Банката за майчина кърма към СО и Биологическият факултет на Софийския университет в първо научно изследване
Видео насърчава донорството: “КЪРМАТА Е ЛЮБОВ”
Банката за майчина кърма към Столичната община е част от научно изследване към СУ „Св. Климент Охридски“, Биологически факултет, което изучава състава и значението на кърмата за новородените. Кърмата не е просто мляко. Тя е призната за „златен стандарт“ в храненето на новородените, тъй като съдържа всички необходими компоненти за нормално развитие на децата.
Банката за майчина кърма към Столичната община е единствената в България и вече повече от 35 години дарява живот. От началото на годината Банката е обработила 550 литра кърма, която е предоставена на 26 новородени деца, а за цялата 2024 година са постъпили и обработени 1 174 литра от 61 дарителки, като млякото е помогнало на 52 деца, повечето от тях недоносени, съобщиха от Общинската банка за майчина кърма.
За първи път в България се прави подобно научно изследване. То включва комплексен подход в изучаването на компонентния състав на микробиома на кърма от български донорки. Проектът допринася за получаването на данни, които могат да послужат за подобряване на здравословния статус на новородените деца в България.
По случай Световния ден за дарителството на майчина кърма – 19 май, проектът за отворена наука ОРБИТ, Биологическият факултет на СУ “Св. Климент Охридски”, Банката за майчина кърма към Столична община и Националният център за обществено здраве и анализи създадоха и представят видеото с послание “Кърмата е любов”.
Видеото разказва истинските истории на майки, даряващи или получаващи кърма, които вдъхновяват други да споделят този природен дар. Кърмата е най-подходяща и за недоносените бебета и е спасение за онези, чиито майки не могат да кърмят поради заболяване. През личните истории и факти за кърмата видеото напомня, че тя е не само храна, но и щит срещу болести – предпазва както бебето, така и майката в дългосрочен план.
“Знаем много за храненето, за здравословния начин на живот, но не знаем тяхното значение върху състава на кърмата. За първи път у нас се изследва кърмата като състав и микробиом” – казва гл.ас. д-р Илияна Рашева от Биологическия факултет на СУ “Св. Климент Охридски”.
Кърмата осигурява пълноценно хранене като предоставя не само основните хранителни вещества, но съдържа и комбинация от имунологични и биоактивни компоненти, които са от изключително значение за развитието на имунната система и метаболитното програмиране на новороденото.
Неоспоримите доказателства в световен мащаб, свързани със значението на кърмата за здравословния растеж и развитие на новороденото, мотивират Международната здравна организация да препоръча кърменето най-малко в първите 6 месеца от живота на новородените, последвано от продължаването му и постепенно въвеждане на допълнителни храни до 1 година или повече.
Изследването “Микробиом и състав на кърмата – ключови фактори, роля и взаимовръзка с оралната и чревна микробиота при новородени деца” с ръководител гл. ас. д-р Илияна Рашева се осъществява по Програма „Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания – 2022 г.”, СУ “Св. Климент Охридски”, Биологически факултет и Национален център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА).
Популяризирането на знанията от научния проект за изследване на микробиома в майчината кърма е част от Менторската програма на проекта ОРБИТ за насърчаване на отворената наука. Донорството на майчина кърма е благороден акт, който помага на нуждаещи се в труден за майките и бебетата момент.
Проектът ОРБИТ популяризира отворената наука и прави откритията достъпни за хората. Съвместната инициатива насърчава донорството на кърма и подпомага научните изследвания в областта.
На 19 май от 11 часа Банката ще отбележи Световния ден на дарителството на майчино мляко с инициатива под надслов: „Всяко дарение разказва история“, която цели да отбележи благодарността към жените, допринесли за изхранването на много бебета, освен техните собствени. Събитието ще събере заедно щастливи майки, дарявали и получавали кърма, съмишленици и партньори.
Видеото можете да видите тук:
● Кратка версия със субтитри за изтегляне и след това за излъчване без звук 2:06″
https://www.youtube.com/watch?v=D_UurOGh6AQ
● Дълга версия за изтегляне и след това излъчване 4:01″
https://www.youtube.com/watch?v=Ibf5WdlEBhY
Наши спонсори са:
Български трактори на добри цени при изключително качество