Харбин

Един паралел между България и Китай и моста над р. Дунав и река Сонгхуа.
Моста в Харбин е построен от руснаците през 1901 година. 10 години след освобождението от фашизма и мародерствата на царския режим през 1944 г. с помощтта на СССР е построен Дунав мост или моста на дружбата. Конструкцията е направена от съветските инженери В. Андреев и Н. Рудомазин. Декорацията е възложена на българския авхитект Георги Овчаров изграден е от български и румънски компании с техническото съдействие на СССР.
От тогава независимо от многократно нарасналия трафик имаме на около 20 тина години по някой ремонт.
Днес почти 20 години след влизането ни в ЕС и 36 години след “демокрацията”нямаме втори мост над река Дунав при Русе. За високоскоростна железопътна връзка можем само да си мечтаем…

Реката е с 4 метра дълбочина и 1 километър широка средно в района на Харбин. Река Songhua има повече от 900 клона в големи и малки размери. Реката е замръзнала от ноември до април следващата година.

Като най-големият клон на река Хейлонг, река Сонгхуа се вие ​​през Харбин в продължение на 117 километра и служи като важна артерия за развитието на града.

Харбин в североизточната китайска провинция Хейлундзян винаги е бил важна част от огромната железопътна система на Китай.Центърът е най-ранната трансгранична железопътна линия в страната и остава важен канал в китайско-руския железопътен транспорт. Всичко това може да се проследи назад до изграждането на Китайската източна железница.Построена от императорска Русия, Китайската източна железница някога е била най-модерният транспортен маршрут на планетата, превръщайки града от неизвестно рибарско селище на брега на река Сонгхуа в международен метрополис.

Това е първото гранично споразумение между правителството Цин и императорското руско правителство.

На 6 юни 1898 г. руски военен кораб пое инженерите и геодезистите да направят топографска карта за изграждането на Китайско-източната железница. Там точката за акустиране е мястото, където сега се намира Паметникът за борба с наводненията. Оттогава нататък реката става натоварена и много материали, необходими за изграждането на железопътната линия, се транспортират през тази река и след това на южния бряг на река Сонгхуа е издигнат модерен град.

Т-образната линия, свързваща североизточен Китай и Сибир, се състои от три клона, които се пресичат в Харбин.

Като западен клон на китайската източна железница, железопътният мост на река Сонгхуа или железопътният мост Бинжоу (Харбин-Манжули) е оставил дълготраен спомен в града.Това е най-старият железопътен мост на река Сонгхуа, Харбин и първият мост през река в града. Дългият 934,8 км железопътен мост Binzhou е бил основен железопътен транспортен коридор през североизточен Китай, пресичащ Вътрешна Монголия и Хейлундзян. 

Тъй като новият мост беше издигнат през 2014 г., железопътният мост на река Songhua приключи своята 113-годишна експлоатация

Така той остана туристическа атракция. Винаги ще бъде там и ще разказва на бъдещите поколения на какво е станал свидетел в историята. Може би някой ден и моста при Русе ще има същата съдба. За сега обаче е символ на задръстванията и нашата немощ паралел между България и Китай.

Like this:

Like Loading…

Нашия източник е Българо-Китайска Търговско-промишлена палaта