НСОРБ проведе онлайн информационна сесия за запознаване на общините с предстоящите събития и възможности, които предоставят Европейската градска инициатива (EUI) и УРБАКТ (URBACT)
Участниците в събитието на 7 май, бяха информирани детайлно за предстоящите събития и възможности на двете програми и начините да участват в тях.
В първата част на сесията, Яна Дочева, ръководител екип „Стратегическо развитие на общините“ в НСОРБ разясни възможностите, които дава City to city exchange или Обмен между градовете. Тя подчерта, че инструментът City to city exchange е една добра възможност за администрациите да се организират, да създадат контакти и да направят обмен на информация и експертиза в сферата на устойчивото градско развитие. Яна Дочева сподели, че 94 градски общини в България могат да кандидатстват по тази програма. Основните дейности са свързани с обмяна на опит и знания, партньорски прегледи и прояви. Фокусът е поставен върху практически решения на предизвикателствата на местното градско развитие. За финансова и експертна подкрепа от Европейската градска инициатива могат да участват както служители на общината, така и изборни лица. Тя допълни, че се кандидатства онлайн, с опростен формуляр и процесът е изключително лесен.
Общината, която иска да намери партньор може да го направи по няколко начина: чрез Urban Matchmaker на портала Portico, чрез НСОРБ, като звено за контакт по Европейската градска инициатива или чрез: https://www.urban-initiative.eu/capacity-building/city-to-city-exchanges/call#anchor-get-support, където могат да се видят и идеи за теми за обмен. Представителят на НСОРБ даде актуална информация за градове, които търсят партньори в различни сфери от Португалия, Чехия, Словакия, Румъния, Нидерландия. Дочева напомни, че на интернет страницата на НСОРБ и на страниците и групите ни в социалните мрежи публикуваме актуална информация за градове, които са в търсене на партньори.
Симеон Петков, ст. експерт „Земеделие, гори, селски и планински райони“ в НСОРБ, който от дълги години отговаря и за въпросите по програма УРБАКТ, информира участниците в срещата за Мрежата за добри практики по URBACT. Той сподели, че на 1 април Програма УРБАКТ обяви покана към общините за включване в международни мрежи за добри практики.
Симеон Петков подчерта, че мрежите дават възможност за трансфер на идентифицирани по програма УРБАКТ добри практики в други европейски общини. Той представи възможните бенефициенти, условията и ползите от участието и сподели примери от практиката от предходни осъществени добри проекти на български общини. Петков обърна внимание, че крайният срок за кандидатстване е 30 юни 2025 г. и призова към участие. „В момента тече попълването на мрежи от партньори. Нашите общини са търсени и няма ограничение за население или територия“ сподели още експертът. Пълната информация, както и база данни, с възможност за търсене на добри практики и идеи можете да видите в презентацията по-долу.
По време на онлайн срещата беше представен и Градският дневен ред на ЕС. Яна Дочева сподели, че Градският дневен ред на ЕС (UAEU) представлява нов многостепенен метод на работа за градска политика и практика, насърчаващ сътрудничеството между държавите членки, градовете, Европейската комисия и други заинтересовани страни. Подкрепата за Градския дневен ред се предоставя по линия на Европейската градска инициатива. „Фокус на програмата е разработването и прилагането на политиките на ЕС за по-добро регулиране; по-добро финансиране и по-добри знания, чрез тематични партньорства, които включват представители от различните нива на управление и заинтересовани страни“ информира тя участниците в онлайн събитието. Бяха дадени редица примери за градове, участвали в партньорствата, сред които са били и общините Столична, Варна, Габрово, Хасково.
Третата покана е, отново за градски общини, за инвестиционни мерки. Яна Дочева напомни, че на сайта и фейсбук страниците на НСОРБ може да се следи за актуални търсения на трансферни градове. Нашият експерт подчерта и ползите и възможностите на Portico. Регистрацията в Portico може да помогне за намиране на партньори за city2city exchange, peer review или намиране на трансферни партньори.
Информация за представените възможности, дискутирани в инфо срещата, можете да видите в презентациите по-долу или да чуете в записа на срещата, изпратен до участниците и ТУК.
Екипът на НСОРБ е на разположение за всякакви допълнителни въпроси и съдействие на общините.
/МЯ/