Изгненен да предостави четвъртия си адрес на политиката през септември, главният изпълнителен директор Джон Ли Ка-Чиу се подготвя да покаже, че администрацията му се доставя на своето “ориентиран към резултата”Лидерство. Това може да е причината той да разкрие миналия месец, че правителството обмисля а нова система за отчетност за висши служители. Изглежда, че Лий е започнал да проправя пътя за предложената реформа по времето, когато базираният в Швейцария Международен институт за развитие на мениджмънта пусна своето Класиране на световна конкурентоспособност през юни. Хонконг се върна в челната тройка за първи път от 2019 г., като се класира на трето място.

Лий бързо взе кредит за града, вкарвайки 99.2 от 100, като приписва нарастването на класацията за повишена ефективност поради реформите му за държавна служба. Струва си да се отбележи, че проучването класира Хонконг на второ място по правителствената ефективност, пребито само от Швейцария.

Може да е доста скок да се заключи, че повишената правителствена ефективност идва от реформите на държавната служба. Институтът класира първо Хонконг за данъчна политика и законодателство за бизнеса. Класирахме шесто място в публичните финанси, 10 -то място в институционалната рамка и 30 -та по обществена рамка. Това са всички фактори, които институтът разглежда при оценка на правителствената ефективност.

Междувременно Швейцария е на първо място в институционалната рамка и четвърта в социалната рамка. Сингапур, който се появи на второ място, е на второ място в институционалната рамка и 12 -та в социалната рамка.

Институционалната рамка отчита адаптивността и стабилността на правителствената политика и тук вярвам, че Лий се стреми да се подобри. Докато Лий постави класирането на Хонконг като резултат от реформите на държавната служба, припомнете си, че Хонконг се класира на първо място в правителствената ефективност от 2019 до 2021 г..

Нашия източник е Българо-Китайска Търговско-промишлена палaта