15.04.2025
Председателят на БАН чл. кор. Евелина Славчева и кметът на Пловдив Костадин Димитров подписаха в Общината Меморандум за сътрудничество, който цели по-тясно взаимодействие между местната власт и научната общност. Кметът Костадин Димитров подчерта значението на науката за устойчивото развитие на града и изрази увереност, че съвместната работа с БАН ще допринесе за още по-силен икономически растеж на Пловдив.
„Убеден съм, че партньорството с Българската академия на науките отваря нови врати пред Община Пловдив. Градът непрекъснато се развива, а Тракия икономическа зона концентрира изключително висок индустриален потенциал“, посочи кметът Костадин Димитров.
Той припомни, че от началото на този мандат ръководството на Общината акцентира върху развитието на образованието и образователната инфраструктура и изрази надежда бъдещи съвместни проекти с БАН да надградят постигнатото в тази област.
„Пловдив е модерен индустриален център, който има нужда от силен научен партньор. Сътрудничеството с БАН е не просто символично – то е ключово за развитието на града ни. Убеден съм, че чрез науката ще постигнем още по-големи успехи за Пловдив и неговите граждани“, заяви Костадин Димитров. Той посочи съществуващи съвместни проекти с академични институции и изрази увереност, че науката и местната власт могат да работят заедно в полза на града.
От своя страна председателят на БАН чл. кор. Евелина Славчева определи меморандума, като стъпка към още по-тясно взаимодействие между Пловдив и научната общност.
„Партньорството с Община Пловдив има дългогодишни традиции, които ние се надяваме не само да продължим, но и да развием“, посочи чл. кор. Евелина Славчева.
Тя допълни, че Пловдив е университетски град с филиали на БАН, които развиват интензивна научна дейност.
„Меморандумът за сътрудничество с Българската академия на науките ще донесе и на двете страни общи проекти, устойчиво развитие и още по-силна връзка между науката и Пловдив“, отбеляза чл. кор. Евелина Славчева.
Двете страни подписаха документа, водени от убеждението за необходимостта от подобряване качеството на живот чрез развитие на образованието и науката и с цел подпомагане на регионалното развитие.
122 total views, 122 views today