Като икономическо министерство една от основните ни задачи е да подкрепяме и развиваме конкурентоспособността на българската икономика, а отбранителният сектор на България заема сериозен дял в брутния вътрешен продукт на страната. Това заяви министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов по време на дискусия на тема “Националното измерение на Европейската програма за отбранителната промишленост: интегриран подход между институции, индустрия и наука”, която се проведе в Комисията по отбрана в Народното събрание.

В събитието, което се организира от председателя на комисията по отбрана в парламента Христо Гаджев участие взеха още вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на отбраната Атанас Запрянов, народни представители, български евродепутати и представители на българския бизнес от отбранителния сектор.

„Съзнаваме отговорността си към този важен за държавата и икономиката ни сектор и работим активно за укрепване на позициите му в евро-атлантическото пространство“, каза икономическият министър. Дилов подчерта, че грантовите средства от ЕС за оптимизиране, разширяване, модернизиране и надграждане на съществуващи или създаване на нови производствени мощности са безспорен приоритет за България и за нашата индустрия, включително за малките и средни предприятия (МСП) и предприятията със средна пазарна капитализация (MidCap), които са гръбнакът на българската икономика.

По думите му България има дългогодишни традиции в производството на определени видове малки оръжия и леко въоръжение, боеприпаси, ракетни системи, оптични изделия, комуникационно-информационни системи, екипировка и съоръжения за защита.

„Вярвам, че Европейските програми за отбранителната индустрия са ключови за технологично обновление и разширяване на производствения капацитет на нашите предприятия“, изтъкна той. Дилов допълни, че те подпомагат преориентирането на сектора към високотехнологичния европейски пазар.

Министър Дилов: Европейските програми за отбранителната индустрия са ключови за технологично обновление и разширяване на производствения капацитет на българските предприятияМинистърът на икономиката посочи, че за да се възползват максимално от тези възможности, е необходима тясна синергия между институциите и активното сътрудничество между държавата и бизнеса. „Изграждането на доверие, прозрачност и координация между Министерството на отбраната, Министерството на икономиката и индустрията и други свързани органи е от съществено значение“, бе категоричен икономическият министър.

По неговите думи Министерството на икономиката и индустрията участва активно в изграждането на новата Европейска програма за отбранителна индустрия (EDIP), която цели да засили производствения капацитет на европейските държави и да насърчи сътрудничеството между страните членки на Европейския съюз.

На 5 март 2024 г. Европейската комисия предложи законодателен акт за създаване на Европейска програма за отбранителна индустрия (EDIP). Тя ще обхваща периода 2025 – 2027 г. и ще осигури 1,5 милиарда евро за постигане на амбициозни цели в сферата на сигурността и отбраната.

Министър Дилов посочи, че една от основните дейности на Министерството е участието в органи на НАТО и ЕС в сферата на отбранително-индустриалното сътрудничество. „Целта е активно участие в обсъждания и приемане на регламентиращи документи, които засягат българската отбранителна индустрия. Това включва и разработването на документи за изпълнение на тези регламенти, за да се защитят интересите на страната и бизнеса на ранен етап от преговорите“, допълни той.

Икономическият министър обяви, че компаниите от българската отбранителна индустрия биха могли да се възползват и да участват пълноценно в предвидените в EDIP мерки за подпомагане и стимулиране на Европейската отбранителна технологично-индустриална база.

„Българските предприятия и организации трябва активно да участват в формирането и изпълнението на ЕС политиките към отбранителния сектор“, завърши той.