В НСОРБ постъпиха сигнали от общини, касаещи прилагането на чл. 117а от Закона за обществените поръчки (ЗОП) и свързаната с него Методика за изменение на цената на договор за обществена поръчка в резултат на инфлация.
Местните администрации са изправени пред съдебни искове от изпълнители по договори за обществени поръчки за строителство, които претендират индексация на договорените цени. Тези искове се основават на разпоредбата на чл. 117а от ЗОП в редакцията ѝ от 05.08.2022 г., действала до 22.12.2023 г., и последвалото ѝ изменение с ДВ, бр. 108 от 2023 г.
Подобни случаи поставят общините в затруднено финансово положение, тъй като претендираните суми не са били предвидени в общинските бюджети. Размерът на исканите индексации често надхвърля финансовите възможности на общините, като някои от местните администрации информират за приблизително 50% от общата стойност на договора за обществена поръчка. С това възниква риск от блокиране на други важни общински проекти и дейности.
В тази връзка, НСОРБ се обърна с искане към Комисията по регионална политика и местно самоуправление в Народното събрание, с копие до министъра на финансите, за изготвяне на тълкувателно становище относно приложението на чл. 117а от ЗОП в два аспекта.
Първо, относно действието на нормата във времето: приложима ли е индексацията за договори, сключени преди влизането в сила на първоначалната редакция на чл. 117а от ЗОП (05.08.2022 г.); как следва да се тълкува императивният характер на разпоредбата в редакцията ѝ от 05.08.2022 г. по отношение на вече изпълнени договори; какво е значението на липсата на изрична разпоредба за обратно действие в последното изменение на нормата (ДВ, бр. 108 от 2023 г.).
Второ, относно обратното действие на нормата: допустимо ли е претендирането на индексация за строителни дейности, които са били изпълнени и приети преди влизането в сила на съответната редакция на закона; необходимо ли е наличието на предварително сключен анекс към договора за прилагане на индексацията?
В писмото си НСОРБ заявява, че настоящата ситуация създава правна несигурност и поставя под риск финансовата стабилност на местните власти, като се акцентира върху необходимостта от осигуряване на допълнително целево финансиране за общините, създаване на механизъм за компенсиране на непредвидените разходи по индексация, както и обмисляне на възможности за подкрепа на общините при подобни случаи.
НСОРБ ще уведоми своите членове своевременно за получените инструкции, както и ще информира при промени в нормативната уредба.
/ИИ/