Кметът на София Васил Терзиев назначи днес арх. Богдана Панайотова за главен архитект на Столичната община.

Арх. Панайотова беше избрана от 7-членна конкурсна комисия, след прозрачен конкурс пo реда на Зaĸoнa зa държавния служител и Наредбата за провеждане на конкурсите и подбора при мобилност на държавните служители, в три кръга – тест, практически изпит и интервю. Арх. Панайотова премина успешно през всички етапи на конкурса и с най-висок окончателен резултат от оценките на комисията.

“Възлагам на нея с подкрепа от мен, екипа на общината и всички политици, които уважават правилата, да направи промяната, здраво стъпила на законите и процедурите, и с упорит труд и професионални решения, които да носят реална полза за гражданите. Очакванията към арх. Панайотова са много големи. Върху нея ще падне тежестта на миналото и справянето с недоброто наследство. Нямам съмнения в почтеността на новия главен архитект на София и съм убеден, че ще вложи цялата си енергия и експертиза в полза на гражданите и за развитието на София”, каза кметът на София Васил Терзиев, който обяви новината и в своята фейсбук страница.

Кметът Терзиев възлага на главния архитект да приоритизира няколко ключови за развитието на града и на направление “Архитектура и градоустройство” задачи, всички те основани на включването на гражданите, професионалната общност и районните администрации в градоустройствения процес. Част от приоритетите на новия главен архитект ще бъдат следните (виж долу), а програмата, с която започва работа новият главен архитект, ще бъде публикувана през май.

  • Да организира и стартира процеса по създаване на нов Общ устройствен план на София като търси различен, нов подход заедно с професионалната общност, в диалог и с широко обществено обсъждане при създаването му.
  • Да се предприемат спешно мерки в рамките на закона за ограничаване и регулиране на презастроени територии и застрояването в неурегулирани терени.
  • Бърза реализация на мерки срещу презастрояването, включително инициатива за законодателни промени и промени в подзаконови актове и общински наредби с цел балансиране на новото строителство с натовареност на трафика, транспортна свързаност, социална инфраструктура, озеленяване и градски пространства.
  • Създаване на фонд “Благоустройство”, за да осигурим изграждането и поддръжката на инфраструктурата на града.
  • Включване в процесите по градоустройство и одобряване на големи инвестиционни проекти на районните кметове и районни архитекти, които са най-близо до хората и проблемите в поверените им райони.
  • Създаване на разширен експертен съвет и провеждане на редовни професионални консултации за ключови големи проекти, постигане на консенсус по спорни въпроси и за създаване на практики и единни правила.
  • Реформа в администрацията и промяна на процесите, дигитализация на всяка стъпка от процеса при съобразяване със закона и гарантиране на спазването на всички законови срокове от страна на администрацията на НАГ.
  • Уеднаквяване на административните практики на НАГ и районните администрации.
  • Максимална прозрачност за гражданите и инвеститорите за движението на проектите им в администрацията на НАГ.
  • Предприемане на мерки и проактивни действия за възможно най-ранно включване на гражданите и районите в процесите и по градоустройство и гарантиране на пълна прозрачност на всяка стъпка от процеса.
  • Строг контрол на озеленяването при новото строителство и безкомпромисно спазване на законови и подзаконовите актове.
  • Бърза писта за проекти на общината и районите и всичко, свързано със социалната инфраструктура и подобрение на градската среда.
  • Отваряне на данните и създаване на пространство с информация данни и карти, включително изработване на интерактивна карта на всички текущи и планирани обекти, по които работи НАГ и направление “Обществено строителство”.

Наши спонсори са:

Български трактори на добри цени при изключително качество