Ежегодната Национална среща на общинските експерти по образование се провежда за единадесети пореден път, а тридневната програма започна днес, 18 февруари.
Форумът, организиран от НСОРБ и търговското му дружество – НСОРБ-Актив, е утвърдено събитие, което подкрепя общините в предизвикателствата, свързани с отговорностите на общините в областта на предучилищното и училищното образование.
„Всеки лев, инвестиран в образование, е безценен и е инвестиция в нашето бъдеще“, заяви кметът на Велинград Костадин Коев, който приветства с „Добре дошли“ своите колеги и гости, сред които над 100 представители от близо 50 общини и образователни институции.
Кметът-домакин сподели повече за вложените усилия на кметския екип при реализирането на проектите в сферата на образованието на територията на общината. Той разказа повече за детска градина с геотермално отопление и за удовлетвореността от постигнатото за подобряване условията за обучение на децата в общината. „В момента се изграждат 4 детски градини в общината, които отговарят на всички съвременни изисквания и ще спомогнат за качественото образование на децата“, сподели още Костадин Коев.
Кметът на Велинград подчерта също изключителната важност на изграждането на спортни площадки и физкултурни салони, за да могат децата да имат условия от най-ранна възраст да спортуват, да създават спортни навици, да живеят здравословно и да се учат на дисциплина.
Като модератор на Пленарната сесия „Стратегическа рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021-2030)“, Мадлена Бояджиева-Ничева, кмет на община Тетевен и член на УС на НСОРБ, изказа благодарността на присъстващите и организаторите на форума за възможността за участие и отделеното време от гостите Петя Цанкова, заместник-председател на ПК по образование и наука в Народното събрание и Таня Михайлова, заместник-министър на образованието и науката.
„Независимо от това, че нормативната уредба определя на общините основно ангажименти по финансиране и развитие на материалната база, всяко общинско ръководство приема като свой първостепенен приоритет грижата за днешните деца и младежи“, заяви кметът на Тетевен и добави, че именно затова пред местните власти стоят ключовите въпроси – как от днешните млади хора да се изградят успешни професионалисти, активни граждани и социално ангажирани хора; как да се подготвят за бурното развитие на технологиите и как да бъдат възпитани като добри и съпричастни към чуждите нужди личности.
В своите приветствени думи изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева сподели увереност, че участниците ще проведат успешна и ползотворна среща и резултатът ще бъде затвърден от обменените идеи и амбициозни планове за постигане на качествено образование.
В изказването си тя се спря на принципните и дългосрочни предизвикателства пред образователните експерти, на актуалните общински отговорности в сферата, както и на основния за обществото въпрос за качеството на образованието. Изпълнителният директор открои някои от основните проблеми, над които е необходимо да се обърне внимание и да се намери решение – материалната база, ефективното изразходване на осигурените ресурси, обхващането и задържането на децата в училище, възнагражденията на образователните кадри, организирането на извънкласните и извънучилищни дейности и др.
„Време е да започнем да създаваме съвременни модерни приобщаващи сгради и училищни дворове, а не просто да опаковаме с изолация под удобния бранд на енергийната ефективност. За наша радост вече имаме не малко успешни примери. По същия начин стои и въпроса с училищните дворове – масово асфалтирани, бетонирани и затворени през по-голямата част от годината. Надявам се, че заедно с МОН ще намерим начин не само да ги превърнем в зелени и вписващи се в учебния процес пространства, но и в място за социализация и спорт на местните общности“, акцентира изпълнителният директор на НСОРБ.
Силвия Георгиева сподели още, че във всички систематизирани проблеми се очертава необходимостта от засилване на диалога между институциите и комплексни междусекторни решения. „Ще продължаваме да настояваме да ни се предостави по-голяма свобода при избора на средства за реализиране на националните политики. Успешните решения намират отражение в общата ни цел – подобряване качеството на предучилищното и училищно образование“ , каза тя.
Развитието на технологиите буквално всеки ден дава нови възможности които, за да бъдат използвани пълноценно ще трябват подготвени хора – с критично мислене, с технологични познания, с креативност и амбиции, подчерта изпълнителният директор на Сдружението. „Именно това е основната ни задача днес – всички ние трябва да направим необходимото, за да може образованието на българските деца да ги направи способни и успешни в технологичното бъдеще.“ Тя даде пример с начина на учене и преподаване в Естония като един от добрите примери. „Да си позволим да помечтаем и да бъдем визионери!“, пожела тя в края на откриващото си изказване.
