Активни дискусии в СИР на форум „Модели за управление на битовите отпадъци от общините – реалностите и възможните решения“

Дискусионен форум Модели за управление на битовите отпадъци от общините – реалностите и възможните решения, за представителите на общините от СИР, се проведе в к. к. Златни пясъци на 19 – 20 май 2025 г. В двудневното събитие се включиха близо 60 представители на общини от Североизточния регион за планиране – кметове, зам.-кметове, експерти МДТ, еколози и др.

В рамките на срещата, общинските ръководства обсъдиха темата за реформата в управлението на отпадъците и се запознаха с примерни модели за организация на дейностите в сферата, разработени от екипа на консорциум „РЕЦ и партньори“.

Регионалната дискусия е част от шестте форума, организирани по райони за планиране, в рамките на изпълнявания от НСОРБ проект „Модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци от общините в България”, финансиран по Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г.

     

В началото на срещата, изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева представи ситуацията и дейността на Сдружението през последните две години във връзка с преминаване на общините към нови основи за изчисляване на такса битови отпадъци (ТБО). „Задачата е комплексна и затова се ангажирахме да осъществим този проект Моделите са доста и изискват реорганизация на начина, по който работим в момента. На голяма част от проблемите, които сме установили вече сме намерили решение.“ каза тя.

Тя обобщи напредъка през 2024 г. и сподели за интензивната работа по събиране на данни, анализ на съществуващите системи, подготовката и проиграването на математически модели за изчисление, от сформираните общински екипи от различни експерти и специалисти. Изпълнителният директор обърна внимание на дискусиите и резултатите от проведените работни срещи на ръководството и експертите на НСОРБ с ръководствата на МФ и МОСВ, представи изготвените от екипа консултативни материали в помощ на общините и дадените към различни министерства становища.

Националното сдружение на общините се зае със задачата да инициира промените и да очертае пътя за постигане на промяната. Получихме подкрепата на МОСВ, които ни подкрепиха с европейско финансиране за разработване на примерни модели за организация на дейностите по отпадъци по проекта, който изпълняваме, каза изпълнителният директор на НСОРБ към присъстващите.

Силвия Георгиева сподели информация и от стъпките след приемането на 13.10.2024 г. от УС на НСОРБ на Плана за действие на НСОРБ и общините по преминаване към нови основи за определяне на такса битови отпадъци (ТБО). Тя представи и дейностите във връзка с разширяване на системите за разделно събиране на масово разпространените отпадъци, като напомни, че УС на НСОРБ проведе среща с ръководствата на организациите по оползотворяване на отпадъците от опаковки (ОООО) за обсъждане на съвместна работа за повече рециклиране и намаляване процента на депонирането на отпадъци, за които се дължи такса „Битови отпадъци“ (ТБО). В Работна група между Постоянната комисия по околна среда, кръгова икономика и зелени политики на НСОРБ и представители на организациите по оползотворяване на отпадъците от опаковки (ОООО), след това бяха обсъждани и конкретни промени в Закона за управление на отпадъците, многократно представяни на МОСВ.

Изпълнителният директор на НСОРБ детайлно разгледа и направените от Сдружението предложения на НСОРБ за промени в Закона за управление на отпадъците (ЗУО), сред които:

  • Общините, организиращи системите за разделно събиране на отпадъци от опаковки да получават средства за финансиране на тези дейности от постъпленията от продуктовата такса и/или от организациите по оползотворяване;
  • Разширяване на правомощията на кметовете за налагане на санкции на замърсителите;
  • Нови разпоредби за справяне с незаконните сметища – подобряване на координацията, нови технологични решения в контрола и превенцията на нарушенията и др.;
  • Увеличаване на отговорността на организациите по оползотворяване на отпадъците (ООО) за разширяване на системите за разделно събиране на отпадъците с увеличаване на броя точки и честотата на извозване на цветните контейнери;
  • Подобряване на информационните системи за единно докладване и проследяване количествата отпадъци на държавата, общините, организациите по оползотворяване и частния бизнес.

Силвия Георгиева обърна внимание и на вече внесени предложения на НСОРБ за промени в ЗУО от народни представители. Тя напомни на участниците в дискусията, че ЗИД на ЗУО, подготвен от МОСВ е на обществено обсъждане до 06.06.2025 г. и призова общините да споделят своите бележки и мнение.

