В Одрин се проведе четвъртото заседание на Комитета за наблюдение на програмата
Благодарение на общите ни усилия – на Управляващия орган, Националния орган и с подкрепата на Комитета за наблюдение, направихме важни стъпки за прогреса на програмата за трансгранично сътрудничество между България и Турция за 2021 – 2027 година, въпреки забавения старт на програмния период на програмния период на ниво ЕС. Това каза Десислава Георгиева, директор на дирекция „Управление на териториалното сътрудничество“ на МРРБ, в качеството си на представител на Управляващия орган, по време на провелото се в Одрин четвърто заседание на Комитета за наблюдение на програмата. „Можем да се похвалим с одобрени проекти, които са договорени и в процес на договаряне в размер на 23 млн. евро или това са 79 процента от бюджета на програмата. Това е над средното ниво за интеррег програми в ЕС“, информира тя. И допълни, че 21 млн. евро са в процес на договаряне. Ресурсът се насочва към важни инвестиции сферите на туризма и конкурентоспособността, както и за зелен преход на предприятията в трансграничния регион.
Заседанието на Комитета за наблюдение беше председателствано от Сердар Йозтюрк, заместник-генерален директор на Главна дирекция „Финансово сътрудничество и изпълнение на проекти“ към Дирекцията по въпросите на Европейския съюз, Турция. Сред официалните гости бяха Маргарита Грънчарска-Де Мюнк от Главна дирекция „Регионална и градска политика“ към Европейската комисия и Радослава Кафеджийска, генерален консул на България в Турция.
В приветствието си Маргарита Грънчарска-Де Мюнк подчерта, че програмата за трансгранично сътрудничество България – Турция винаги е била успешна и информира, че от юли месец Европейската комисия ще представи законодателните предложения за периода след 2027 г.
Членовете на комитета приеха управляващият орган на програмата да приложи наддоговаряне до 15% от бюджета на програмата. По този начин ще бъдат финансирани 7 проекта в резервни списъци по първия и втория приоритет на програмата с общ ресурс от 3,5 млн. евро. Пет от тях са на малки и средни предприятия и ще подобрят енергийната ефективност и прехода към кръгова икономика. Останалите два са за инвестиции в туризма и културно-историческото наследство в трансграничния регион.
Близо 5,2 млн. евро – европейско и национално съфинансиране, ще бъдат инвестирани в защита и предотвратяване от горски пожари в трансграничния регион България – Турция. Това е определеният бюджет на предстоящата за отваряне целева покана за стратегически проект по приоритет 2 „Интегрирано развитие на трансграничния регион“. На заседанието бяха обсъдени и одобрени насоките и правилата за кандидатстване. Близо 4,4 млн. евро от ресурса (85%) ще бъде безвъзмездното финансиране, а останалите 15% – национално съфинансиране, стана ясно в хода на разговорите. С тази последна покана финансовият ресурс по програмата ще бъде обявен на 100%.
Проектно предложение ще могат да подадат Главна дирекция „Пожарна безопасност и гражданска защита“ към Министерство на вътрешните работи на България (водещ партньор) и Регионална дирекция по горите в Истанбул в рамките на Главна дирекция по горите към Министерството на земеделието и горите на Турция. Всеки от основните партньори ще може да покани партниращи организации. Проектът ще допринесе за справяне с природните бедствия и адаптирането към променящия се климат.
Разработването на съвместни процедури и планове за реакция при бедствия, установяване на единни стандартни оперативни процедури за взаимодействие между институциите за пожарна безопасност и реагиране при извънредни ситуации попадат във фокуса на европейското финансиране по предстоящата покана. Ще се подкрепя доставянето на специализирана техника, оборудване и устройства, които ще подобрят техническия и физическия капацитет на тези институции. Инвестиции ще могат да се правят в обучения за подобряване на готовността за съвместни действия за адаптиране към изменението на климата и за предотвратяване и смекчаване на последиците от пожари, вкл. причинени от човешка дейност ще бъдат подкрепени от европейското финансиране в рамките на предстоящата за отваряне покана.
Активно се изпълнява финансираният с над 1,7 млн. евро проект „Обединени за по-безопасни граници“ в рамките на приоритет три „По-сигурен трансграничен регион“, стана ясно още от заседанието. Близо 1,5 млн. евро от тях са европейско финансиране. Проектът е насочен към повишаване капацитета и подобряване на сътрудничеството между правоприлагащите органи на териториите на областите Бургас, Хасково и Ямбол, както и в провинциите Одрин и Къркларели в сферата на миграцията. Партнират си областните дирекции на МВР в Бургас, Хасково и Ямбол, както и областните управи Одрин и Къркларели. Вече са проведени обучения в областта на законодателство на ЕС и управлението на миграционните потоци, както и за обмен на опит и добри практики във връзка с прилагането на правото на ЕС и управлението на международната миграция. До края на годината се очаква да бъдат доставени микробуси и специализирани високопроходими превозни средства за превенция и реакция на незаконна миграция за областните дирекции на МВР. Високопроходими превозни средства са предвидени и за Одрин.
По време на срещата бяха обсъдени проектите, които са в процес на договаряне по двете приключили покани за проектни предложения – по Приоритет 1 „Щадящ околната среда трансграничен регион“ и по Приоритет 2 „Интегрирано развитие на трансграничния регион“, в рамките на Специфична цел 1 „Постигане на устойчив и приобщаващ икономически растеж въз основа на повишена конкурентоспособност на местната икономика, цифрова и зелена трансформация“ на Териториалната стратегия. Общо 16 проекта за над 6,1 млн. евро са одобрени по първия приоритет, информираха от Съвместния секретариат. Те са свързани с енергийната ефективност и намаляването на емисиите парникови газове в предприятията. Друга част от проектите са в областта на прехода към кръгова и ресурсно ефективна икономика. Провеждат се и процедури за подготовка на договори за 16 одобрени проектни идеи за над 13 млн. евро по втория приоритет на програмата. Насочени са към постигането на устойчив и приобщаващ икономически растеж чрез повишаване на конкурентоспособност на местната икономика, дигитална и зелена инфраструктура.
В Комитета за наблюдение се включиха представители на Управляващия орган на програмата (дирекция „Управление на териториалното сътрудничество“ в МРРБ), на Националния орган (Дирекция по въпросите на Европейския съюз към Главна дирекция „Финансово сътрудничество и изпълнение на проекти“, Република Турция), на Съвместния секретариат, Апостол Милев от дирекция „Централно координационно звено“ към Министерски съвет – член на Комитета за наблюдение с право на глас, и др.
Наши спонсори са:
Български трактори на добри цени при изключително качество