Преди откриването на събитието участниците в Националната среща на експертите по образование имаха възможност да посетят обекти на образователна инфраструктура на община Велинград и да се запознаят с опита на колегите си. Част от тях посетиха Национална професионална гимназия по горско стопанство НПГГС „Христо Ботев“, гр. Велинград, а другата част – детска градина „Пролет“ и СУ „Методий Драгинов“, с. Драгиново, които бяха оценени положително по време на срещата от представителите на централната власт.
Заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова заяви благодарност за доброто сътрудничеството с НСОРБ. „През тези години заедно решавахме проблеми и създавахме политики“, каза тя и сподели, че вижда еднакви приоритети и акценти, представени от изпълнителния директор на НСОРБ, които и новото ръководство на МОН припознава.
„Радвам се, че говорите за училищата като цяло. Това са нашите деца, без значение какъв вид е училището и те не могат да бъдат делени“, каза заместник-министърът.
Тя открои няколко ключови приоритети от стратегическите цели на Министерството. Като основен фокус определи подобряването на качеството и достъпа до училищно образование, чрез осигуряване на качествени образователен процес и среда.
„Поставили сме си задача да започнем да работим по отношение на учебните програми, които да не са насочени толкова към академични понятия, а към знания и умения, свързани с реалността и практиката“, каза заместник-министърът и насочи участниците към публикуваното за обществено обсъждане предложение за промяна в учебните програми.
Таня Михайлова отбеляза още, че важен фактор в образователната среда е оценяването. „Трябва да имаме едно формиращо оценяване, което да подобри израстването. Важно е да мотивираме учениците и да променим тяхното светоусещане, да ги приобщим към общото“, заяви тя.
Според заместник-министър Михайлова работата за развитието на социално-емоционалната интелигентност в учениците, насърчаването на критичното мислене и ползването на иновациите е ключова. “Необходимо е да променим формализма в образователната система – да се направи преход от натрупани знания към практически умения. За да може да бъде активирано знанието, трябва да се фокусираме и в промяна на управленската култура и РИО трябва да бъдат подкрепата на образователните институции”, допълни тя.
„Длъжни сме да имаме стандарт за качество. Смятам, че не нормативната уредба е тази, която дава облика на една образователна институция, а водеща роля имат хората – учителите, учениците, родителите, всички институции, с които образователната система работи“, каза пред присъстващите заместник-министърът и сподели, че Министерството има амбициозна програма за образованието, която се надяват да бъде успешно изпълнена с помощта и участието на общините.
В своето обръщение към присъстващите Петя Цанкова, заместник-председател на ПК по образование и наука в Народното събрание, сподели, че след професионалния си опит като учител, познава в конкретика предизвикателствата в образователната система.
„Всяка реформа трябва да се прави с участието на хората, които виждат проблемите „очи в очи“ и са готови да се справят с тяхното решаване“, каза тя на участниците в събитието. В първите си думи народният представител изказа възхищение от работата на кметския екип на община Велинград за развитието на образователната инфраструктура, мисълта и грижата за децата. „Фундаментът на една държава е образованата нация“, сподели още тя.
Петя Цанкова постави фокус върху проблемите в образователната сфера, като най-належащ определи административната тежест за учителите и превръщането им в чиновници. Тя изтъкна още необходимостта от промяна в учебните програми, намаляването на формализма, както и смяна на механизма за финансиране.
„Амбициозните, огромни учебни програми демотивират учениците и ги превръщат в машини за помнене на информация. Необходими са умения“, каза депутатът и изказа удовлетвореност, че екипът на министър Вълчев е определил приоритети за работа, които биха довели до значителна промяна. Тя сподели, че подкрепя и разбирането на МОН да бъдат увеличени професионалните паралелки и даде пример за сигналите на работодателските организации, че план-приемът не удовлетворява пазара на труда.
„Задължителен елемент е на местно ниво да се обсъжда план-приемът, за да съответства на региона. Да се обсъжда и с бизнеса“, допълни Петя Цанкова. В изказването си тя посочи и нуждата от изграждане на висококачествено и ценностно-ориентирано образование, както и създаването на работещи общности, съвместно с родители, социални партньори и всички, ангажирани в процеса.
Дискусиите по темите от дневния ред на Националната среща на експертите по образование от общините продължават и утре.
/МЯ/