Само 16 общински съветници подкрепиха предложението на администрацията за зелени контейнери за биомаса във вилните зони, стана ясно на сесията на Общинския съвет в четвъртък

До края на септември с помощта на интерактивна карта ще бъдат определени местата в града, където има нужда от разполагане на допълнителни съдове за смет. Това поясни заместник-кметът по екологията и финансовите въпроси Христо Рафаилов по повод въпроси за сигналите за чистотата във Варна. По думите му, интерактивната карта е част от мерките за подобряване режима на сметопочистването.

Всеки сигнал, който се получава писмено, под формата на снимка или коментар в социалните мрежи, се отразява в интерактивната карта с точни координати. След натрупване на 10 сигнала за една и съща точка, тя сменя цвета си, което показва, че има нужда от допълнителни контейнери на мястото. Система дава ясна индикация и добра проследимост за  концентрация на микросметища и недостиг на съдове, обясни Рафаилов и пред БНР. Той допълни, че в рамките на месец и половина, след края на активния туристически сезон, на базата на направен анализ, ще се вземе мотивирано решение, къде и колко нови контейнери трябва да бъдат разположени. 

Рафаилов допълни, че във връзка с натрупването на големи количества зелен отпадък във вилните зони, администрацията е предложила да бъдат закупени и поставени 20 броя 7-кубикови контейнери за зелена маса. По време на днешната сесия на Общинския съвет той обясни, че Община Варна няма изградена система за този вид отпадък и той остава извън системата за събиране и извозване на битов отпадък. Проектът е пилотен и предвижда контейнерите да бъдат разполагани на места, различни от тези на съдовете за смесен битов отпадък и за разделно събиране. Целта е гражданите да привикнат да изхвърлят зелената маса в специалните контейнери и да не я смесват с останалите видове. Заместник-кметът по въпросите на екологията уточни, че сумата за закупуването им е в порядъка на 57 000 лв. и е най-ниска според пазарни проучвания и оферти на различни търговци и местни фирми-производители. Във връзка с опасенията на общински съветници, че пилотната система няма да сработи, Рафаилов обясни, че т.нар. „зелени“ контейнери има как да бъдат оползотворени според най-високите стандарти. Въпреки положителното становище на финансовата комисия, Общинският съвет днес не допусна поставяне на контейнерите, като за предложението на администрацията гласуваха само 16 общински съветници.

 

Наши спонсори са:
Български трактори на добри цени при изключително качество

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *