Общинските ръководства от Северния централен район за планиране (СЦР) събра последният от серията регионални форум на НСОРБ, посветени на предстоящата реформа в управлението на отпадъците. В рамките на двудневното събитие във Велико Търново присъстващите обсъдиха темата за реформата в управлението на отпадъците и се запознаха с примерни модели за организация на дейностите в сферата, разработени от екипа на консорциум „РЕЦ и партньори“.
Регионалната дискусия е част от шестте форума, организирани по райони за планиране, в рамките на изпълнявания от НСОРБ проект „Модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци от общините в България”, финансиран по Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г.
Отлагаме тази ключова реформа отдавна. Системите все още не са пригодени към новите изисквания, но и съгражданите ни не са подготвени. Това означава упорита и усилена работа, за да приведем управлението на отпадъците в съответствие с европейските правила – трябва да преминем през анализи, планиране и промяна във вътрешната ни организация, както и осигуряване на значителен финансов ресурс, с който по-голямата част от нас не разполагат. Не по-лек е процесът на информиране, мотивиране и дори обучение на нашите граждани. Това заяви председателят на УС на НСОРБ и кмет на община Велико Търново Даниел Панов в приветствието си към присъстващите и добави, че основната цял на Сдружението през този мандат е да подпомогне работата на общините в процеса.
Сигурен съм, че всеки от вас е направил предварителни разчети за преминаване към новите основи, регламентирани в ЗМДТ. Нашият апел е да подходим по-принципно – първо да анализираме как можем да подобрим системите си за управление на отпадъците и след това да търсим възможно най-доброто решение за определяне размера на таксата. Защото ако не намалим количествата депониран отпадък, няма как да постигнем социално поносима за нашите граждани такса. Разчитаме, че ще получим подкрепа и от държавата за закупуване на съдове и техника не са по силите на общините, добави председателят на УС на НСОРБ.
В началото на дискусионната среща се представи актуална информация, касаеща реформата, както и дейността на Сдружението през последните две години във връзка с преминаване на общините към нови основи за изчисляване на такса битови отпадъци (ТБО).
Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева запозна присъстващите с напредъка през 2024 г. и сподели за интензивната работа по събиране на данни, анализ на съществуващите системи, подготовката и проиграването на математически модели за изчисление, положена от общинските експертни екипи. Тя обърна внимание на изработения от Сдружението План за действие по преминаване към нови основи, като на общинските администрации бяха предоставени 4 консултативни материала по темата.
Силвия Георгиева напомни, че от особено значение за общините са предвидените промени в Наредбата за единната информационна система на етажната собственост (ЕИСЕС) и интегрирането на общинските системи за администриране на местните данъци и такси.
Изключително важна стъпка е информирането на обществеността по темата за предстоящата реформа и ангажимента на местните администрации към тази дейност. Съгласно чл. 24. ал. 5. от Наредба 7 за реда и начина за изчисляване и определяне размера на обезпеченията и отчисленията, изисквани при депониране на отпадъци, са заложени 7%, които местните администрации да разходват за информационни кампании, заяви още тя.
Изпълнителният директор на НСОРБ детайлно разгледа и направените от Сдружението предложения на НСОРБ за промени в Закона за управление на отпадъците (ЗУО), сред които:
- Общините, организиращи системите за разделно събиране на отпадъци от опаковки да получават средства за финансиране на тези дейности от постъпленията от продуктовата такса и/или от организациите по оползотворяване;
- Разширяване на правомощията на кметовете за налагане на санкции на замърсителите;
- Нови разпоредби за справяне с незаконните сметища – подобряване на координацията, нови технологични решения в контрола и превенцията на нарушенията и др.;
- Увеличаване на отговорността на организациите по оползотворяване на отпадъците (ООО) за разширяване на системите за разделно събиране на отпадъците с увеличаване на броя точки и честотата на извозване на цветните контейнери;
- Подобряване на информационните системи за единно докладване и проследяване количествата отпадъци на държавата, общините, организациите по оползотворяване и частния бизнес.
