Служител работи в семинар за тестване на чипове във Вухан, провинция Хубей, през януари 2024 г. Xue Ting/For China Daily

Ограниченията на Вашингтон за високотехнологичния износ, включително напреднали чипове и тарифи, причиняват значителни загуби за американските компании, като същевременно ускоряват пробивните иновации в китайския технологичен сектор, заявиха лидери в индустрията и експерти.

Ръководители на американски и китайски технологични фирми посочиха непредвидените последици от тези политики и призоваха за по-рационален подход с цел облекчаване на търговското напрежение и насърчаване на сътрудничество с взаимна полза.

Дженсън Хуанг, главен изпълнителен директор на американската полупроводникова компания NVIDIA, коментира по време на технологичен форум в края на май, че контролът на износа на чипове за изкуствен интелект в Китай, наложен от правителството на САЩ, е „провал“. „Като цяло контролът на износа беше провал. Основните предположения, които доведоха до въвеждането на правилата за ограничаване на разпространението на AI, се оказаха фундаментално погрешни“, каза Хуанг.

По негови думи пазарният дял на NVIDIA в Китай е спаднал от 95 процента в началото на администрацията на Джо Байдън до 50 процента сега. През април NVIDIA отчете отписване на 5,5 милиарда долара от инвентара си, след като правителството на САЩ наложи нови разпоредби, изискващи лиценз за продажба на AI чипове в Китай.

През последната година забраната за продажба на напреднали AI чипове на Китай принуди технологичните компании да се обърнат към местни доставчици на полупроводници като Huawei Technologies Co Ltd и стимулира Пекин да инвестира сериозно в изграждането на независима верига за доставки. „Местните компании са много талантливи и решителни. Контролът на износа им даде духа, енергията и подкрепата на правителството, за да ускорят развитието си“, отбеляза Хуанг.

В интервю за Bloomberg Хуанг заяви, че AI чиповете на Huawei, включително CloudMatrix Cluster и Ascend 910C, вече се конкурират с водещите решения на NVIDIA като Grace Blackwell и H200.

Джак Голд, главен анализатор на консултантската компания J. Gold Associates, посочи: „Това, което всъщност се случва, е, че правителството на САЩ дава на Китай голяма възможност да развие собствената си чип индустрия. Когато китайските компании станат конкурентоспособни, те ще започнат да продават по целия свят и потребителите ще купуват техните чипове.“

На фона на по-широките технологични ограничения от страна на Вашингтон китайските компании постигат постоянен напредък в ключови технологии като чипове и операционни системи. Докато САЩ ограничават износа на чипове на NVIDIA, китайските технологични компании засилват сътрудничеството си с Huawei, за да използват нейните AI чипове при обучението на големи езикови модели.

Например Iflytek съобщи, че неговият езиков модел Spark X1 е единственият в индустрията, обучен изцяло върху вътрешна изчислителна инфраструктура. Компанията си партнира с екипа на Huawei за AI чипове, за да създаде по-добри вътрешни изчислителни решения за обучение на AI. Spark X1 демонстрира значителни подобрения в общи задачи на изкуствения интелект, включително математика, кодиране, логически разсъждения, генериране на текст, езиково разбиране и въпроси-отговори, базирани на знания.

Нашия източник е Българо-Китайска Търговско-промишлена палaта