Картиране на енергийната уязвимост на домакинствата в България

WWF България (ВВФ България) и Институтът за икономически изследвания при Българска академия на науките информират за резултатите от приключилия проект „Географски подход за изготвяне на Национална карта на енергийната уязвимост на домакинствата в България“.

Целта на проекта е да помогне на институциите да преодолеят значителните забавяния в дефинирането, картографирането и справянето с енергийната бедност в България, преди развитието на финансови инструменти, включително по линия на Социалния климатичен фонд, Декарбонизационния фонд и други.

Разработена е карта на енергийната уязвимост на домакинствата и Индекс на енергийната уязвимост по области, и са остойностени инвестиционните разходи за мерки за повишаване на енергийната ефективност и независимост на домакинствата в България.

Докладът от проекта консолидира данни за състоянието на домакинствата и по трите признака – ниски доходи, лоша енергийна ефективност на сградите, и високи цени на енергията (изразени в предпочитания към по-евтини енергийни източници като дърва за огрев и въглища) на регионално и областно ниво.

Индексът на енергийната уязвимост на домакинствата, комбинира три под-индекса, обобщаващи три основни категории по области и райони в България: Енергийни нужди; Социална уязвимост и Енергийна бедност по SILC.

Картата подпомага идентифицирането и сегментирането на енергийно бедни домакинства по области, и представлява инструмент за подбор на подходящи мерки и оценка на инвестиционните нужди според спецификите на областта.

Информация за горепосочените резултати от проекта и основни изводи можете да разгледате подробно и изтеглите в Ръководство за дългосрочни мерки за работа с енергийно бедните домакинства в България, достъпно в рубриката ни Консултативни материали на сайта.

В идните два месеца се планира представяне и обсъждане на резултатите от проекта и възможностите за тяхното приложение.

/МЯ/