Завърши единадесетото издание на Националната среща на общинските експерти по образование

В последния ден на единадесетата Национална среща на общинските експерти по образование беше проведен дискусионният форум „Европейски програми за финансиране на общинското образование“. В сесията, участие като говорители взеха Иван Попов, заместник-изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“ и Евелина Стоянова, държавен експерт, отдел СПП, ГД „Стратегическо планиране и програми за регионално развитие“, МРРБ.

Участниците в срещата имаха възможност да получат повече информация за предстоящи процедури с мерки за общинско образование през 2025 г. по Програма „Образование“ 2021-2027. Бяха представени допустимите дейности, допустимите кандидати и партньори, бюджета на операциите, критериите за оценка на проектни предложения, както и минималния и максималния размер на БФП за проект.

Четири са процедурите, които предстои да бъдат отворени през м. март, както и втора процедура за подбор на концепции за ИТИ.

  • Процедура „Развитие на дуалната система на обучение в ПОО (чрез подбор)”, която има за цел: подобряване на качеството, приложимостта и ефективността на ПОО в съответствие с потребностите на пазара на труда и териториални характеристики.

Дейностите са: Дейност 1 Допълнителна професионална подготовка – Пробно стажуване; Допълнителни занимания за ученици за придобиване на знания, умения и компетентности в съответствие с изискванията на пазара на труда; Дейност 2 Обучения на учители и наставници за разширяване на обхвата и повишаване качеството на дуалната система на обучение; Дейност 3 Осигуряване на учебно съдържание спрямо динамиката на пазара на труда; Дейност 4 Информационни кампании и кариерно ориентиране за повишаване на привлекателността и увеличаване дела на дуалната форма на обучение в ПОО.

Бюджет на проектно предложение: минимален размер: 250 000 лв., максимален размер: 750 000 лв. Общ бюджет: 86 782 552 лв.

Планираното обявяване е през март 2025 г., с краен срок: юни 2025 г.

  • Процедура „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията (чрез подбор)”, с цел насърчаване процеса на образователна десегрегация и превенция за недопускане на вторична сегрегация.

Бюджетът на проектно предложение – минимален размер: 250 000 лева, максимален размер: 750 000 лева. Общият бюджет е в размер на 28 624 214 лв.

Обявяването е планирано за март 2025 г., с краен срок: юни 2025 г. 

  • Процедура „Ограмотяване на възрастни (чрез подбор)” е с допустими дейности: Реинтегриране в образователната система на лица, навършили 16 години, отпаднали от училище и/или без основно образование; Провеждане на курсове за ограмотяване на възрастни и за усвояване на учебно съдържание за различните образователни етапи и степени за лица, с ниско образование или без образование; Валидиране на резултати от неформалното обучение и информалното учене;  Групови/индивидуални дейности за запознаване с професии,  подпомагане прехода от образование към реализация на пазара на труда;

Планирано обявяване: март 2025 г., краен срок: юни 2025 г. 

  • Процедура „Достъп до образование за всяко дете”

Допустими дейности: Допълване на екипите за обхват на местно ниво; Обучения за повишаване на капацитета и уменията на екипите за обхват; Работа с родители за разясняване на ползите от образованието; Изграждане на устойчиви институционални партньорства и сплотени образователни общности.

Общ бюджет: 17 250 000 лв.

Бюджет на проектно предложение: не повече от 1 200 000 лв.

Планирано обявяване:  март 2025 г., краен срок: май 2025 г. 

Иван Попов сподели информация и за предстоящата да бъде отворена, в периода юни-юли 2025 г. Процедура „Създаване на условия за достъп до образование чрез  преодоляване на демографски, социални и културни бариери (допълващо финансиране на подхода ВОМР)”.

Допустими дейности:

  • Подкрепа на деца и ученици (допълнителни обучения за преодоляване на образователни дефицити и затруднения; допълнители занимания, осигуряване на транспорт, хранене, ученическо общежитие);
  • Подкрепа за педагогически специалисти и непедагогически персонал за работа в мултикултурна среда (обучения, мобилности);
  • Подкрепа на училищни/предучилищни и местни общности за активно взаимодействие в мултикултурна образователна среда;

Общ бюджет: 35 187 498 лв.

Максимален размер от ПО към една стратегия на МИГ: 400 000 лв.

Бюджет на проект: 50 000-350 000 лв.

Планирано обявяване: юни/юли 2025 г., краен срок: септември/октомври 2025 г. 

С планирано обявяване през юли 2025 г. е също и ПроцедураПодкрепа за ученици с таланти”, която ще има краен срок месец октомври 2025 г.

В дискусионната сесия бяха дадени разяснения и подробности относно Втора покана за Концепции за интегрирани териториални инвестиции. Беше представен механизмът на работа, индикативният общ бюджет по региони и допустимите дейности, които са:

  • Енергийна ефективност и устойчиво обновяване на многофамилни жилищни сгради и студентски общежития;
  • Жилищно настаняване;
  • Образователна инфраструктура и оборудване – всички видове образователни институции по Закона за предучилищното и училищното образование (вкл. ученически общежития) и висши учебни заведения;
  • Социална инфраструктура и оборудване: резидентна грижа за възрастни хора (с или без увреждания), спешно настаняване и подслон за лица в кризисна ситуация, центрове за ранно детски развитие и подкрепа на деца и родители
  • Здравна инфраструктура и оборудване.

Допустими кандидати (водещ партньор) са 40 градски общини, а Допустими бенефициенти (партньори) могат да бъдат: Държавни органи, областни администрации и общински власти; Представители на гражданското общество; Представители на бизнеса, научната общност; Организации от публичния сектор; Сдружения на собственици на жилища в многофамилни жилищни сгради.

Евелина Стоянова обърна внимание на критериите за допустимост и административно съответствие, като беше отбелязано, че Концепция за ИТИ, която получи оценка „НЕ“ дори на един критерий, води до отхвърляне на концепцията за ИТИ. Разгледани бяха също критериите за приоритизация на концепции за ИТИ от Звеното за предварителен подбор към РСР и Критерии за приоритизация от широкия състав на РСР. В края на представянето беше дискутирана Процедурата за кандидатстване с концепции за ИТИ.

Гостите-лектори участваха в дискусията, в края на форума и отговаряха на въпросите на присъстващите представители от общините.

/МЯ/

Наши спонсори са:

Български трактори на добри цени при изключително качество