Очаква се до края на лятото собственикът да внесе инвестиционен проект за „Симеоновския лифт“

На специално създаден сайт vitosha.me ще бъде публикувана пълната информация

Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, бъдещи ски и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите за Витоша, които кметът Васил Терзиев представи публично в план за работа – „Визия за Витоша“. Още тази година общината ще започне работата по един от конкретните проекти – зелен коридор по река Драгалевска.
Идеите на общината за любимата планина на софияни са част от план, в който е необходимо сътрудничество и широко обществено обединение в името на планина и нейното бъдеще, каза столичният кмет.
Най-важните акценти, върху които стъпва визията, е достъпността на планината и създаване на модерни условия за спорт и отдих, посочи Терзиев. По думите му да бъде достъпна не само като инфраструктура – патеки, велоалей и лифтове, но и като финансови възможности за всички възрастови групи, с особен акцент деца и пенсионери.
Доброто управление на планината и работа на всички заинтересовани страни е важно. По думите на кмета „За да решим този проблем трябва всички да се съгласим какво трябва да се свърши, затова е важно да има този проектен план, пътната карта.“

Пет елемента, включва „Визия за Витоша“:
Първо място, целогодишен достъп до планината
Второ, стигайки до планината, да има модерни и адекватни условия за туризъм и разнообразни спортни дейности
Трето, каквото и да правим горе, да опазим витошката природа
Четвърто, Витоша да бъде социална планина, място за нашите деца, където те да растат здрави и щастливи
Пето – всички дейности в планината трябва да се управляват добре – да се работи системно, а не на парче

Лифтовете
Най-бързият начин да заработят лифтовете отново е партньорство с частния собственик, в което общината има съществена роля. От няколко години насам „Витоша ски“ има нов собственик – италианската фирма TechnoAlpin, която е световен лидер в производството на изкуствен сняг. TechnoAlpin е заявила желание да инвестира 100 млн. евро в модернизация на всички лифтове и влекове, информира Васил Терзиев. Кметът заяви, че „очакваме от дружеството конкретен инвестиционен проект, който да разгледаме и при положение, че е обществено приемлив и има санкция от Столичен общински съвет (СОС) – да реализираме заедно, след приемане на необходимите нормативни промени, които в момента възпрепятстват това инвестиционно намерение.
Предвижда се да бъде свалена стартовата станция на Симеоновския лифт на по-добро от сегашното място – транспортен хъб, който ще обособим на Околовръстния път, под двата големи търговски обекта. Там ще има голям буферен паркинг, автобусен терминал, както и в бъдеще – трамвай по бул. „Климент Охридски“ от Студентски град. Възможно е в бъдеще до там да стига и метрото.
Ако собственикът не предприеме инвестиционни действия до края на лятото, общината ще премине към план Б – възстановяване на Драгалевския лифт. Приоритетните лифтове за най-скорошно възстановяване са Симеоновският и Драгалевският, съобщи столичният кмет.

Достъпът с автобуси
Предвижда се проектиране на буферни паркинги в началото на двата пътя, водещи към високите части на планината, в кварталите „Драгалевци“ и „Бояна“. От тези два буферни паркинга ще тръгват скъсени линии на 61, 63 и 66, които по-редовно ще обслужват Алеко и Златните мостове.
Столичната общината ще може да подобри автомобилния достъп още повече, когато държавата прехвърли за управления тези два горски пътя към общината. След като има транспортни алтернативи като лифтове и автобуси с достатъчен капацитет, може да се обмисли масовият автомобилен достъп да бъде ограничен, обясни също Терзиев.
Предвиждат се изходни точки с по-малки паркинги към тях във всяко от 8-те населени места в общината, които опасват Витоша – от Железница и Бистрица до Владая и Мърчаево. Три от тези паркинги ще са готови още през тази година, а останлите – догодина.

