“Четири години нарушени бюджетни процедури доведоха дотам, че проблемите в общините станаха лавинообразни. И в крайна сметка сега, като излезе вече окончателното публикуване на бюджета, в зависимост от разписаните разпореждания, местните власти трябва бързо да ускорим всички законови срокове за приемането на бюджет на общините, за да може да отпушим този процес”, каза кметът на Мездра и председател на ПК по стратегическо развитие на местното самоуправление към НСОРБ Иван Аспарухов в ефира на БНР-Радио Видин.
Темата за предстоящите срокове и ангажименти на общините по приемането на местните бюджети бе акцент и по време на съвместното заседание на Постоянната комисии по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ. Събитието се проведе на 25-26 март в Габрово (Повече информация: ТУК).
По въпроса за подаването на Социалния климатичен план до 30 юни, Иван Аспарухов заяви, че документът е изключително важен, за да започне реална подкрепа за домакинствата в енергийна бедност. Очаква се този фонд да се създаде в началото на 2026 година.
“Той е с три компонента, а ресурсът е огромен. Координиращият орган ще бъде към Министерски съвет, опериращи по компонента, който засяга общините – транспорт – ще бъде МЗХ. Някои ще пита какво общо има МЗХ с транспорт. Ами, две трети от общините в България са селски райони. Тука говорим за транспортно обслужване на населението.”, добави кметът на Мездра.
Ресурсът е над два и половина милиарда евро. Социалният фонд за климата е създаден за периода от 2026 г. до 2032 г. Той осигурява финансови средства за държавите-членки в помощ на техните политики за справяне със социалните последици за уязвимите домакинства, уязвимите микропредприятия и уязвимите ползватели на транспорт.
По темата в репортажа е включен и коментар на Анатоли Димитров – председател на Общински съвет-Вършец. “Знаем, че се работи. От 1 януари 2026 година държавата трябва да приеме такъв план. И това е нещо хубаво, защото по този план, мисля че по около 1 милиард лева на година са отделени за тези мерки, които ще бъдат пряко насочени към хората. Това е една програма, която наистина има пряк ефект. Тя е сравнима с програмата за саниране на жилищата”, казва председателят.
Община Вършец ще направи всички възможно максимален брой хора и домакинства да участват и да могат да се възползват. По отношение на общинския бюджет очакванията на Анатоли Димитров са, че в месец април ще бъде съставен бюджетът, ще бъде входиран, ще се направи публично обсъждане и ще бъде приет възможно най-скоро, за да може общината да започне да функционира нормално.
“Няма очакване за по-големи бюджети. Доколкото съм запознат с бюджета, който беше приет на второ четене, просто разходните стандарти са съобразени с всички увеличения, които бяха направени”, допълни още той.
Чуйте целия репортаж: ТУК.