Източник: Община Габрово – интернет страница
В Габрово поставиха първата по рода си интерактивна инсталация, посветена на електронните отпадъци – „РЕЦИКЛАТОРЪТ на Yettel“.
3-метровият куб на РЕЦИКЛАТОРА е разположен до спортна зала „Орловец“ и може да бъде използван от габровци, за да научат повече за рециклирането и кръговата икономика, както и да се разделят с ненужните си електронни устройства по екосъобразен начин. Ще бъде в града до 1 септември.
Съвместната инициатива на Yettel и Община Габрово цели да насърчи хората да предадат за рециклиране излязлата от употреба техника – като мобилни телефони, зарядни, слушалки, кабели и други малки електроуреди, вместо да я складират или изхвърлят неправилно с общия отпадък.
„РЕЦИКЛАТОРЪТ на Yettel” наподобява огромно шкафче – символична препратка към шкафчетата у дома, където се трупат неработещи устройства и кабели. Влизайки в инсталацията, посетителите могат да научат за пътя, който изминават устройствата – от добива на материалите, вложени в тях, през производството и веригата за дистрибуция до ръцете на потребителите, както и как може да завърши животът им след като излязат от употреба.
Всяка събота от 13:00 до 19:00 ч. посетителите ще могат да влязат в инсталацията и да гледат 270-градусовата прожекция, която дава отговор на въпроса „Защо трябва да рециклираме старите си устройства?“ с конкретни примери за вредното им въздействие върху околната среда.
Дизайнът на 3-метровото шкафче отвън се допълва от любопитни факти за електронните отпадъци, събрани в т.нар. „Музей на електронните отпадъци“, и смартфон „дисекцията“, която показва ценните материали, съдържащи се в устройствата. Използваните за експозицията телефони, платки, клавиатури и кабели са събрани по време на различни инициативи на телекома за събиране на стари електронни устройства и са „преобразени“ в различни предмети и форми. Най-атрактивна за децата и възрастните е двуметровата човешка фигура – „Кабелният човек“, изработен от 350 метра стари кабели, който пита минувачите какво са направили със стария си телефон, след като са си купили нов.
Проектът на телекома е част от дългогодишните му усилия да минимизира негативния отпечатък от електронните отпадъци, обявени официално за най-бързо растящият вид отпадък в света, и да предотврати попадането им в околната среда.
/МЯ/