Кметът на Столичната община Васил Терзиев връща за ново разглеждане решението на Столичен общински съвет (СОС) от 16.01.2025 г. за спиране движението по нощните линии N3 и N4 и редуциране на това по линии N1и N2. В доклад до председателя на СОС кметът настоява за преразглеждане на решението за нощния транспорт в града.
„Считам решението за нецелесъобразно и докладът за необоснован“, заявява в мотивите си столичният кмет Терзиев. Той посочва, че нощният градски транспорт и неговото ефективно функциониране осигурява бърз, безопасен и достъпен начин за придвижване на жителите и гостите на града. Не могат да бъдат споделени аргументите, че нощният градски транспорт генерира загуби за икономиката на София. Сериозното редуциране и практическото закриване на нощните линии за дните през седмицата по всяка вероятност значително ще намали приходи в икономиката на града.
Съображенията за връщането на решението са следните:
- Нощният градски транспорт и неговото ефективно функциониране осигурява бърз, безопасен и достъпен начин за придвижване на жителите и гостите на града. Това са граждани, работещи нощни смени (медицински лица, служители в заведения, обслужващ персонал, секторите Култура, Туризъм и др.). Тези хора ще бъдат сериозно ощетени и затруднени, като съществува реална вероятност същите да бъдат принудени да използват скъпи алтернативи. С решението се засяга и възможността за придвижване и на туристите.
- Организирането на нощния градски транспорт и градския транспорт като цяло е обществена услуга и основната цел е да се осигури достъпност и мобилност за гражданите.
- Нощният транспорт подкрепя нощната икономика, която включва заведения, клубове, културни събития и туризъм, но също така е свързано с цялостната достъпност в града. Той също така намалява нуждата от използване на таксита или лични автомобили, което има пряко отражение както върху разходите на гражданите, така и върху пътната безопасност през тъмната част на денонощието. От социална гледна точка следва да се обърне внимание, че крайно редуцираният нощен градски транспорт ще увеличи социалните неравенства.
- При функциониране единствено на линии N1 и N2, това би означавало редица части на София например квартали като „Овча купел“, „Подуяне“ и „Дружба“ и др. да бъдат третирани неравнопоставено.
Представените аргументи за неефективност не могат да бъдат споделени, заявява също кметът Терзиев и посочва: Данните показват, че нощните линии на градския транспорт са използват интензивно от гражданите, а услугата бележи последователен и осезаем ръст през цялата 2024 г. В същото време не може да се твърди, че затрудненията във функционирането на дневните линии са свързани с функциониране на нощните. Бройката от 8 шофьори на една нощ не може да доведе до реално изменение във функционирането на дневния транспорт, особено имайки предвид факта, че в „Столичен автотранспорт“ са ангажирани над 1 100 водачи. Дори обаче да се приеме, че такова отражение би било налице, то ефектът би бил в степента на качеството на услугата в рамките на светлата част на денонощието. От друга страна, приетото решение е за даване на съгласие изцяло да бъдат закрити две от линиите на нощния транспорт, а по отношение на дните от неделя до четвъртък включително, изцяло да бъде закрит целият нощен транспорт.
Подобренията в организацията на градския транспорт трябва да бъдат насочени към оптимизиране на услугата и тя да обхваща максимален брой сегменти, а не цялостно закриване на цели линии от услугата, се посочва също в мотивите на столичния кмет. Той обръща внимание, че има линии от дневния градски транспорт (например линии №№ 58, 75, 30, 118, 12, 28, 24, 101, 44, 70, 804, 18, 7, 803, 103), за които има данни, че са по-слабо натоварени от нощните линии. Същото може да се каже и за излетна линия Х43, която освен това има и алтернатива.
Нощният градски транспорт за първи път е въведен в София след подписка, съдържаща над 35 000 подписа на гражданите, а в общината са представени множество писма, жалби и становища на софиянци, изрично заявили подкрепата си за тази услуга.