Кметът на Столичната община Васил Терзиев внесе проекта за бюджет за 2025 г. за разглеждане в Столичния общински съвет. Бюджетът на София е в размер на 2.842 млрд. лв. След проведеното широко обществено обсъждане, с участието на граждани, неправителствени организации, на 16 април общият му размер е увеличен с 1.5 млн. лв.
След общественото обсъждане средствата за капиталовата програма са увеличени с 1 642 000 лв. Общо 1 500 000 лв. е увеличение на приходната част на бюджета и 142 000 лв. са добавени към капиталовата програма за сметка на резерва в бюджета на Столичната община.
Кметът Васил Терзиев посочи основните приоритети в проекта за бюджет – децата, грижата за града и свързаността. Той е “реалистичен, но недостатъчен”, израз е на приоритетите за развитие на София. По предложение на кмета Терзиев се предвижда създаване на “Фонд благоустройство”, който да свърже инвестиционните дейности в града с набирането на средства за градоустройствени проекти.
Бюджетът на София е изработен на базата на общи приоритети и стремеж за по-зелени квартали, по-добри улици, достъпни услуги и повече възможност за гражданите.
Водещи приоритети в бюджет 2025 г. на София са деца, грижа за града и свързаността.
Децата – Столичната община насочва инвестиции в изграждане и модернизация на детски градини, удвоява бюджетът за спортна инфраструктура. Допълнителни 300 хил. лв. са предвидени за специално подобрение на осветлението в училищните дворове. Новосъздаденият фонд за подкрепа на млади таланти ще бъде финансиран с 1,5 млн. лв. Предвиден е строеж на 26 детски градини и 11 училища, както и ремонтни дейности в 17 детски градини и 18 училища.
Грижа за града – Предвидени са 10 млн. лева повече за изпълнение на текущи ремонти. В бюджета тази година са заложени рекордни средства за поддръжка на уличната мрежа в съответствие със стратегическия приоритет да инвестираме в уличната мрежа на кварталите. Продължава ремонта на тротоарите, почистването на града с рекордната план-сметка, която бе приета преди няколко месеца в размера на 300 млн. лв. Извършва се ремонт на осветлението на парка “Заимов”, увеличен е и бюджетът за текуща поддръжка на осветлението.
През тази година ще продължи инициативата на Столична община за граждански проекти, за които за първи път през 2024 г. бяха отделени по 200 000 лева за всеки един район на София. Планиран e бюджет в рамките на 2 млн. лева за изграждане и модернизиране на спортна инфраструктура със свободен достъп в междублокова среда.
Приоритетите в областта на културата са възможност за творческа изява и достъп до култура за всеки, за провеждането на културни събития в периферните райони и развитие на културната грамотност на деца и младежи. В Календара на културните събития са добавени 10 нови събития, а в Столичната програма „Култура“ са включени и проекти от резервния списък. През тази година ще стартират и няколко нови програми като „Активни читалища“, Културно-образователни спектакли и инициативи, организирани от столичните театри и професионалните трупи.
Инвестициите в свързаност – Продължаваме изграждането на метрото, което е най-големият проект в Капиталовата програма на Столичната община, с финансиране общо в размера 183 млн. лева. Инвестицията включва: Трети метродиаметър, етап 3: участък МС „Хаджи Димитър“- ж.к.“Левски Г“ и участък: „ул.“Шипка“ – кв.“Гео Милев“ – ж.к.”Слатина“- София тех парк – бул.”Цариградско шосе“.
Продължава работа по изграждането на ринговите булеварди, които са важни за свързаността на града. Предвижда се да започне бул. “Копенхаген“, по Източната тангента, продължава реконструкцията на бул. “Ал. Стамболийски“, както и ул. “Опълченска“.
