Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева: НДЕФ е изграден в дух на доверие между институциите, професионален диалог и споделена отговорност за по-устойчиво бъдеще

Тридесет години са значимо постижение – време, през което НДЕФ се утвърди като един от ключовите двигатели на устойчивото развитие и като партньор с безспорен принос към изграждането на модерна, зелена и енергийно ефективна България. НСОРБ, което също ще отбележи три десетилетия през следващата година, споделя с Фонда не само близка история и сходен път, но и дългогодишно, последователно и ползотворно партньорство. Нашето развитие вървеше паралелно – с общата цел да подкрепяме местната власт в усилията ѝ да създава по-добра и чиста среда за живот. Това заяви изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева по време на официалното отбелязване на 30-годишнината от създаването на Националния доверителен екофонд. 

Събитието се проведе на 2 юни в Аулата на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, а специални гости на годишнината бяха още управляващият директор на Международният валутен фонд Кристалина Георгиева –  един от създателите на НДЕФ през 1995 година, министърът на околната среда и водите Манол Генов, посланиците на държавите-донори Германия и Швейцария Ирене Планк и Раймунд Фурер, както и постоянният представител на Световната банка в България Ласе Мелгард. Домакин на официалното отбелязване бе проф. Димитър Ненков, председател на УС, както и екипът на екофонда.

“Трите десетилетия опит и екпертиза по време на бурните времена на преход са повод за гордост и мотивация. Заедно преминахме през десетилетия на трансформация – от първите стъпки по европейския път до утвърждаването на общините като стратегически партньори. Фондът не просто предоставяше финансова подкрепа – той вдъхна увереност на десетки общини да инвестират в бъдещето”, изтъкна Силвия Георгиева, която е член на УС на НДЕФ.

 

Тя добави още, че чрез Фонда местните власти са започнали проектно плануване далеч преди финансирането чрез европейските фондове по линия на ЕС. С финанси, експертиза и визия, Фондът е изградил доверие и е дал кураж на общините да поемат инициативата и да реализират не просто проекти, а решения с дълготраен ефект за местните общности. 

В обръщението си към присъстващите изпълнителният директор на НСОРБ посочи, че подкрепата на НДЕФ е помогнала на местната власт не само да отговори на високи екологични стандарти, но и да развие административен капацитет, да планира устойчиво и стратегически. 

“Тази трансформация, постигната с общи усилия, е символ на зрелостта на българските институции и зрелостта на партньорствата между тях. В свят, който все по-остро се усещат последствията от климатичната криза, е изключително важно да запазим тази последователност и предвидимост в действията си”, каза Силвия Георгиева и акцентира върху необходимостта НДЕФ да заеме ключово място при изготвянето на концепцията за Социалния план за климата.

В дух на приемстевеност, Силвия Георгиева изказа благодарности към нейния предшественик – госпожа Гинка Чавдарова, която ръководи Сдружението от основаването му и също бе официален гост на събитието. 

Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева заяви, че светът е на кръстопът, но показва устойчивост на “шоковете” от последните години. 

“За пет години ние преживяхме последователно четири големи шока – ковид пандемията, войната на Русия в Украйна, скок на инфлацията и на лихвите, а сега и промяна в търговската политика на САЩ”, каза Георгиева.

“Светът обаче показа устойчивост на тези шокове и се надяваме това да продължи все така”, допълни Кристалина Георгиева. По думите й в периода на забавен икономически растеж и на висок дълг в света трябва да намерим път към по-висока производителност, но да го направим устойчиво. Това обаче може да стане само със силни и работещи институции, добави тя.

Политиката на САЩ дава шанс на Европа да поеме повече отговорност и за глобално лидерство, и към такова лидерство интересът се повишава, каза Георгиева. Тя посочи, че Европа може да направи единен финансов пазар и спестяванията на европейците да остават тук. Сега 300 млрд. евро на европейците се инвестират в САЩ, защото ЕС няма единен финансов пазар, заяви Кристалина Георгиева.

Тя изрази задоволство от позицията на Германия да инвестира в инфраструктура и в отбрана, и поздрави посланичката на Германия в София Ирене Планк за това решение на Германия.

“Надявам се, че България вече влиза в еврозоната “де юре”, където е отдавна “де факто”, посочи управляващият директор на МВФ по време на събитието.

“Много се радвам, че празнуваме юбилея на екофонда в деня на Ботев, 2 юни”, каза Кристалина Георгиева. Това, което сме наследили от миналото, е винаги да гледаме напред. Създаването на екофонда стана като част от институционалната трансформация на България. Той беше основан през 1995 година и премина заедно с България през преход от почти отсъстващи институции на пазарната икономика до днес с добра работеща пазарна икономика, каза управляващият директор на МВФ. Кристалина Георгиева е сред създателите на Фонда.

„Ролята на НДЕФ през годините е много важна, защото е партньор на държавата в разработването на политики в областта на околната среда – за развитието на енергийния мениджмънт и прилагането на мерки за адаптация към изменението на климата на общинско ниво, както и използването на инструменти за мобилизиране на частни средства за публични проекти”, каза министърът на околната среда и водите Манол Генов.

Предоставеното финансиране е по различни механизми, включително приходите от търговия с емисии на парникови газове, както и от програми на Европейското икономическо пространство и други донори. Много от подкрепените проекти се отличават с иновативен подход или са пилотни, сред тях са проекти за опазване на биологичното разнообразие, управление на водите, намаляване на замърсяването на въздуха, подобряване на образованието в сферата на околната среда и климата, както и за подобряване на енергийната ефективност на училища, детски градини, читалища и болници.

Министър Манол Генов изрази увереност, че НДЕФ ще продължи да играе конструктивна роля в реализирането на екологичните и климатичните ангажименти на страната ни в рамките на общата европейска цел за постигане на климатична неутралност до 2050 г.

В рамките на събитието се представи документален филм на най-важните моменти от 30-годишната история на НДЕФ през очите на негови ръководители, донори, партньори и бенефициенти. Вижте повече за НДЕФ. 

За деветнадесети пореден път бяха връчени годишните награди за природозащита „Мими Праматарова“ – 2025 на името на първия директор на Национален парк “Рила”, като тази година темата е „Обновените хижи на Рила“. Вижте повече за наградите „Мими Праматарова“.

Връчени бяха и почетни плакети на учредителите, председателите на Управителния съвет и дарителите на фонда.

Националният доверителен екофонд (НДЕФ) е създаден през 1995 г. с трансформирането на над 20% от дълга на България към Швейцария в проекти за опазване на околната среда. Така се създава институция, която е независима от правителството, но в услуга на националните интереси и европейските цели в сферата на околната среда и климата.

НДЕФ изиграва важна роля в периода на подготовката на страната ни за членство в ЕС, когато финансирането за околната среда и административният капацитет за изпълнението екологични проекти все още са недостатъчни. Благодарение на екофонда в този период са реализирани проекти от изключителна важност, като елиминирането на замърсяването от медодобивния комбинат в Пирдоп, рекултивацията на стари сметища, третирането на опасни отпадъци и др.

Фондът управлява средства и финансира проекти за опазването на околната среда, енергийната ефективност и справянето с климатичните промени. От създаването си досега Националният доверителен екофонд е финансирал 515 проекта на общини, училища, университети, фирми, институти на БАН, неправителствени организации и др., намиращи се в над 150 общини. Общата им стойност е над 270 милиона лева. Предоставеното безвъзмездно финансиране от НДЕФ възлиза на около 121 милиона лева. 

/ИИ/