Шесто издание на международния фестивал по програма УРБАКТ

В периода 8 – 10 април в град Вроцлав, Полша, се проведе шестото издание на международния фестивал на градовете по Програма УРБАКТ. В събитието участваха 634 представители на 321 общини от 36 държави. Най-многочислени бяха делегациите на Полша и Португалия със съответно 81 и 61 представители. България бе представена от трима участника – двама от община Габрово и ст. експерт „Програми и проекти на общините“ от НСОРБ.

Фестивалът се проведе в Централната зала на град Вроцлав, която е с уникална архитектура и капацитет от 10 000 места. Залата е строена през 1913 година.

Една от основните хоризонтални политики на фестивала бе понижаване на въглеродния отпечатък от събитието, която бе заложена на всички нива свързани с пътуване на участниците, материали и престой.

Основният акцент на фестивала бе Изложение на 116 бр. добри практики на общински проекти по Програма УРБАКТ. Всяка една от тях разполагаше с отделен щанд, на който посрещаше заинтересовани посетители, които имаха възможност да се запознаят с постигнатите по проекта резултати и да бъдат привлечени за партньори по отворената по Програмата покана за създаване на „Мрежи за добри практики“.

Очаква се поканата да финансира около 25 нови международни мрежи, съставени от 6 до 8 партньори. Българските общини са насърчени да се включат като участници в проектите за запознаване с успешна общинска практика. Те ще могат да се запознаят с нея на място и ще имат възможност за демонстрационно въвеждане на елемент от нея на собствен терен.

   

Паралелно на изложението, в малки групи протичаше и представяне на опита от приключилите 116 общински проекта. Във формат „Световно кафене“ участниците имаха възможност както да задават своите въпроси на изпълнителите на проектите, така и те да почерпят от опита на аудиторията за това как могат да оптимизират и повишат резултатите от постигнатото да момента.  

В рамките на фестивала бяха проведени и няколко обучителни посещения на места, където се реализират проекти по Програма УРБАКТ. Едно от тях беше в бивше трамвайно депо, което е превърнато в модерен културен център, насърчаващ творчеството и сътрудничеството между студенти, художници, социални лидери и неправителствени организации. Той е домакин на различни събития, включително над 100 концерта и 250 други събития годишно – изложби, семинари и събирания на общността, осигурявайки пространство за новаторски идеи и културен обмен. По време на криза (Covid-19 или криза с бежанците от украинската война) той служи като хуманитарен център. Този проект демонстрира как градските пространства могат да бъдат преназначени, за да обогатят местните общности и да подкрепят различни културни дейности. Центърът се управлява от местна неправителствена организация.

 

/СП/

/МБ/