Иван Гойчев, зам.-кмет на Столична община: Градът е платформа за реализация на проекти

“Градът (като Общинска администрация) трябва да се възприема като платформа за реализация на проекти”, казва заместник-кмета на Столична община Иван Гойчев в разговор с Лили Големинова за БНР. Той споделя, че Общината на София разполага с 1500 служители, които с районните администрации са 3000 души. Тези служители не са много, например администрацията на Виена е над 19 хил. души заедно с директорите на детски градини и училища. 

Иван Гойчев е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие. Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град. Тоя е и заместник-председател на Потоянната комисия на НСОРБ по дигитална и иновативна администрация.

В разговора, Гойчев говори и за два от големите европейски форуми за развитие на градоустройството, които е посетил – в Краков и Виена. На тези събития той е получил много интересна и полезна информация за това как на други места се справят с текущи и за нашата община проблеми. “Получава се много интересна дискусия, която пък ми липсва тук, на наш терен”.

Всеки град, според географското си разположение, популация, има различни предизвикателства, за които ние тук си мислим, че ни е трудно. На подобен форум Гойчев разказва как се е срещнал с хора от Намибия, които трябва да се справят с това, че най-близкият им водоизточник се намира на 700 км от града. “Точно на такава форуми идва момент, където осъзнаваш, че може би не се грижиш достатъчно за собствения си град”, споделя още той. 

Според него, е много важно и изграждането на капацитет за проектите, които е трябва да бъдат изпълнени в градовете. “Като че ли финансирането го има, фондове и програми за финансиране има. Това, което липсва са моделите, по които се кандидатства по тях и след това да се намерят партньорите. Ключовото отново е заедно”, казва той.

Така с партньорство от няколко града може да се кандидатства по една програма, за да бъде приложена една и съща практика. За реализирането на тези проекти пък е важно да има експерти от Общината, от университети, които да дадат знанието. “Можем да ги наречем Триъгълника на успеха. Те трябва да работят кооперативно, за да стане един проект правилно”, обяснява той. 

Освен това, според него, трябва фирмите да започнат да търсят не бързия финансов успех, а добрия отпечатък и приноса за града и обществото. Когато направят нещо добре за града, печалбата ще дойде, ще ги поканят и други градове и така бизнесът ще се разрасне и извън България.  

Чуйте повече в звуковия файл ТУК.

 

 

/МЯ/