Институцията на омбудсмана подкрепи искането за социално приемливи такси на студентите
понеделник, 07.07.2025
Институцията на омбудсмана се обърна към министъра на образованието Красимир Вълчев с настояване за промяна на методиката за определяне на семестриалните такси на студентите, за да се гарантира, че те ще бъдат социално приемливи и предвидими през годините на следването им.
7 юли 2025 г.
Институцията на омбудсмана се обърна към министъра на образованието Красимир Вълчев с настояване за промяна на методиката за определяне на семестриалните такси на студентите, за да се гарантира, че те ще бъдат социално приемливи и предвидими през годините на следването им.
Поводът за писмото до министъра са десетки жалби на студенти, които изразяват възмущението си от поредното драстично увеличение на студентските такси. Те сигнализират за изключително високи такси за обучение по редица специалности – както в платена форма на обучение, така и при държавна поръчка.
„Разбираме, че във връзка с увеличаването на субсидията за студентите държавна поръчка има и елемент на административен натиск за повишаване на таксите, но в действителност те са твърде високи и според граждани дори непосилни за много семейства“, пише главният секретар на институцията на омбудсмана д-р Айсун Авджиев.
Той алармира, че за младите хора е неприемливо допускането на подобна практика от страна на висшите учебни заведения. Студентите споделят, че това увеличение ги поставя пред невъзможен избор – „да прекратят обучението си, въпреки вложените време и усилия или да се принудят да плащат непосилно висока такса, която не отговаря на стандартите за достъпно образование“. Отбелязват, че „фактът, че промените се случват в средата на обучението, без предварително достатъчно уведомление или възможност за подготовка, е особено тревожен“.
„Бих искал да посоча, че институцията на националния омбудсман намира увеличението за неприемливо, оказващо дори възпиращо действие относно достъпа до висше образование на не малка група млади хора. Това драстично увеличение носи и риск от отлив на студенти по специалности, за които се посочва, че няма достатъчно кандидати, като например физика, химия, философия, медицина и т.н.“, подчертава д-р Айсун Авджиев.
Той допълва, че и според ректори на университети таксите, които са определени към момента, е необходимо да бъдат намалени поне наполовина, така че да не се ограничи достъпът до висше образование на младите хора.
„Относно предприетите действия към момента за намаляването на таксите с 25% се смята, че това намаление не е достатъчно“, подчертава Авджиев.
Главният секретар обръща внимание и на друг притеснителен факт, че увеличението на таксите през последните години изпреварва доходите на голяма част от гражданите и намалява шансовете на студентите да завършат образованието си.