„Излагането на канцерогени по време на работа е риск, който не приключва с пенсионирането. От решаващо значение е изграждането на култура на превенция и повишаването на осведомеността за рисковете при работа с опасни вещества.“ С тези думи заместник-министърът на труда и социалната политика Гергана Алексова-Великова се обърна към участниците в семинара на тема „Здравно наблюдение при експозиция на канцерогени след прекратяване на трудовата дейност“, организиран от Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Форумът събра представители на институции, работодателски организации, експерти и синдикати. Основен акцент на събитието беше необходимостта от продължаващо здравно наблюдение на хората, изложени на канцерогени, дори след края на тяхната професионална кариера.
Заместник-министър Алексова-Великова посочи, че подобряването на законодателната рамка за гарантиране на безопасна работна среда и подкрепа на бизнеса за осигуряването им е сред основните приоритети в политиката на Министерството на труда и социалната политика. Тя припомни, че през 2024 г. с промени в две наредби са въведени изискванията на европейската директива, която разширява защитата на работещите с опасни химични вещества.
„Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ е поставила тези въпроси сред приоритетите на своята инспекционна дейност. През 2025 г. акцентът ще бъде върху проверката на прилагането на новите изисквания при производството и съхранението на канцерогенни вещества“, отбеляза още тя.
Тя подчерта, че Министерството продължава да подпомага предприятията чрез Фонд „Условия на труд“, като финансира проекти за подобряване на работната среда, диагностика на професионални болести и специализирани обучения.
„Смятам, че всяко съвременно предприятие трябва да има превантивна политика, включваща адекватна информираност и ефективни предпазни средства, за да не се допускат професионални заболявания“, посочи Алексова-Великова.
Тя определи семинара като пример за ефективно сътрудничество между институции, работодатели и експерти, което води до реални резултати в опазване здравето на работещите.