На 30 април в Народното събрание беше проведена кръгла маса на тема „Демография – тенденции, проблеми и решения“, организирана от министър Гуцанов, в която учени от Института за изследване на населението и човека към Българската академия на науките (ИИНЧ – БАН) изнесоха доклади върху тенденциите и начините за преодоляване на демографската криза в България. Директорът на Института проф. Антоанета Христова изтъкна, че настоящата дискусия представлява продължение на проведения от Института за изследване на населението и човека анализ на демографската криза преди 7 години. Проф. Христова посочи със съжаление, че направените от Института научни прогнози са се сбъднали като България попада в най-песимистичния сценарий на бързо застаряващо и намаляващо население. Измеренията на демографската криза бяха допълнително развити в конкретните доклади на учените от БАН.

Докладът на доц. Елица Димитрова подчерта, че въпреки лекото покачване в раждаемостта през последните години и нарасналото желание на семейства да имат и трето дете, страната е навлязла в процес на „инерция на обратния растеж“, в който тенденцията към свиване на населението се е превърнал в трудно обратим процес. Доц. Стоянка Черкезова открои серия тенденции като значимите разлики в смъртността между отделните региони в страната. Анализът на доц. Черкезова изнесе данни показващи, че продължителността на живота в България би се увеличила с близо 10 години ако бъде намалена преждевременната смъртност, причината от сърдечно-съдови болести. Доц. Спас Ташев изтъкна възможността за привличане на  хора от българските общности в Западните Балкани, Молдова и Украйна като ефективен инструмент за облекчаване на демографските трудности в България. Докладът на проф. Кремена Борисова-Маринова акцентира едновременно върху застаряването на работната сила, но и върху повишаващата се икономическа активност сред лицата в предпенсионна и пенсионна възраст. Анализът на доц. Николай Цеков се концентрира върху засилените негативни процеси на обезлюдяване на големи райони в страната и тяхното постепенно превръщане в „демографска пустиня“. Докладът на проф. Илона Томова пък бе посветен на етническите дисбаланси в България. Анализът се фокусира върху запазването на значимите етнически неравенства в българското общество и най-вече в запазващите се дистанции между ромите и останалите етнически групи в страната.

В последващата дискусия участие взеха депутати, представители на Националния статистически институт, министерствата на образованието и науката, финансите, здравеопазването, Националното сдружение на общините, както и широк кръг от представители на гражданското общество.