„Сдружението, с подкрепата на общинските администрации, ще продължи усилията за промяна в нормативната уредба.“ подчерта изпълнителният директор на НСОРБ и обърна внимание на дейността на експертите от екипа на НСОРБ, които са винаги на разположение на общините, както за съдействие в решаване на възникнали казуси и специфики, така и за бележки, становища и идеи за нормативни промени.

          

Силвия Георгиева представи на присъстващите и осигурения безплатен автоматизиран обмен на данни чрез Regix до 40 справки за момента. „Общините имат осигурен колективен достъп чрез НСОРБ до 5 справки от Регистър ГРАО с първичен администратор МРРБ, с правно основание „установяване и събиране на местни данъци“. С наши писма всички общини, които са с внедрена Информационна система, обслужваща звената по местни приходи, собственост на „Акстър е-съпорт“ ЕООД и на „Имеон Общини“ ЕООД са информирани за стъпките, които трябва да предприемат, за да реализират автоматизирания достъп.“ отбеляза тя и сподели, че в СИР има само 2 общини, които все още не са се възползвали от колективния достъп до системата Regix, като и двете заявиха включването си по време на форума.

       

Силвия Георгиева апелира общините да бъдат активни в информирането на обществеността по темата за предстоящата реформа и ангажимента на местните администрации към тази дейност. Тя подчерта, че съгласно чл. 24. ал. 5. от Наредба 7 за реда и начина за изчисляване и определяне размера на обезпеченията и отчисленията, изисквани при депониране на отпадъци, са заложени 7%, които местните администрации да разходват за информационни кампании. В дискусията с присъстващите представители на общини от СИР бяха обсъдени начини на провеждане на информационни кампании и дадени идеи за реализирането им в близко и по-далечно бъдеще. „Участието на гражданите и разбирането е изключително важно за случването на промените. Вашите експерти по връзки с обществеността трябва да бъдат включени също в екипите от финансисти и еколози, които ще реализират процеса.“ допълни Георгиева.

По един от основните въпроси в процеса, който споделиха участниците от общините от СИР – за стимулиране на гражданите да събират разделно, участниците във форума дискутираха различни идеи. Те предложиха и за обмисляне на различни варианти за материални стимули, които вече са прилагани или могат да бъдат въведени.

Силвия Георгиева обясни идеята и целите на проекта, по който осигуряваме експертна подкрепа за общините и сподели, че регионалните срещи целят да чуем на място проблемите, идеите и предложенията на участващите общини и техните предложения за подобряване на моделите, така че да са полезни. „Ще се радваме да чуем и ваши решения, които вече сте въвели и може да са полезни и за други общини.“ допълни тя преди дискусионният форум да продължи с детайлно представяне на разработените примерни модели. „Нашата работа е да превърнем боклука в ресурс, а това е път, който трябва да изминем, защото няма да стане с магическа пръчка.“ каза още изпълнителният директор на Сдружението.

Никола Дойчинов, ключов експерт от консорциум РЕЦ и партньори представи детайлно и с много примери примерни модели за събиране, позволяващи измерване на обема и/или количеството на събраните битови отпадъци в 8 вида зони: градски зони с високо строителство; градски зони с ниско застрояване и еднофамилни къщи; градски зони със смесено застрояване; Централна градска част в големите градове; малки населени места с фамилни къщи; вилни зони;  курортни селища; Индустриални зони/паркове. Експертът показа различни варианти от европейски държави и страни-членки на ЕС и отговори на възникнали в дискусията въпроси от страна на общините с примерни решения. Никола Дойчинова отдели внимание на три основни момента – технически решения за системите за събиране, модели за събиране, според наличните технически решения и приложимост на моделите за събиране за разглежданите зони за обслужване.

В дискусиите активно участва и заместник-изпълнителният директор на НСОРБ Теодора Дачева която добави, че целта на изпълнявания проект е да се даде рамка на процеса, която да очертае сроковете, елементите и задачите стъпка по стъпка. „Задачата е продължителна и тежка, но осъществяването на реформата трябва да се случи.“ каза заместник-изпълнителният директор на НСОРБ. Теодора Дачева сподели, че по проекта ще има възможност 70 общини да бъдат подпомогнати като „пилотни“ от екипа на консорциума да извървят всички стъпки по процеса.

