България представи пред ЕС позицията си за влиянието на дигитализацията на пазара на труда 

Заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова участва в неформално заседание на Съвета на Европейския съюз (ЕС) по заетост и социална политика, което се проведе във Варшава, Полша. Тя представи позицията на България по бъдещите приоритети на ЕС, свързани с промените в областта на труда, породени от дигитализацията, интеграцията на мигранти на пазара на труда, както и иновативни политики за насърчаване на равенството на пазара на труда.

В своите изказвания  заместник-министър Ефремова подчерта значението на социалния диалог за преодоляване на едни от най-големите предизвикателства на пазара на труда, свързани с нарастването на използването на дигиталните платформи. Тя отбеляза, че използването на алгоритми в процеса на управление и контрол на работните процеси може понякога да доведе до несигурност и лоши условия на труд. Зам.-министър Ефремова акцентира върху значението на приетата Директива за работата през платформи, както и промените в българското трудово законодателство, разработени в тясно сътрудничество със социалните партньори. С тези изменения се уреждат изискванията за използване на информационни технологии и алгоритми на работното място, които осигуряват по-голяма гъвкавост по отношение на работата от разстояние и уреждат правото на работника или служителя да не отговаря на комуникация, инициирана от работодателя в извънработно време. 

По отношение на дебата за интеграцията на мигранти на пазара на труда тя подчерта значението на законната трудова миграция за функционирането на европейските икономики в контекста на демографските промени и нарастващия недостиг на работна сила и умения в ЕС. Зам.-министър Ефремова информира, че България прилага набор от цялостни политики, които се основават на индивидуална оценка на нуждите на всеки работник. 

В дебата за равенството на пазара на труда зам.-министър Ефремова отбеляза, че последните години България е предприела редица стъпки в подкрепа на баланса между професионалния и личния живот като ключов фактор за здравето, благосъстоянието и дългосрочната производителност на работниците. Тя посочи и няколко примера, като предприетите промени в трудовото законодателство за разширяване на възможностите за гъвкавост за работа на непълно работно време, променливо работно време, надомна работа, работа от разстояние и работа в определени дни от месеца. 

Зам.-министър Ефремова проведе и двустранни срещи с Астрид Паносиян-Буве – министър на труда и заетостта на Франция, и с Клаири Харасти – директор на Офиса на Международната организация на труда за Централна и Източна Европа. Обсъдени бяха теми, свързани с ревизията на регламентите за координация на системите за социална сигурност и възможностите за задълбочаване на двустранното сътрудничество.