Зам.-министър Ефремова: Можем да осигурим устойчиви алтернативи за заетост в засегнатите от зеления преход региони

 „Имаме стабилна основа за реализиране на справедлив и плавен преход към зелена икономика. Убедени сме, че можем да осигурим устойчиви алтернативи за заетост и развитие в засегнатите от този преход региони“. Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова при откриването на форум, организиран от Конфедерацията на независимите синдикати в България и Конфердерацията на труда „Подкрепа“. По време на събитието бяха представени резултатите от Проучването за идентифициране на наличните умения и нагласите за развитие на заетите лица в ТЕЦ и въглищните мини в областите Стара Загора, Кюстендил и Перник.

Изследването е реализирано от двата синдиката в партньорство с Министерството на труда и социалната политика (МТСП) като част от неговия проект „Адресиране на предизвикателствата на пазара на труда“, финансиран по Програма „Развитие на човешките ресурси“ чрез Европейския социален фонд плюс. В рамките на проекта ще бъдат актуализирани прогнозите за развитието на пазара на труда за следващото десетилетие, като се вземат предвид ефектите от дигиталния и зеления преход. Първите данни се очакват през 2026 г.

Анализът на данните сочи, че значителна част от работниците в засегнатите области имат технически или инженерни квалификации – професии с голямо търсене в сектори като възобновяема енергия, енергийна ефективност и дигитални технологии. Същевременно се наблюдава висока заявена готовност за преквалификация и участие в обучения, особено в Стара Загора (над 60%) и Кюстендил (над 40%).

„В отговор на тези потребности на работната сила от нови знания и умения държавата вече предлага широк спектър от мерки – програми за преквалификация и повишаване на квалификацията, курсове по дигитални и „зелени“ умения, езиково обучение, както и подкрепа чрез бюрата по труда, включително за мобилност и предприемачество“, посочи заместник-министър Наталия Ефремова.

Тя подчерта, че резултатите от проучването ще бъдат използвани от Министерството за планиране на конкретни мерки в подкрепа на работещите – чрез обучения, преквалификации и придобиване на нови умения. Ще бъдат подпомогнати и предприятията да преминат към работа с чисти технологии, а информацията за уменията и нагласите на хората ще бъде от полза и за бъдещи инвеститори в тези региони.

„Основен приоритет на активната политика на пазара на труда е развитието на човешките ресурси чрез повишаване на квалификацията и уменията. За тази цел за периода 2021 – 2027 г. са предвидени над 1 млрд. лв. – национално и европейско финансиране“, допълни заместник-министърът.

Тя припомни, че по Програма „Развитие на човешките ресурси“ са предвидени над 665 млн. лв. за развитие на уменията на работещите до 2027 г. По Плана за възстановяване и устойчивост се изпълнява проект за обучения по дигитални умения на стойност 380 млн. лв., насочен към безработни и заети лица. Националният план за действие по заетостта предвижда над 100 млн. лв. за обучения до 2030 г., а още 110 млн. лв. са предвидени по Фонда за справедлив преход за обучения на хората, заети в ТЕЦ-ове и мини.