Рамката на примерните модели за събиране, позволяващи измерване на обема и количеството на събраните битови отпадъци в 8 вида зони, представи експертът Никола Дойчинов. Приложеният подход за изработването им включва три стъпки:
- анализ на всички технически решения за системите за събиране на отпадъците – видове и технически характеристики на съдовете за събиране, контейнерни площадки, помещения и площадки за събиране на отпадъци, прилежащи към съответната сграда, съдове за разделно събиране на отпадъци в пешеходните зони, различните системи – за заключване, контрол, измерване н тегло и др;
- дефиниране на ефективните модели за събиране, според наличните технически решения – събиране с пластмасови чували, с пластмасови кофи с различни обеми, с евро контейнери с колела, със стационарни контейнери с обем, с полуподземни или подземни контейнери и в преместваеми прес-контейнери.
- Приложимост на моделите за събиране за разглежданите зони за обслужване – градски зони с високо строителство; градски зони с ниско застрояване и еднофамилни къщи; градски зони със смесено застрояване; централна градска част в големите градове; малки населени места с фамилни къщи; вилни зони; курортни селища; индустриални зони/паркове, ползващи общинска система за управление на отпадъците.
Експертът показа различни варианти от европейски държави и страни членки на ЕС и отговори на възникнали в дискусията въпроси от страна на общините с примерни решения.
Ключовите експерти от консултантския екип по проекта Борислав Мурджев и Соня Янкова представиха обобщени данни и ключови изводи от анализа на управлението на отпадъците на национално ниво, както и конкретни данни за СЦР. Данните са събрани след проучване на НСОРБ сред общините в края на 2024 г.
Соня Янкова представи пред представителите на общините и темата за бюджетирането на бъдещите разходи и приходи и определяне на размера на таксата в зависимост от избраната основа. Тя показа варианти за попълване на примерната план – сметка по образеца на МФ, които ще бъдат допълнени с предложенията на участниците в дискусиите.
В рамките на програмата се разгледа и темата за реорганизация на системите за управление на отпадъците с оглед намаляване количеството на депонираните битови отпадъци. Експертите от консорциума направиха кратък преглед на съществуваща ситуация, разделно събиране, третиране, оползотворяване и обезвреждане на битовите отпадъци, спрямо целите за разделно събиране, подготовка за повторна употреба, рециклиране и отклоняване от депониране на битови отпадъци до 2035 г.
Беше дискутиран и примерен проект на наредба на Общинския съвет за управление на отпадъците по чл. 22, ал. 1 от ЗУО, отчитащ примерните модели за събиране и условията, които трябва да включва.
Десислава Кочева, ключов експерт от екипа на консорциума, представи насоките за вътрешна организация на дейността на общината и за работа с граждани и юридически лица. Тя детайлно показа процедура за оценка на необходимата инфраструктура. Даде насоки и препоръки за въвеждането и прилагането на системи за финансиране на дейностите с отпадъци с правни форми за изпълнение на дейностите и примерни договорни условия. Десислава Кочева сподели и препоръки за определяне на оптимална организационна структура и разпределяне на отговорностите в общинската администрация. Тя обърна внимание и на няколко процедури:
- процедурата по прилагане на система от стимули и санкции в подкрепа на предотвратяване образуването на отпадъци и повишаване участието в системите за разделно събиране на битови отпадъци;
- процедура за въвеждане и прилагане на ТБО, основана на приложимите модели за събиране на отпадъците и примерни показатели за мониторинг;
- вътрешни процедури за отчитане на количествата образувани, събрани, разделно събрани, рециклирани, оползотворени и/или обезвредени отпадъци;
В заключение на срещата, присъстващите представители на общинските ръководства обсъдиха и най-актуалните теми от дневния ред на общините – изпълнението на Бюджет 2025 и прогноза за 2026, както и реализацията на Инвестиционна програма за общински проекти и проектите по Плана за възстановяване и устойчивост.
Събитието е организирано в изпълнение на Административен договор № BG16FFPR002-2.001-0001-C01. по Проект „Модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци от общините в България“, финансиран от Програма “Околна среда” 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и национално съфинансиране.