Глобите са хиляди левове, а загубите за стопаните – много повече

Земеделски производители от региона на Русе се обявиха против санкциите за придвижване на селскостопанска техника с гумени вериги по пътищата. Браншовите организации настояват за спешна промяна в Закона за движението по пътищата и искат среща с министъра на регионалното развитие.

“В случая ние използваме машини с гумени вериги, които последните 10-ина години навлизат в страната. Те изключително малко уплътняват почвата и по-малко деформират асфалта по пътищата, защото площта, на която стъпва цялата верига, е десетки пъти по-малка от площта на един камион или колесен трактор”, заяви пред Русе Медиа Милен Коев, председател на Регионален съюз на фермерите “Дунавско зърно”.

Проблемът на земеделците е свързан със забраната за движение на верижни машини по републиканската пътна мрежа, залегнала в чл. 9, ал. 1 от Закона за движението по пътищата. Според фермерите, в наредбата на АПИ не се прави разлика между гумени и метални вериги, което води до сериозни затруднения в работата им.

Липса на разрешителни от АПИ

Земеделците не получават разрешителни за придвижване от Агенция “Пътна инфраструктура”, което спъва работата им. “За нас ще бъде невъзможно да придвижим и прибиращата техника, а ако не приберем продукцията, кризата в сектора ще се задълбочи,” предупреждава Коев.

Скъпи и непрактични алтернативи

Алтернативата – наемане на платформи за извънгабаритен товар, поражда редица проблеми. Няма достатъчно платформи за всички земеделци, изискването е те да са ниски заради височината на комбайните, а процесът на товарене и разтоварване отнема часове. Освен това, услугата е изключително скъпа, а организационно е трудно изпълнима, тъй като земеделците са зависими от метеорологичните условия.

Искане за бързо решение

Браншовите организации се надяват на бърза среща или решение на проблема, тъй като кампанията е в разгара си, а фермерите не могат да работят нормално. В момента, ако се движат с техниката по пътищата, са в нарушение и рискуват глоби от няколко хиляди лева.

“В селското стопанство има една стара тенденция: вчера е рано, утре е късно. Загубите от това, че не сме си свършили работата, са много повече от една глоба. Затова е много важно наредбата да бъде актуализирана и се надяваме УС на АПИ да прояви разбиране и да диференцира видовете вериги,” допълва Милен Коев.

Наши спонсори са:

Български трактори на добри цени при изключително качество