Голяма част от българските земеделски производители очакват негативен ефект от влизането на България в Шенген. Това показва анкета сред над 470 читатели на Агри.БГ.
Четете още: С влизането в Шенген: Бусовете с плодове ще сноват между нас и съседите нерегламентирано
Цели 71% от анкетираните са дали отрицателен отговор. Най-честата причина за това е опасението от увеличен безконтролен внос на чужда стока за сметка на българската продукция. Този отговор е избран от 55% от участниците. Според тях, безмитният внос ще намали конкурентоспособността на родните фермери, които и без това изпитват затруднения с производствените разходи. Вносните продукти, често предлагани на по-ниски цени, могат да изместят местното производство от вътрешния пазар.
Според 13% от участниците в анкетата цените за крайните потребители няма да се променят значително, но изкупната цена за българските фермери ще спадне. Това означава, че производителите ще бъдат принудени да продават продукцията си на по-ниски цени, което ще намали печалбите им и ще доведе до допълнителни финансови трудности.
Други 3% смятат, че ефектът ще е негативен заради засилен контрол от НАП върху стоките с висок фискален риск. Това може да доведе до повече бюрократични затруднения и допълнителни разходи за фермерите, което ще направи работата им още по-сложна.
Все пак 21% от анкетираните виждат положителни страни във влизането на България в Шенген. За 9% от тях търговията със съседни страни ще се улесни и ще се открият нови възможности за продажба на българска продукция. Това може да даде тласък на износа и да разшири пазарите за местните фермери. Някои участници смятат, че това ще бъде шанс за България да утвърди позициите си на европейския пазар и да засили връзките си с международните партньори.
Според 7% от анкетираните влизането в Шенген няма да доведе до съществена промяна за българското производство. Те смятат, че пазарните условия ще останат същите и няма да има значително влияние върху местната икономика.
Едва 5% вярват, че стоките ще се предлагат на по-изгодни цени за крайните потребители. Те са оптимисти, че конкуренцията ще доведе до по-достъпни продукти и ще облагодетелства потребителите.
Въпреки това, повечето участници в анкетата остават скептични относно положителния ефект на Шенген върху българското селско стопанство. Безспорно ще има отражение върху сектора, но дали то ще бъде положително или отрицателно, ще разберем още през лятото.