Международна конференция „Приобщаващо висше образование и микрокредити“, организирана съвместно с МОН, ARACIS и БСБМ

novina-konferencia-mon-1

Снимка: МОН

На 18 и 19 септември 2024 г. се проведе международна конференция „Приобщаващо висше образование и микрокредити“. Конференцията е организирана съвместно между Министерството на образованието и науката, Националната агенция за оценяване и акредитация, Агенцията за осигуряване на качеството на висшето образование на Румъния (ARACIS) и Българския съвет за бежанци и мигранти. Събитието беше проведено в гр. София.

Първият ден на конференцията беше концентриран върху постигнатите досега резултати от проекта „Социално включване, толерантност, приемственост и реализация за всички студенти“ (Social Inclusion, Tolerance, Acceptance and Realization for all sTudents, START), както и цялостно върху тематиката на социалното включване на уязвими групи във висшето образование.

novina-konferencia-mon-2

Снимка: НАОА

Конференцията беше официално открита от проф. Галин Цоков, министър на образованието и науката на Република България, и д-р Ивана Радонова, началник на отдел „Политики във висшето образование“, дирекция „Висше образование“ на МОН. Последва презентация от д-р Францеск Педро, директор на Международния институт за висше образование в Латинска Америка и Карибите на ЮНЕСКО (UNESCO IESALC) на тема „Поддръжка и подобрение на висшето образование в конфликтни зони: устойчивост и развитие“.

novina-konferencia-mon-3

Снимка: НАОА

Последва презентация на тема „Социалното измерение на висшето образование: проучване за валидиране на индикаторите за осигуряване на качеството“. Презентацията е подготвена от румънски изследователи, участници в проекта START, и беше представена от проф. Адриан Опре, преподавател и изследовател към университета Babes-Bolyai, град Клуж-Напока, Румъния.

novina-konferencia-mon-4

Снимка: НАОА

В последствие беше проведена първата панелна дискусия на конференцията на тема „Перспективи от Европейската зона за висше образование“, с модератор Кристина Гитулика, генерален директор на ARACIS и вицепрезидент на Европейската асоциация за осигуряване на качеството във висшето образование (ENQA). Панелисти бяха Тамара Сиобану, член на изпълнителния комитет на Европейския студентски съюз, доц. Анна Иванова, зам.-ректор на Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“, и Станимир Бояджиев, представител на Националното представителство на студентските съвети (НПСС).

Конференцията продължи с представяне на резултати по проекта от българската страна на екипа. Проф. Петя Кабакчиева, преподавател в Софийски университет „Св. Климент Охридски (СУ) и бивш председател на НАОА, и проф. Сийка Чавдарова-Костова, преподавател в СУ и бивш председател на Постоянната комисия по педагогически науки и социални дейности, представиха резултати от проведени дискусии с фокус групи с участието на мигранти, студенти с увреждания и университетски преподаватели, както и от анкетно проучване сред българските университети. Малко по-късно проф. Чавдарова-Костова представи проект на индикатори за оценяване на качеството на висшето образование, свързани със социалното включване на уязвими групи в учебния процес.

novina-konferencia-mon-5

Снимка: НАОА

novina-konferencia-mon-6

Снимка: МОН

Бяха проведени още две панелни дискусии по тематиката на социалното включване. Първата, модерирана от Владимир Милев, председател на Българския съвет за бежанци и мигранти, се фокусира върху перспективите на студентите, преподавателите и професионалистите. В дискусията се включиха Ангел Стойков, председател на НПСС, Ива Бонева, изпълнителен директор на Сдружение за споделено учене ЕЛА, и Фаеге Ешкевари, бежанка от Иран.

novina-konferencia-mon-7

Снимка: МОН

Последната панелна дискусия за деня беше на тема „Добри практики в социалното включване“, с модератор Дяни Куруленко, младши експерт „Международно сътрудничество“ в НАОсА. В дискусията участваха проф. Христо Бозов, ректор на Бургаския университет „Асен Златаров“, д-р Иван Янев, преподавател в Националната спортна академия, работещ със студенти с увреждания, и Торнике Бакакури, началник на отдел „Международни отношение“ в университета Алте, Грузия, и бивш координатор на Центъра за подобрение на качеството в образованието (NCEQA).

През втория ден на конференцията основна тема бяха актуалните развития в европейските политики за подобряване на качеството на висшето образование, вкл. микрокредитирането и Европейския подход за акредитация на съвместни програми.

novina-konferencia-mon-8

Снимка: НАОА

Денят започна с презентации на Елена Сирлан, старши координатор на проекти и политики на ENQA, и Александра Живкович, представител наЕвропейския регистър за качество във висшето образование (EQAR), които представиха концепцията за микрокредитиране във висшето образование.

Последва дискусия на тема „Възможности и препятствия пред развитието на микрокредитите“, с модератор Ивана Радонова. В дискусията участваха Даниела Трани, директор на европейския университет „Младежки университети за бъдещето на Европа“, проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите, Росица Стелянова, представител на Асоциацията на българския индустриален капитал, и Ваня Грашкина, представител на Националния център за информация и документация.

novina-konferencia-mon-9

Снимка: МОН

Конференцията продължи с презентация, описваща концепциите за Европейска диплома и Етикет на европейска диплома, представена от Ванеса Дебиаис-Саинтон, глава на отделВисше образование към Генералния директорат по образование, младеж, спорт и култура към Европейската комисия.

Последната панелна дискусия на конференцията беше на тема „Европейски подход, Европейска диплома и транснационално образование“. В дискусията се включиха Александър Шушняр, директор нa EQAR, Патрик Ван ден Бош, глава на Фламандския съвет за висше образование – оценяване на качеството (VLUHR QA), д-р Дагмар Провийн, съветник по политиката на Организацията по акредитация на Нидерландия и Фландрия (NVAO), и Едуардо Рамос, директор на Международни и професионални услуги в Агенцията за оценяване на качеството на Обединеното кралство на Великобритания и Северна Ирландия (QAA). Модератор на дискусията беше проф. Елиза Стефанова, председател на НАОА.

novina-konferencia-mon-10

Снимка: МОН

На конференцията присъстваха над 100 гости, представители на университети и научни организации в България, представители на правителствени и неправителствени организации, свързани с висшето образование, както и представители на международни университети и акредитационни агенции.

Можете да откриете презентациите от конференцията на следната връзка:
https://cloud.neaa.government.bg/index.php/s/fZ7YPpfSWLAG2bf

От името на целия екип на проекта START бихме искали да благодарим на всички участници в конференцията, както и на всички гости!

novina-konferencia-mon-11.jpg

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *