Набират се проекти за превенция и защита от свлачища

На ИСУН 2020 са публикувани Условия за кандидатстване по процедура BG16FFPR002-4.007 – Мерки за превенция и защита при неблагоприятни геодинамични процеси – свлачища, срутища, ерозии, абразии, по Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. (ПОС).

 

Процедурата е насочена към осъществяването на превантивни мероприятия и геозащитни дейности, вкл. мониторинг, в територии, където неблагоприятните геодинамични процеси и явления са идентифицирани като заплаха по отношение живота и здравето на населението, както и за околната среда по отношение на защитата на биоразнообразието.

 

Конкретни бенефициенти по процедурата са общините Велико Търново, Перник, Сандански, Смолян, Неделино, Борино, Долна Митрополия, Севлиево, Благоевград и Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) – те са партньори в комбинирани концепции, заявили финансиране за изпълнение на дейности по ПОС или допустими кандидати, подали индивидуална концепция за изпълнение на дейности по ПОС по процедура BG16FFPR003-2.001 „Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ)”.

 

Бюджетът на процедурата е 31.7 млн. лв. По процедурата няма определен минимален размер на БФП за проектно предложение. Максималният размер на БФП за проектно предложение не може да надвишава безвъзмездната финансова помощ, заявена от допустимия кандидат, в комбинирана или индивидуална концепция за интегрирани териториални инвестиции, която е увеличена със средства в размер на 20 000 лв.

 

Допустими за финансиране са следните дейности:

1. Проектиране и изпълнение на превантивни мероприятия за стабилизиране на склонове и геозащитни дейности при неблагоприятните геодинамични процеси и явления (свлачища, срутища, абразия, ерозионни процеси по Дунавското крайбрежия, пропадане вследствие действието на подземни води и др.);

2. Изпълнение на дейности по изграждане/ възстановяване на контролно-измервателни системи (КИС) в засегнати от неблагоприятни геодинамични процеси райони за мониторинг на процесите чрез извършване на геодезически измервания на реперни мрежи, инклинометрични, хидрогеоложки и други измервания с цел установяване състоянието на деформационните процеси и/или ефективността на изградените геозащитни съоръжения, както и дейности, свързани с изпълнението на други системи за ранно регистриране и последващ мониторинг на процесите;

3. Спомагателни дейности, като експертни анализи, становища, обосновки, анализ на остойностяването, подготовка на консолидирана документация за климатична устойчивост и др.

 

Крайният срок за кандидатстване е 1 декември 2025 г.

 

/ВИ/

/ИИ/