„Прекъсни разговора! Не се превръщай в жертва! Това е телефонна измама!“, са част от призивите, заложени в информационните материали в помощ на възрастните хора. Отпечатани са плакати и брошури, които вече се разпространяват в пенсионерските клубове, социални потребители и големите хранителни вериги в Сливен. Целта на кампанията е за пореден път да се насочи вниманието на обществеността към проблема и най-вече на възрастните хора.
През последните години темата, свързана с телефонните измами, се превърна в едно от основните предизвикателства и един от обществено значимите казуси за общините в страната. През февруари т.г., по идея на кмета Стефан Радев, бяха излъчени безплатни прожекции на филма „Уроците на Блага“ за жители на общината от третата възраст. Филмовата лента разказва случай на възрастна жена, която става жертва на телефонна измама и губи всичките си спестявания. Измамниците прилагат различни схеми, сред които катастрофа с жертва, предизвикана от близък роднина и за освобождаването му от ареста е необходима крупна сума пари. Има и случаи за искане на пари за скъпоструваща манипулация при болест, за спасяване на близък при инцидент, за отпускане на допълнителни пари към пенсията, за закупуване на бяла техника и др.
Кметът Стефан Радев отново призова за повече бдителност при този вид телефонни обаждания. Той посъветва близките на възрастните хора да провеждат разговори с тях за евентуална подобна ситуация, да не се поддават на рекламни съобщения с обещания за безплатни придобивки и други предложения. „Получиш ли обаждане по телефона от човек, представящ се за полицай, лекар, адвокат, прокурор, роднина, познат или служител на ведомство /община, енерго, ВиК, ТЕЦ и др./ и ти поиска пари, това е телефонна измама!“, се подчертава в информационната кампания. Тя предоставя и насоки за реакция от потърпевшите. В случай на измама е добре да не изпадат в паника, да не се подвеждат, да запазят спокойствие и да мислят трезво, да не дават пари на непознати и веднага да прекъснат разговора.
Кметът Стефан Радев призова хората, станали обект на този вид измама, да не предоставят лични данни и възможно най-бързо да прекратят тези обаждания, да се свържат със съответната институция, със своите близки, да сигнализират на тел. 112 или да отидат в полицията.
/МБ/