Световният контейнерен индекс на Drewry се понижи с 2% до $2157 за 40-футов контейнер през изминалата седмица.  Така цените станаха подобни на тези през същото време на миналата година.
Търговските вериги в САЩ, включително Walmart и Target, предупредиха за потенциални недостиг на стоки и повишение на цените. Очаква се спад от 20% в обема на вноса евентуално през втората половина на 2025.
За сега графиките не показват изменение на цените на товарните превози по основните търговски мършрути, което потвърждава мнението, че митата не са повлияли за сега световните вериги на доставки.
Компаниите започнаха да пренасочват производството към страни като Виетнам и Индия, но тези пазари не могат напълно да компенсират загубите от китайския износ днес и пренасочването ще отнеме години при това не се знае какъв ще е ефекта от местенето на производството там и със сигурност то няма да се пренасочи към производство в САЩ.

Контейнерният индекс се понижава: временно спокойствие в световните вериги на доставки?

Според последния доклад на Drewry, световният контейнерен индекс се е понижил с 2% до $2157 за 40-футов контейнер през изминалата седмица. Това поставя тарифите почти на същото ниво, на което са били по това време през миналата година. Въпреки нестабилността в световната търговия и търговската политика на САЩ, текущите данни сочат временно стабилизиране на разходите по основните търговски маршрути.

Какво означава спадът?

Ценовото понижение е скромно, но показателно. След драматичните колебания от последните години – особено по време на пандемията и постпандемичния срив – този лек спад може да се тълкува като сигнал за известно успокояване в логистичната среда. Въпреки това, експертите предупреждават, че текущата стабилност може да е временна.

САЩ предупреждават за нови рискове

Големите търговски вериги в САЩ, включително Walmart и Target, предупредиха за потенциални недостиг на стоки през втората половина на 2025 г. и възможно повишение на крайните цени. Прогнозите сочат до 20% спад във вноса на определени стоки – резултат, отчасти свързан с новите мита, наложени от администрацията на Тръмп върху внос от Китай.

Засега – без промяна по маршрути

Въпреки повишената несигурност, графиките на товарните превози не показват съществени отклонения по основните маршрути (като Азия–САЩ, Азия–Европа и Трансатлантическия коридор). Това подкрепя тезата, че митата все още не са оказали сериозно въздействие върху световните вериги на доставки.

Пренасочване на производството: възможности и граници

В опит да избегнат новите мита и да намалят зависимостта от Китай, много международни компании започнаха пренасочване на част от производствата към страни като Виетнам и Индия. Въпреки това, експертите са единодушни:

  • Тези пазари не могат да заместят напълно китайския производствен капацитет.
  • Трансферът на вериги на доставки ще отнеме години.
  • Не се очаква възстановяване на производството в САЩ, поради високите разходи и липса на индустриална инфраструктура за мащабни производствени процеси.

🧭 Какво предстои?

Настоящата „тиха зона“ в цените и логистиката може да се окаже крехка. Ако митата продължат или се разширят, а пренасочването на производствата не компенсира загубите, до края на 2025 г. е възможно да станем свидетели на:

  • увеличение на цените на превозите,
  • забавяне на доставки,
  • дефицити в ключови стоки,
  • нова вълна на инфлационен натиск.

Заключение

Макар че контейнерният индекс в момента се понижава, тревогите в глобалната търговия остават. Вниманието на бизнеса и политиците ще трябва да се насочи не само към краткосрочните цени, а към дългосрочните последици от търговската политика, геополитиката и устойчивостта на веригите на доставки.

Like this:

Like Loading…

Наши спонсори са:

Български трактори на добри цени при изключително качество