Пешеходен достъп и с велосипед
Това ще стане по зелени коридори. Предвижда се всеки от 5-те зелени коридора по витошките реки да се превърне в приятна и минималистична екопътека, по която пеш и с колело гражданите да могат да стигат до планината без да бъдат притеснени от автомобилния трафик.

Развитието на възможностите за спорт:ски, сноуборд, колоезденето и парапланеризма
Нужно е да има модернизация на абсолютно всички съществуващи лифтове и влекове в ски зоните, емблематични съоръжения като Романския лифт, Спас, Конярника и други. Влек “Заека” е собственост на Министерство малдежда и спорта, от което се очаква да предприемат мерки по въвеждането му в експлоатация.
За колоезденето освен нуждата от лифтове, е важно да се изгражда и поддържа добре обозначена мрежа от пътеки, да е ясно кои са тези само за колоездачи, кои са споделени и кои не са за колелета. Витоша и София вече са домакини на престижни международни състезания по планинско колоездене и това трябва да продължи да се развива. Ще се работи активно при проектирането на паркинги и друга общинска инфраструктура да се предвидят удобни места за кацане при парапланеризъм, така че да има и добра връзка с бъдещите лифтове, например Драгалевския.
Други видове спорт, за които се планира развитие, са пантенето, или т.н. ски туринг; снегоходките; ски бягането; катеренето, бягането в планината, маратоните и ултрамаратоните, ориентирането и много други.

Витошката природа
Специален акцент в плана е отношението към природата.
Модернизацията на ски зоните например може да стане без намаляване на горски площи, дори с допълнително залесяване. Каквито и човешки дейности да се развиват, двата Витошки резервата и морените да бъдат недокоснати от тях, по никакъв начин, категорично подчерта кметът Терзиев. По думите му „Трябва да опазваме почвите от ерозия – има модерни методи за това, както по конкретните пътеки.“ Човешката дейност не трябва да застрашава местообитанията на растителните и животинските видове, а една от най-големите ни грижи е водата, посочи също кметът.
Какво конкретно обаче ще направим Столична община – 4 конкретни неща още през тази година:
Стартира инициатива “Пътеки на гражданите” това лято. Съвместно с дирекцията на Природен парк “Витоша” ще дадем възможност на софиянци да се включат в облагородяването на витошките пътеки. Информация за инициативата ще има на специално създадения сайт vitosha.me.
Увеличаване на възможностите децата да прекарват време на Витоша. Целта е всяко дете в София да се е качвало на Витоша поне веднъж до завършване на училище. Затова освен Зелените класни стаи на Витоша, които са еднодневни, ще се работи по програма за Зелени училища на Витоша, която да обхване няколко хиляди деца и социално-слабите ученици, подпомогнати от общината.
Започва работа по обособяване на зелен коридор по река Драгалевска. Ще бъде свързана София и Витоша пешеходно. Вече е възложено обследване на коритата на витошките реки. Пешеходният мост на река Драгалевска над Околовръстния път също е пред възлагане за обществена поръчка и трябва да е построен до края на тази есен, съобщи кметът Терзиев.
С коридора по р. Драгалевска ще се даде възможност на хората да стигнат пеша или с колело от „Орлов мост“ и езерото Ариана до Драгалевци. Коридорът минава през Борисовата градина, Ловния парк, зелените пространства в кв. „Кръстова вада“, премоства Околовръстния път и продължава по течението на реката в кв.„Драгалевци“ и достига природния парк.
Изграждане на модерна наблюдателна площадка на Копитото. Инициативата ще се реализира заедно Природен парк “Витоша”.

Васил Терзиев посочи, че “Всичко, което правим на Витоша, е подчинено на цялостна логика, за да не е на парче и за да е трайно. Това наричаме ние добро управление – невидимата нишка, която съединява всички елементи на нашата визия. Това може да се постигне най-вече чрез междуинституционално сътрудничество – община, държава, парламент, но и неправителствен сектор, природозащитни организации и граждани. Това е общо усилие и протягаме ръка към всички, които имат отношение, за да се реализира „Визията за Витоша“.