НСОРБ проведе регионален форум „Модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци“ за общините в ЮЦР

Кметове, заместник-кметове, ръководители на звена от секторите „Екология“ и „Местни финанси“ от Южния централен район за планиране (ЮЦР) събра регионален форум на НСОРБ, посветен на предстоящата реформа в управлението на отпадъците.

В рамките на двудневното събитие в Пловдив общинските ръководства обсъдиха темата за реформата в управлението на отпадъците и се запознаха с примерни модели за организация на дейностите в сферата, разработени от екипа на консорциум „РЕЦ и партньори“.

Регионалната дискусия е част от шестте форума, организирани по райони за планиране, в рамките на изпълнявания от НСОРБ проект „Модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци от общините в България”, финансиран по Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г. Графикът на следващите форуми можете да намерите ТУК.

„Реформата в управлението на отпадъците е едно от най-сериозните предизвикателства в настоящия мандат – както пред българските общини, така и пред българските граждани. За ефективната реализация са необходими комплексни мерки – ясно дефиниране на посланията към нашите съграждани, подкрепа от централната власт и сътрудничество между ангажираните страни.” Това зави кметът на Карлово и член на УС на НСОРБ д-р Емил Кабаиванов пред присъстващите представители на общинските ръководства от ЮЦР.

Към момента управлението на отпадъците се дофинансира за сметка на общините, каза кметът на Карлово и добави, че НСОРБ полага усилия, не само чрез отстояване на позициите на местната власт пред централната, но и чрез предоставяне на методическа помощ за общинските администрации.

Настоящият проект има за цел да предложи методология за определянето на таксата, така че от 1 януари 2026 г. да започнем да изчисляваме по новите основи и таксата за нашите съграждани да не скочи в пъти, информира д-р Кабаиванов.

Прилагането на принципа „замърсителят плаща“ и новото изчисляване на ТБО е резултат на дълъг процес на трансформиране на общинските системи за управление на отпадъците. Една от основните стъпки в него е създаване на възможност за разделното им събиране. За целта е нужна адекватна организация, поемане на отговорност и включване равноправно в процеса на Организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки (ОООО). Ръководството на НСОРБ ще продължи да настоява пред МОСВ и държавните институции за процедирането на необходимите законови промени, които да помогнат на местните власти за случването на реформата, увери кметът.

Крайно време е да излезем от този омагьосан кръг на прехвърляне и задълбочаване на проблема. Реалните факти са, че никоя от отговорните за процеса институции не може да се справи сама, а са необходими общи и еднопосочни усилия. Националното сдружение на общините се нае с тежката задача да инициира промените и да очертае пътя за постигане на промяната. Удовлетворени сме, че получихме подкрепата на МОСВ, които ни подкрепиха с европейско финансиране за разработване на примерни модели за организация на дейностите по отпадъци, каза изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева към присъстващите и направи обзор на хронологията на темата от началото на общинския мандат (Повече информация: ТУК.)

Изработен от екипа на НСОРБ и одобрен от ръководството му бе План за действие по преминаване към нови основи, като на общинските администрации бяха предоставени 4 консултативни материала по темата и Мотивирано становище по процедура за нарушение за въвеждане на принципа “замърсителят плаща”, заведена от ЕК.

Една от изпълнените краткосрочните задачи, поставени в Плана, бе осигуряването на безплатен автоматизиран обмен на данни. Чрез предоставения от МЕУ колективен достъп на общините до 40 вида справки от 24 регистъра през платформа Regix, общинските експерти имат достъп до редица справки за валидност на физическо лице, за настоящ адрес, за постоянен адрес, за родственост, за семейно положение, съпруг/а и деца, като в процес на свързване са системите за достъп до данни от НАП за наети и заети лица. Повече информация: ТУК.

Публикуван за обществено обсъждане е и ЗИД на Закона за управление на отпадъците, в който са отразени част от предложените промени от НСОРБ, регулиращи процеса. Общините могат да изпращат своите бележки до НСОРБ за формиране на общо становище до 22 май (Виж повече: ТУК).

На първо четене е гласуван и ЗИД на ЗУО, внесен от народния представител Младен Шишков. С него се предоставят правомощия на кметовете да установят и наказват причинителите на различни видове замърсявания, за да прилагат по-ефикасно политиката за поддържане на чистота на територията на общините.

Изпълнителният директор на НСОРБ информира, че от особено значение за общините са предвидените промени в Наредбата за единната информационна система на етажната собственост (ЕИСЕС) и интегрирането на общинските системи за администриране на местните данъци и такси.

Силвия Георгиева постави фокус върху информирането на обществеността по темата за предстоящата реформа и ангажимента на местните администрации към тази дейност. Тя обърна внимание, че съгласно чл. 24. ал. 5. от Наредба 7 за реда и начина за изчисляване и определяне размера на обезпеченията и отчисленията, изисквани при депониране на отпадъци, са заложени 7%, които местните администрации да разходват за информационни кампании. „Нито една община не се възползва от тях, а имаме натрупани общо около 300 млн. лв. отчисления. Обърнете внимание на Вашите ПР отдели за тази възможност. Наш е ангажиментът да информираме съгражданите си какво предстои в началото на следващата година“, заяви изпълнителният директор на Сдружението.

