Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов продължава своята обиколка на социални услуги в страната с посещение в община Ловеч, където основен фокус бяха социалните услуги за деца.
„За нас приоритетът не е само грижата за възрастните, но и за децата. Един от начините да се справим с демографската криза е осигуряване на адекватна подкрепа и за най-малките и особено за децата със специални потребности, както и за техните семейства. Разглеждаме възможностите за подобряване на грижата за тях, включително и чрез европейско финансиране“, обясни министър Гуцанов.
В Ловеч той посети Дневен център за подкрепа на деца с увреждания и техните семейства, чийто екип включва логопед, социален работник, психолог, рехабилитатор, специален педагог, трудотерапевт. Отскоро към Центъра е създадено и Училище за родителите на децата, които го посещават. Там те се учат как да се справят с хиперактивното им поведение и как да ги възпитат да спазват правилата у дома.
„Посещаваме всяка област, за да се запознаем на място със състоянието на социалната инфраструктура. Днес съм в Ловеч и изпитвам особено удоволствие, защото тук се прави много за най-уязвимите, но има и какво още да се подобри“, каза министър Гуцанов. Той отбеляза, че в общината има социални услуги за подкрепа на около 230 деца и техните семейства, което не е малко, но винаги може повече.
В рамките на посещението министър Гуцанов обсъди с кмета на община Ловеч Страцимир Петков и с областния управител Дора Стоянова възможностите за сгради, излезли от употреба в цялата област, които могат да се превърнат в социални услуги, включително и в домове за възрастни хора над 65 години. „Паралелно с акцията по разкриването на нелегални домове, работим и по създаването на нови, легитимни места, където хората да получат достойна грижа“, обясни Гуцанов.
Той припомни, че към момента в България функционират 82 дома за стари хора, финансирани от държавата, 81 от които ще бъдат реновирани с общо 381 млн. лв. по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). В тях са настанени около 5600 души. Частните домове за възрастни са 108, в които живеят около 5400 души. Центровете за хора със специфични потребности са 68.
Министърът призова всички граждани да проверяват легитимността на домовете, в които избират да живеят или да настанят своите близки „Важно е да се знае дали едно заведение е регистрирано. Това може да предотврати сериозни проблеми по отношение на грижата още в самото начало“, категоричен е Гуцанов. На сайта на Агенцията за социално подпомагане има списък на всички социални услуги, предоставяни от общините като делегирана от държавата дейност. На сайта на Агенцията за качеството на социалните услуги (АКСУ) е списъкът с лицензираните части доставчици.
От началото на годината контролните органи на АКСУ са извършили над 520 проверки. Само за последния малко повече от месец, в рамките на операцията за разкриване на нелегалните домове, предоставящи нехуманна грижа, проверките са над 120. В Ловешка област към момента не са установени нелегални домове, въпреки извършените 16 проверки от началото на годината.
Министър Гуцанов посети и фокус точката за развитие на социалната икономика в Ловеч, създадена по проект, финансиран по НПВУ. Благодарение на неговата дейност през последните години в региона са създадени 15 социални предприятия, които са част от реалната икономика на областта.
„Ще се постараем да насочим повече средства към социалните предприятия, защото хората от уязвимите групи имат нужда от подкрепа за трудова и личностна реализация“, каза министър Гуцанов.