С писмо до НСОРБ ръководството на Българската агенция по безопасност на храние (БАБХ) апелира за съдействие от страна на местните власти за информиране на собствениците на лични животновъдни стопанства относно нуждата стриктно да спазват изискванията по събиране и обезвреждане на страничните животински продукти (СЖП) от стопанствата. Това се налага както във връзка с одитите по системата за обезвреждане на СПЖ, така и във връзка с овладяването на текущата вълна от острозаразна шарка по овцете и козите.
С оглед на участието на кмета или кметския наместник при регистрирането на личните стопанства, както и при регулярната инвентаризация на тези стопанства /по реда на чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинските дейности (ЗВД)/, в приложение по-долу е предоставена полезна информация, отнасяща се до събирането, транспортирането, обезвреждането и унищожаването на странични животински продукти в животновъдни обекти (ферми).
Събиране и обезвреждане на СПЖ
Съгласно закона добиване и временно съхранение на СПЖ – кожи, рога, копита, крака, вълна, косми, козина, четина, пера, глави, карантия и др. – се допуска във ферми – лични стопанства (т.е. може да не се ползват услугите на регистриран кланичен пункт) при условие, че са изпълнени относимите изисквания на Наредба № 44 от 20.04.2006 г.
Стопаните са длъжни да съхраняват тези продукти в отделни помещения и контейнери или на оборудвани площадки и да ги предават за обезвреждане в екарисажи/инсинератори или друг регистриран оператор, който борави със странични животински продукти.
Когато страничните животински продукти произхождат от животновъдни обекти в отдалечени/труднодостъпни райони или транспортирането им е невъзможно поради повишен риск от разпространение на заразна болест по животните, или в извънредни случаи, свързани с ликвидиране на заразна болест по животните, обезвреждането им се извършва чрез загробване в трупни ями (траншеи) или директно изгаряне на одобрените по реда на закона терени.
Важно е да се знае, че разходите по събиране, транспортиране, съхранение и обезвреждане на умрели животни и на СПЖ се поемат от държавния бюджет за сметка на Българска агенция по безопасност на храните, при условие че животновъдните обекти – лични стопанства са надлежно регистрирани и са платили съответната годишна такса по тарифата на агенцията.
По аналогия, стопаните се обезщетяват в случаи на умъртвени животни и унищожени СПЖ и инвентар при ликвидиране на особено опасни заразни болести по животните, само ако обектите са регистрирани, заплатена е годишната такса и са спазвани изискванията за отглеждане, транспорт, идентификация на животните и пр., посочени в чл. 142, ал. 1 от ЗВД.
Допълнителни материали и информация: https://bfsa.egov.bg/wps/portal/bfsa-web/home/bfsa.for.business/document.speciments.animal.side.prducts
/СП/
/ИИ/