Източник: Община Костинброд
Статистиката показва, че за последните 2 учебни години приблизително по 54 хиляди ученици са отпадали от училище, а много други деца изобщо не са били записани. Това стана ясно на работна среща на Координационното звено по Механизма за съвместна работа на институциите с цел включване и задържане на децата в образователната система. Събитието се проведе на 3 юли в Министерски съвет, по инициатива на министър-председателя Росен Желязков.
Участие в срещата взе представителят на НСОРБ в Координационното звено по Механизма и кмет на община Костинброд Трайчо Младенов, ключови представители на централната власт, сред които вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на образованието Красимир Вълчев, областни управители, зам.-областния управител на Софийска област Таня Иванова, Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) и др.
В изказването си пред присъстващите кметът на Костинброд заяви, че случаите на деца, непосещаващи училище, са единични. Все пак, за справяне с проблема на национално ниво са необходими целенасочени усилия и ефективни действия от всички ангажирани страни. Младенов предложи по-строги санкции за родители, чиито деца системно не посещават учебни занятия. Той също така акцентира върху нуждата от по-модерни и достъпни комуникационни кампании, насочени към младото поколение, дори ако това означава активна работа в социалните мрежи.
Трайко Младенов, подчерта ангажираността на местната власт към каузата за пълно обхващане на децата в образователната система. С ясна позиция и конкретни предложения – той допринесе за насочването на усилията към реални и устойчиви решения.
Министър-председателят Росен Желязков изрази решимостта на правителството за незабавна институционална мобилизация, за да не остане нито едно дете извън класната стая. Той напомни, че досегашният механизъм вече е върнал в училище над 75 000 деца и за първи път делът на преждевременно отпадналите деца спадна до около 9%, което поставя България под средното ниво за страните в Европейския съюз. През последните години обаче по този въпрос институциите действат по инерция, доказателство за което е, че предходното заседание на Координационното звено по Механизма се е провело през 2023 година.
Министерство на регионалното развитие и благоустройството ще осигури редовно обновяване на Националната база данни „Население“, за да има своевременно отразяване на промените по регистрация. Министерство на образованието и науката ще засили мониторинга върху реалната посещаемост на учениците, ще бъде възстановен строгият контрол върху фиктивното записване, което е пряк ангажимент на Регионалните управления на образованието. За координатор по всички дейности е определен вицепремиерът Томислав Дончев, който ще отговаря за взаимодействието между институциите.
„Там, където областните управители, общините и кметовете са ангажирани, механизмът работи в голяма степен“, заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той предложи обсъждане в по-щирок кръг на законова промяна – развитие на концепцията за териториална отговорност на директорите на училища и детски градини.
“Работата е неблагодарна в краткосрочен план, но погледнато дългосрочно резултатите са видими, затова е важно усилията да продължат.“, заяви министър Вълчев и добави, че целта е да бъде намален още повече процентът на деца, отпаднали от образователната система. Образованието е най-важният фактор за социално-икономическото ни развитие и за просперитета на всеки един човек, категоричен беше в заключение министър Красимир Вълчев.
/МЦ/
/ЙБ/