Ключовите експерти от консултантския екип по проекта Борислав Мурджев и Соня Янкова представиха обобщени данни и ключови изводи от анализа на управлението на отпадъците на национално ниво, както и конкретни данни за СИР. Данните са събрани след проучване на НСОРБ сред общините в края на 2024 г.

          

Соня Янкова представи пред представителите на общините и темата за бюджетирането на бъдещите разходи и приходи и определяне на размера на таксата в зависимост от избраната основа. Тя показа варианти за попълване на примерната план – сметка по образеца на МФ, които ще бъдат допълнени с предложенията на участниците в дискусиите.

През втория ден на форума, експертите Борислав Мурджев и Никола Дойчинов спряха вниманието върху насоките за реорганизация на системите за управление на отпадъците с оглед намаляване количеството на депонираните битови отпадъци. Те направиха кратък преглед на съществуваща ситуация, разделно събиране, третиране, оползотворяване и обезвреждане на битовите отпадъци, спрямо целите за разделно събиране, подготовка за повторна употреба, рециклиране и отклоняване от депониране на битови отпадъци до 2035 г. Мурджев сподели, че процедури за документиране, докладване и отчитане на количествата БО имат 173 общини на национално ниво и 21 общини от СИР. Той посочи и конкретни данни за СИР и на национално ниво, свързани с организация на дейностите по събиране и транспортиране на битови отпадъци, системите за разделно събиране на битовите отпадъци и за разделно събиране на зелените отпадъци.

„Да се намалят разходите – ще стане само с намаляване количеството отпадъци, които отиват в сивия контейнер.“ напомни Борислав Мурджев. Експертите от консорциум РЕЦ и партньори представиха в детайли актуалното състояние и предстоящите стъпки, като обърнаха внимание на наличната и на необходимата техническа инфраструктура в общините за постигане на целите.

Беше дискутиран и примерен проект на наредба на Общинския съвет за управление на отпадъците по чл. 22, ал. 1 от ЗУО, отчитащ примерните модели за събиране и условията, които трябва да включва.

Експертите отделиха част от времето за дискусия, свързана с взаимодействието с организациите за оползотворяване на отпадъци и мерките, които могат да го подобрят.

             

Особен интерес от страна на присъстващите имаше към насоките за вътрешна организация на дейността на общината и за работа с граждани и юридически лица, които представи Десислава Кочева, ключов експерт от екипа на консорциума. Тя детайлно показа процедура за оценка на необходимата инфраструктура. Даде насоки и препоръки за въвеждането и прилагането на системи за финансиране на дейностите с отпадъци с правни форми за изпълнение на дейностите и примерни договорни условия. Десислава Кочева сподели и препоръки за определяне на оптимална организационна структура и разпределяне на отговорностите в общинската администрация. Тя обърна внимание и на няколко процедури:

  • процедурата по прилагане на система от стимули и санкции в подкрепа на предотвратяване образуването на отпадъци и повишаване участието в системите за разделно събиране на битови отпадъци.
  • процедура за въвеждане и прилагане на ТБО, основана на приложимите модели за събиране на отпадъците и примерни показатели за мониторинг.
  • вътрешни процедури за отчитане на количествата образувани, събрани, разделно събрани, рециклирани, оползотворени и/или обезвредени отпадъци.

Експертът даде полезни насоки за планиране и провеждане на информационни кампании в общините, които ще подпомогнат комуникацията по темата с населението на малки и големи селища и градове.

Активната дискусия през двата дни на срещата, предостави на екипа на НСОРБ и на експертите по проекта обратна връзка за ситуацията и проблемите в общините от СИР, както и предложения за промени в нормативната база или при взаимоотношенията с ОООО.

В заключение на срещата, присъстващите представители на общинските ръководства обсъдиха и най-актуалните теми от дневния ред на общините, сред които изпълнението на Бюджет 2025 и прогноза за 2026, реализацията на Инвестиционна програма за общински проекти и проектите по Плана за възстановяване и устойчивост и предстоящи задачи в най-близък срок.

 

Графикът на следващите форуми можете да намерите ТУК.

Събитието е организирано в изпълнение на Административен договор № BG16FFPR002-2.001-0001-C01. по Проект „Модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци от общините в България“, финансиран от Програма “Околна среда” 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и национално съфинансиране.

 

Наши спонсори са:

Български трактори на добри цени при изключително качество