Със старта на летния сезон от ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) обръщат внимание, че краткосрочната заетост в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ и необходимостта от бързо наемане на работна ръка увеличава риска от използването на недеклариран труд. Секторът е рисков по отношение на използването на различните му проявления – от липса на трудови договори или договаряне на фиктивни условия в тях, до нарушения по заплащането на труда, работното време, отпуските и др.
От Инспекцията по труда напомнят на работещите, че писменият трудов договор с ясно посочени условия на труд и заплащане гарантира в най-пълна степен техните трудови права. Той се сключва преди постъпване на работа. Преди реално да започне работата, работникът или служителят трябва да е получил екземпляр от сключения трудов договор, подписан от двете страни, копие от уведомлението за регистрацията му в Националната агенция за приходите (НАП), както и длъжностна характеристика. Работодателят няма право да допуска наетия до работното му място, преди да е регистрирал в НАП трудовия му договор. Писмено договорената заплата е от значение за осигурителния доход, върху който се изчисляват обезщетенията в случай на временна неработоспособност, майчинство, безработица, а в дългосрочен план и пенсията.
Според българското законодателство работата без трудов договор не е маловажно нарушение и при всеки установен такъв случай контролните органи на Инспекцията по труда задължително налагат санкция от 1500 до 15 000 лв. Тези нарушения са и основание за отстраняване на работодателя от участие в процедури за обществени поръчки. Всеки работник или служител може да провери с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НАП, дали трудовият му договор е регистриран и какъв е реалният доход, върху който го осигурява работодателят.
За да бъдат защитени трудовите права на работниците и служителите, следва те да не се съгласяват да работят при условия, договорени устно. Трябва също да подават сигнали, докато са още на работните си места и може да бъде установено безспорно, че полагат труд без сключен трудов договор. В Инспекцията по труда често постъпват сигнали от работници, които са работили без трудов договор и не им е платено, след като са освободени. В тези случаи контролните органи на Агенцията са възпрепятствани да се възползват от правомощията си да обявят съществуване на трудовото правоотношение. Друга практика е при прекратяване на трудовото правоотношение да не се изплаща част от възнаграждението, която е договорена устно. В тези случаи, поради липса на писмени доказателства, че сумата е дължима, работодателят не може да бъде задължен да я изплати.
От ИА ГИТ обръщат внимание на работниците и служителите, че могат да проверят каква е вероятността полаганият от тях труд или част от него да е недеклариран чрез разработения специален софтуер. Той представлява въпросник, който оценява риска от недеклариран труд в различните му направления – работа без трудов договор или при фиктивни условия, нерегламентирани плащания, застрашени ли са животът и здравето на работещите и др. Софтуерът бе удостоен и с първо място в категория „Социална отговорност“ на конкурса „Добри практики 2024“, организиран от Института по публична администрация (ИПА) https://www.gli.government.bg/bg/taxonomy/term/423/node/13356
РЕЗУЛТАТИ ОТ КОНТРОЛНАТА ДЕЙНОСТ
За четирите месеца на 2025 г. инспекторите по труда са извършили 2156 бр. проверки в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“. Установени са 9323 бр. нарушения на трудовото законодателство, от тях 5318 бр. засягат осъществяването на трудовите правоотношения. Установените случаи на работа без трудов договор са 219 при общо установени за периода 1192 бр. По закрилата на непълнолетни лица са установени 42 бр. нарушения, а тези, свързани с трудовата заетост на чужденци в България са 72 бр.
Инспекцията по труда осъществява целогодишен контрол в сектора, като задължително в Плана за дейността на Агенцията през активния туристически сезон се организират инспекционни кампании в летните и зимните курорти. Традиционно акцент в проверките е превенцията на недекларирания труд и контролът по спазване на разпоредбите за разпределение на работното време и заплащането на труда. При контролната дейност се следи и за законосъобразното наемане на граждани на трети държави и на непълнолетни лица, както и осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд.
В прикачените по-долу файлове може да получите информация за Вашите трудови права.