Как Франция развива мерки за по-устойчив и екологичен живот бе във фокуса на визитата на представители на български общини, отличени в конкурса „ЕкоОбщина“, организиран от Посолството на Франция в България и на Френския институт у нас.
Като част от делегацията, изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева разказа за БТА впечатленията на представителите на местните власти от френския опит по съвременно градоустройство, производството на чиста енергия, оползотворяването на отпадъците, както и намаляването на автомобилния трафик. Повече за посещението вижте: ТУК.
Политиките за градска мобилност обхващат не само централната част на града, но и целия метрополен район. Те са част от амбициите на общинското ръководство да превърне Париж в по-чиста столица, посочи Силвия Георгиева. Целта е по-голямо ограничаване на движението в централната част на града и замяната на автомобилите с алтернативни – градски транспорт, велосипеди, електрически автомобили и пешеходно придвижване, уточни още тя.
Много непопулярно на пръв поглед решение е било взето от общинския съвет в Париж през 2023 г. за това скоростта на автомобилите в централната част да се намали на 30 км/ч. Видяхме изпълнението на това решение на живо, защото наистина шофьорите се движат много бавно, коментира Георгиева. По думите й след тази мярка в рамките само на няколко месеца 30% от парижани са се отказали от личните си автомобили и са се насочили към обществения транспорт. Намалени са били и лентите за коли по централните булеварди.
Изпълнителният директор каза, че това се е отразило добре и на качеството на атмосферния въздух и е довело и до спад на шумовото замърсяване. Тя и останалите български представители са били впечатлени от въвеждането на учебен предмет в началните училища по каране на велосипед и познаване на пътните знаци. Това показва, че мерките, които се вземат, са комплексни, коментира Силвия Георгиева. Тя смята, че политиките за по-чист град се възприемат добре от парижани.
Обмяната на такъв опит с Франция е много полезен, но и българските общини имат с какво да се похвалят, коментира Силвия Георгиева и даде пример с отличените в конкурса градове – Бургас, Габрово, Свиленград, Смядово, Сливен и Стрелча.
По темата за приоритетите на общините в сферата на екологията през настоящата година, изпълнителният директор заяви, че фокус е голямата задача по реформа на системите за управление на отпадъци.
Очакваме да видим приоритетите на редовното правителство, както и стратегическите решения за държавата да станат известни, за да знаем как да подредим и нашата работа, каза Силвия Георгиева. Общините следят процедурата по приемането на бюджета за 2025 г., за да се види ще има ли средства за инвестиционни проекти и с какъв ресурс ще разполагат. Намеренията на правителството относно членството на страната в еврозоната, също е актуална тема, която засяга пряко дейността на местните власти.
Вижте цялото изказване: ТУК.
/ИИ/