Капиталовите инвестиции, заедно с изграждането на метрото, включват и изграждането на паркинг към бъдещата метростанция „Тракия“ при Окръжна болница. В Бюджета са предвидени 4.5 млн. лв. за паркинг на бул. „Владимир Вазов“. В чл. 113 на Закона за държавния бюджет за 2025 г. фигурира проектиране на нови седем многоетажни паркинга. Изготвяне на технически проект за паркинги в район „Подуяне“, в район „Младост“, в район „Искър“. Със средства от Държавния бюджет ще бъдат реализирани проекти за облагородяване на междублоковите пространства.
За уличното осветление през 2025 г. е предвидено удвояване на средствата за основен ремонт, като общият бюджет за тази дейност възлиза на 2 млн. лв.
Най-голямото перо е заложено за изграждане и ремонт на улици и за поддържане на околната среда – 39%. 32% отиват за транспорт. Следват образование, социални дейности, здравеопазване, култура и спорт.
Обектите с целеви източник на финансиране, в това число и от заеми са в размер на 59,8% от целия размер на Капиталовата програма. Следват преходните обекти, които са започнали през минала година и чието изграждане следва да продължи.
Инвестициите в намаляване на ефекта от климатичната криза, подобряване на устойчивостта на София и повишаване качеството на въздуха в града включват:
Програма за почистване на речните корита в урбанизираната територия на Столична община и почистване на 500 метра след преливните съоръжения на язовирните стени на язовирите общинска собственост;
Изграждане на фотоволтаична система, която ще намали въглеродния отпечатък на Зоопарк София и ще доведе до икономии от разходи за електроенергия;
Програми за подмяна на печките на твърдо гориво с електроуреди на домакинствата в цяла София за подобряване качеството на въздуха;
Модернизиране на общинската мониторингова мрежа и поддръжка на всички информационни системи за качеството на въздуха.
Липсата на ВиК инфраструктура блокира строителството на ключови пътни артерии, които няма къде да бъдат отводнени, като връзката на бул. „Илиянци“ със Северната скоростна тангента и така чаканата от гражданите ул. „Патриарх Герман“. Предвидени са два големи стратегически приоритета във връзка с изграждането на ВиК инфраструктура :
- Подготовка за кандидатстване по РПИП 2 – 100 млн. безвъзмездна финансова помощ при проектна готовност (140 млн. лв. инвестиция в следващите 2 години) на кварталите „Димитър Миленков“, „Абдовица“, „Нови Искър“, с. Герман, „Модерно предградие“ и „Орландовци“;
- Подсигуряване на възможността за ремонт на съоръженията на язовир “Искър”, които обезпечават водоснабдяването на почти цяла София.
Важно е да се изградят 3 ключови обекта: Реверсивна връзка, чието изграждане ще започне тази година, 6 км водопровод за с. Пасарел, който ще проектираме тази година и реализираме следващата, и водопровод над с. Кокаляне, който ще се изгражда от „Софийска вода“
Столичната община ще се възползва и от възможността за финансиране на проекти чрез Програмата за развитие на регионите. Акцентите там са подобряване на паркове, изграждане на национални училищни и спортни зали.
Към Проектобюджета е включен списък с европейски проекти, свързани с Дигитална трансформация. Два са стратегическите проекта, насочени към създаване на пространства за данни в сферите на мобилността и енергийната ефективност. От ключово значение е участието на Столичната община в мащабни европейски проекти, свързани с изграждането на зелени и климатично неутрални центрове (Climaborough) и устойчива градска мобилност за преход към климатично устойчиво общество.
След проведеното обществено обсъждане в капиталовата програма са добавени 5 нови обекта:
- Ремонт на сградата на детска ясла 28 в район „Средец“,
- изграждане на площадки, озеленяване и облагородяване на зелена площ в „кв. Суходол“, район „Овча Купел“;
- ремонт и подобряване на енергийната ефективност на сградата на Народно читалище „Васил Левски 1928“ в район „Подуяне“,
- градината при църквата „Св. Георги Победоносец“ в район „Триадица“.
- ремонт на климатичните системи на Регионален исторически музей – София.
Увеличени са средствата с 200 хил. лв. за градоустройствени проучвания, изготвяне на проекти по програма „Културно наследство“.