- По време на 47-та сесия на Комитета за световно наследство ЮНЕСКО в Париж МОСВ участва във форум за опазване на биоразнообразието и среща на природозащитната международна общност Greenmachine
Опазването на природното наследство е глобална задача, възможна при обединяване усилията, познанията и енергията на институции, организации и експерти. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Атанас Костадинов по време на форум, който се проведе в рамките на 47-та сесия на Комитета за световно наследство ЮНЕСКО, която се провежда от 6 до 16 юли в централата на организацията в Париж. Той ръководи делегацията от Министерството на околната среда и водите, в която са включени експерти от Дирекция „Национална служба за защита на природата“ в МОСВ, Дирекциите на Национален парк „Централен Балкан“ и Национален парк „Пирин“, РИОСВ – Русе, както и доц. д-р Владимир Владимиров, директор на Институт за биологично разнообразие и екосистемни изследвания към БАН, който е национално определеният представител на България в комитета за сектор „Природа“.
Изказването му се състоя в рамките на съпътстващото събитие Greenmachine (Зелена машина), проведено на 9 юли в Българското посолство и организирано съвместно с Международния съюз за защита на природата IUCN. Greenmachine е среща на природозащитната международна общност, която традиционно се организира от страната-домакин на сесията. Събитието събира представители и експерти по природно наследство от делегациите на държавите-членки, НПО, управители на природни обекти, както и експерти от Центъра за световно наследство на ЮНЕСКО и Консултативния орган – IUCN.
В контекста на сериозните предизвикателства, пред които е изправено световното природно наследство, а именно климатични промени, загуба на биологично разнообразие, конфликти и бедствия, ролята на „Зелената машина“ като общност е по-актуална от всякога. Тази общност е много повече от едно събиране – тя е мрежа от доверие, творческо пространство, вдъхновение за съвместни решения и действия. Тя свързва институции и хора по уникален начин, насърчавайки инициативи, водещи до реални промени, които допринасят за опазване на защитени територии, ценни видове, местообитания, ландшафт, с участието на местните общности по целия свят“, заяви Атанас Костадинов.
Събитието откри посланикът и постоянен представител на България в ЮНЕСКО Радка Балабанова, която подчерта значението на Конвенцията за опазване на световното наследство като едно от най-успешните международни споразумения за опазване на най-ценните природни и културни обекти по целия свят. Сред гостите бяха министърът на културата Мариан Бачев, зам.-министърът на културата Тодор Чобанов, председателят на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО проф. Николай Ненов, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, заместник-постоянният представител на България в ЮНЕСКО Искра Ангелова и директорът на българския културен институт в Париж Десислава Бинева.
На форума присъстваха над 150 участници – представители на природозащитната общност, секретариата на Конвенцията, консултативните органи и страните-членки на комитета, както и на Форума на управителите на световното наследство.
По време на сесията в Париж се проведе още едно събитие, подкрепено от България и по-конкретно от МОСВ, организирано по инициатива на Секретариата на ЮНЕСКО. На този форум, който се състоя на 8 юли, бяха представени резултатите от експертна работна среща на остров Вилм, Германия, от ноември 2024 г. Събитието и разговорите на експертите бяха посветени на темата „Приносът на Конвенцията на световно наследство за постигане целите на Глобалната рамка за биоразнообразието Кунминг-Монреал“. България приветства продължаващите усилия за изграждане на по-силни връзки между Конвенцията за световното наследство и Глобалната рамка за биоразнообразие Кунмин-Монреал. Това е ценна възможност да се съгласуват приоритетите, да се мобилизират ресурсите и да се действа заедно за хората, природата и културата. Участниците във форума от българска страна подчертаха, че в този глобален контекст страната ни остава твърдо ангажирана с опазването обектите на природното наследство и биологичното разнообразие като цяло.
Организацията на ООН за образование, наука и култура – ЮНЕСКО, е създадена на 16 ноември 1945 г. България става член на 17 май 1956 г. През 1956 г. е създадена и Националната комисия за ЮНЕСКО, която координира дейности между българските институции и организацията. Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство. Той е съставен от представители на 21 държави, избрани от 196-те страни по Конвенцията.