На 22 май представители на 14 общини участваха в среща със зам.-министъра на земеделието и храните Иван Капитанов, директора на дирекция “Поземлени отношения и комасация” Лилия Стоянова и експерти от МЗХ.
Зам.-министър Капитанов подчерта важността на координацията между общинските администрации и областните дирекции “Земеделие” за правилното прилагане на процедурата за разпределение на пасища, мери и ливади, което от 1 януари е по нови правила с влизането в сила на изменението на чл. 37и от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ). Той открои добрата синхронизация с общините и НСОРБ, нужна за коректно изпълнение на процедурите и изчистване на неяснотите.
„Разбираме затрудненията на общините, особено на малките с недостатъчен кадрови ресурс, защото обемът от работа е голям. При нас постъпват и множество запитвания и от областните структури, затова разчитаме на обратна връзка от местните администрации по отношение прилагането на новите процедури. Искаме да си сверим часовника, за да можем да реагираме навреме и всички комисии да работят по единни стандарти“, каза зам.-министърът.
Министерството е откроило няколко основни пропуска, сред които е извършването на проверки за данъчни задължения. За да улесни общините, НСОРБ изпрати искане до МЕУ за предоставяне на колективен достъп за асоциираните към Сдружението общини и райони чрез платформата RegiX до Справка за наличие/липса на задължения от Регистър на задължените лица (вижте повече ТУК).
Лилия Стоянова обобщи, че общините и областните служби се справят добре в сложните процедури. Тя обърна внимание на изискването за разделяне на площите за общо и индивидуално ползване, да не се допускат на търг земи, които не са включени в разпределението, идентификаторите на имотите да се дават във вид, подходящ за електронна обработка.
Важен е въпросът с преоценка на някои площи, определени като земеделски, но превзети частично от гори, което намалява възможностите за паша на животните. От министерството препоръчват в разпределението за отдаване под наем да се включат само частите, които могат да се ползват за паша. Законодателят е предвидил възможността да се разпределя, съответно отдава под наем, части от имот, определени с координатен регистър. Координатният регистър следва да се определи от служители на Общинските служби по земеделие със специализиран софтуерен продукт КАДИС, който има съответната функционална способност. Министерството на земеделието и храните е изпратило на областните дирекции „Земеделие“ подробни указания за изготвяне на координатния регистър.
Представителите на общините поставиха конкретни въпроси и конструктивни предложения, свързани с проверката за допустимост на животновъдите, определяне на коефициента на редукция, определянето на наемните цени, анексирането на договорите и др.
Те повдигнаха въпроса за наемната цена за отдаваните площи, която сега се определя съгласно чл. 37и, ал. 12, който е императивен. Взема се по-високата цена от тръжната, на която са сключени договорите за землището за пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд за годината, и размера на средното годишно рентно плащане за землището в общината.
Общинските експерти споделиха, че на места наемите са по-високи и има намерения за отказ от разпределените имоти, което може да ощети и стопаните, и общините. Те смятат като по-удачна форма наемите да се определят с решение на Общинските съвети, като цените се определят по пазарен способ – чрез оценка от независим оценител и/или на база средното рентно плащане за землището. Методиката обаче за средните рентни плащания също следва да се ревизира, за да се изчистят случаи (за които общините са подали сигнали) на частни пасища, ползвани и отдадени като орни ниви на високи наемни цени.
Зам.-министър Капитанов изрази съгласие с мотивите на общините – предлаганият подход е компромис между приоритетното ползване на пасищата от животновъди, избягването на хипотези на нерегламентирана държавна помощ и адекватен фискален резултат, както за общинския, така и за държавния поземлен фонд.
Поставен бе въпросът за проверката по чл. 37м от ЗСПЗЗ за сключените договори за наем или аренда нa пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд, която се извършва по официалната справка към 1 февруари на БAБX. Общините предлагат тя да предшества изготвянето на списъците на свободните площи, за да може освободените след анексирането на старите договори имоти своевременно да се включат в новото разпределение.
На срещата бе потвърдено, че по важните текущи казуси председателите на съвместните комисии следва в писмен вид да сезират МЗХ, дирекция „Поземлени отношения и комасация“ (за предпочитане с копие до НСОРБ). Експертна помощ от д-я „ПОК“ може да се търси и чрез контакт с нейния директор, г-жа Лилия Стоянова, и секретаря на Постоянната комисия по земеделие на НСОРБ Симеон Петков. Отговорите на поставените казуси и всички образци на документи са достъпни на адрес: https://www.namrb.org/bg/za-obshtinite/ukazaniya.
За решаването на принципните въпроси бе заявена готовност да се обмислят законодателни промени със съдействието на Сдружението.
Зам.-министър Капитанов обяви, че ще се сформира и работна група за изготвяне на предложения за промени в Закон за опазване на селскостопанското имущество, регламентиращи правата на собствениците на земи, претърпели поражения по различни причини. От МЗХ ще пратят писмо до Сдружението за определяне на представител в нея.
НСОРБ благодари за участието, високата професионална подготовка и отговорност на представителите на общините: Свиленград, Благоевград, Кайнарджа, Чирпан, Марица, Челопеч, Хисаря, Раковски, Троян, Плевен, Габрово, Елена, Садово, Добричка.
/МБ/
/СП/
Наши спонсори са:
Български трактори на добри цени при изключително качество