 

Експертите от консултантския екип по проекта Борислав Мурджев и Соня Янкова представиха обобщени данни и ключови изводи от анализа на управлението на отпадъците национално ниво, както и конкретни данни за ЮЦР.  Данните са събрани след проучване на НСОРБ сред общините в края на 2024 г.

За последните 5 години се забелязва увеличение на битовия отпадък с близо 12%. Въпреки тенденцията за намаляващо население, това се дължи на нарастващата норма на натрупване на жител, която се е увеличила за същия период с близо 21% (от 407 на 491 кг на човек от населението), заяви експертът и добави, че средната норма за ЕС е 519 кг на жител.

В състава на ЮЦР са включени 58 общини. От тях все още има 11 са без общински програми за управление на отпадъците и само 2 са без приета общинска наредба за управление на отпадъците.

Над 920 хил. домакинства в страната живеят в селските райони – необходимо е не само подпомагането с предоставяне на компостери, но и по-активна информационна кампания за реалните ползи от разделното събиране на отпадъците при формирането на ТБО, заявиха експертите.

В рамките на презентацията експертите информираха още за обобщените данни за индикатори, съотношение между разположени съдове и количества събрани отпадъци, както и структурата на фактическите приходите от ТБО.

Вижте повече: Анализ на съществуващата ситуация по управление на битовите отпадъци в Република България.

Рамката на примерните модели за събиране, позволяващи измерване на обема и количеството на събраните битови отпадъци в 8 вида зони, представи експертът Никола Дойчинов. Приложеният подход за изработването им включва три стъпки:

  • анализ на всички технически решения за системите за събиране на отпадъците – видове и технически характеристики на съдовете за събиране, контейнерни площадки, помещения и площадки за събиране на отпадъци, прилежащи към съответната сграда, съдове за разделно събиране на отпадъци в пешеходните зони, различните системи – за заключване, контрол, измерване н тегло и др;

  • дефиниране на ефективните модели за събиране, според наличните технически решения – събиране с пластмасови чували, с пластмасови кофи с различни обеми, с евро контейнери с колела, със стационарни контейнери с обем, с полуподземни или подземни контейнери и в преместваеми прес-контейнери.

  • Приложимост на моделите за събиране за разглежданите зони за обслужване – градски зони с високо строителство; градски зони с ниско застрояване и еднофамилни къщи; градски зони със смесено застрояване; централна градска част в големите градове; малки населени места с фамилни къщи; вилни зони; курортни селища; индустриални зони/паркове, ползващи общинска система за управление на отпадъците.

НСОРБ, с подкрепата на общинските администрации, ще продължи усилията за промяна в нормативната уредба. Организацията на общинските системи за управление на отпадъци са приоритетна задача. Обемът работа е огромен, но освен общините, няма кой друг да я свърши. Практиката показва, че отлагането на реформата във времето и прехвърлянето на отговорност не работи, заяви в рамките на форума заместник-изпълнителният директор на НСОРБ Теодора Дачева и добави, че целта на изпълнявания проект е да се даде рамка на процеса, която да очертае сроковете, елементите и задачите стъпка по стъпка.

Целите до края на 2035 г. е да се достигнат за подготовка за повторна употреба и рециклиране 65% на битовите отпадъци, като към края на 2022 г. те са близо 24%, заяви експертът Борислав Мурджев. Той представи насоки за намаляване на количествата отпадък, като акцентира върху разделно събиране, третиране, оползотворяване и обезвреждане на битовите отпадъци, необходимата за общините техническа инфраструктура, както и конкретни мерки за подобряване на взаимодействието с организациите за оползотворяване на отпадъци.

Борислав Мурджев информира, че за ЮЦР количества разделно събрани отпадъци средно е 5 кг за жител, много под средното за ЕС. Според експертът, причината е неразвитата система за разделно събиране. Обемът на разположени съдове за разделно събиране на човек от населението в регионалните системи е 10 литра (на жител). По отношение на разделното събиране на зелени отпадъци и последващо компостиране, 29 регионални системи имат изградени съоръжения за компостиране. Средно 71% от населението на регионалните системи с разделно събиране на зелени отпадъци е обхванато в ЮЦР. Средно за страната, обхванатото население е 57%.

В рамките на форума експертът Десислава Кочева от консултантския екип по проекта презентира и насоки за вътрешна организация на дейността на общините за работа с граждани и юридически лица. Тя  представи примерен проект на наредба на Общинския съвет за управление на отпадъците по чл. 22, ал. 1 от ЗУО.

Темите в рамките на програмата на регионалното събитие предизвикаха активна дискусия. Представителите на местните власти от ЮЦР споделиха конкретни примери и добри практики и обсъдиха въпроси от общ интерес. Получена бе обратна връзка от общинските ръководства за необходимостта от внасяне на допълнения и изменения в разработените модели.

В заключение на срещата, присъстващите представители на общинските ръководства обсъдиха и най-актуалните теми от дневния ред на общините – изпълнението на Бюджет 2025 и прогноза за 2026, както и реализацията на Инвестиционна програма за общински проекти и проектите по Плана за възстановяване и устойчивост.

Събитието е организирано в изпълнение на Административен договор № BG16FFPR002-2.001-0001-C01. по Проект „Модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци от общините в България“, финансиран от Програма “Околна среда” 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и национално съфинансиране.

/ИИ/