Спешни действия за ограничаване на шарката по дребните преживни животни: Засилени проверки, ограничения, ваксини и авансови обезщетения

Национално сдружение на общините в Република България участва в заседанието на Консултативния съвет по животновъдство в София.

Дискусията се организира от Министерство на земеделието и храните (МЗХ) и на нея присъстваха министърът на земеделието д-р Георги Тахов, неговите заместници –  Иван Капитанов,  д-р Лозана Василева, Стефан Бурджев. Основната цел на срещата бе намиране на решения за справяне с кризата както в животновъдството, така и в останалите сектори на земеделието. Предложени бяха конкретни мерки за спиране на разпространението на шарката по дребните преживни животни. На територията на България броят на засегнатите овце и кози от заразата се увеличава, към момента общият брой е 4 000 заразени животни. А епизоотичната обстановка в Пловдивска област остава усложнена.

Сред присъстващите бяха още представители на Главна дирекция “Гранична полиция“, Министерство на вътрешните работи, Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ), Национална овцевъдна и козевъдна асоциация, Сдружение „Обединени български животновъди“, Националната асоциация на млекопреработвателите, Български ветеринарен съюз, Държавен фонд „Земеделие“ и други.

„На 4 септември 2024 г. на територията на България е констатирано първото огнище на шарка по овцете в област Ямбол, към днешна дата те вече са 65 огнища за период от две седмици. Обхванатите общини към момента са: Марица – селата Скутаре, Войводиново, Ясно поле, Маноле, Рогуш, Манолско Конаре, Трилистник, Калековец, Войсил, Граф Игнатиево; община Първомай – град Първомай, село Дълбок извор, село Драгойново; община Раковски – град Раковски, село Белозем; община Садово – село Катунци. Констатирани са още 2 огнища извън област Пловдив – община Стара Загора (село Шейново) и едно огнище от вчера в село Капитан Андреево, област Хасково.“ , каза-р Светлозар Патарински, изпълнителен директор на БАБХ, който очерта актуалната епизоотична обстановка.

Огнищата са констатирани на база засилените проверки в страната и са предприети редица мерки за ограничаване на заболяването. Той припомни, че от 15 юли е наложена 21-дневна забрана за търговия, придвижване и излизане на паша, както и транспорт на дребни преживни животни, с изключение на тези, които са предназначени за клане. Освен това са прекратени проверките в обекти с дребни преживни животни, както и към Българския ветеринарен съюз за прекратяване на посещения на ветеринарни лекари в ферми. Забранени са и посещенията за вземане на проба на мляко и се обмисля забрана за изкупване на сурово мляко.

„От понеделник започват интензивни срещи по места, а с помощта на Българския ветеринарен съюз ще бъде подсилен капацитетът ни на терен“, посочи още д-р Патарински и призова за съдействие от страна на местната власт по осигуряване на терени за загробване  или площадки за мобилните инсинератори.

Във връзка с превенцията на заболяването от началото на тази година са организирани над 1200 срещи с кметове и животновъди в 256 общини. По изготвен съвместен план с МВР, Гранична полиция и бранша вече се действа по конкретни мерки с поставен краен срок за изпълнение.

По отношение на огнищата заразените с острозаразната шарка по овце и кози преминават през хуманно умъртвяване, съгласно правилата на европейското и националното законодателство, а контактните дребни животни се обезвреждат. 

В случаи на констатирано заболяване на животни заради установено огнище на зараза от шарка по дребните преживни животни се предлага обещание на собствениците.  “Предвид дългите срокове, които са за получаване на обезщетения, в рамките на 1 седмица ще бъде направено авансово плащане по 200 лв. на животно. Това ще стане преди приключване на всички нормативни процедури за получаване на цялото обезщетение.“, каза министърът на земеделието и храните, д-р Георги Тахов.

На обсъждането бяха предприети следните мерки:

1) МВР да засили проверките и да ограничи движението/незаконната търговия с дребни преживни животни;

2) Да се наложи мярка за контрол върху изкупуването и транспорта на сурово мляко в област Пловдив;

3) Бяха обсъдени два варианта за ваксиниране на здравите животни (профилактична и кръгова) и e насрочена онлайн среща с Европейката комисия;

Най-гореща дискусия предизвика ваксинирането за животните, защото, за да се стигне до момента на поставяне на ваксините може да мине твърде много време.

“България е гранична за Европа към Азия и там непрекъснато изникват нови болести, заради благоприятния климат. Затова трябва да се подходи към ваксинация, за да може да се запазят фермите в България.“, каза д-р Димитър Цанков, председател на Български ветеринарен съюз.

Ферми за отглеждане на млекодайни животни има във всички райони в България, а освен за преработка и вътрешно производство, голяма част от продукцията се изнася в чужбина.

Владимир Начев, който е директор на дружество, което основно се занимава с  производството на овче и козе сирене, сподели и статистка за износа на пазара. “За вътрешен пазар в България отиват 10-20% за търговия на сирене. Към Европейския пазар се изнася близо 15-20%  и останалите за САЩ, Канада, Австралия и арабските държави.“. Той призова да се подхожда отговорно и да се засили саморегулацията и спазването на мерките за био-сигурност в стопанствата, защото ако България излезе от пазара ще бъде изключително трудно да се върне към досегашните обеми на износ и да си върне доверието на международните партньори.

Д-р Илиян Костов, главен ветеринарно-санитарен инспектор на Република България, подчерта, че в момента най-важното е да се направи блокада на заразените региони и да се ограничи движението на животните.

Други важни мерки за биосигурност включват: недопускане на автомобили в засегнатите ферми, ограничаване на достъпа на работници, които работят и на други места, както и ограничаване на всички движения, тъй като в противен случай не може да се овладее пренасянето на заразата, допълни д-р Костов.

При стриктно прилагане на мерките в област Пловдив са нужни 2-3 седмици за проява на първите резултати.

 /ЙБ/