Официално: България влиза в еврозоната от 1 януари 2026 година Източник: European Commission – Economy and Finance

Днес Европейският парламент и Съветът по икономика и финанси на Европейския съюз (ЕКОФИН) приключиха процедурните решения на институциите на Европейския съюз за приемането на България в еврозоната и в следващите по-малко от 180 дни се навлиза в заключителната фаза по смяната на лева с евро.

Трите правни акта, които бяха одобрени на днешното заседание на ЕКОФИН, включват Решение на Съвета относно приемането на еврото от България, Регламент на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) 974/98 относно въвеждането на еврото в България, както и Регламент на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) 2866/98 относно обменния курс към еврото за България.

С това завършва процесът, чрез който България става член на еврозоната и от следващата година ще се възползва от използването на общата валута на ЕС – еврото.

“От днес България заема мястото си като 21-вия член на еврозоната. Това бележи кулминацията на задълбочен процес към присъединяването на България, включващ строг анализ и интензивна подготовка. Сърдечно поздравявам България и българския народ за това огромно постижение”, заяви датският министър на икономиката Стефани Лосе, която ръководи днешния Съвет на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН).

С едно от приетите Решения се определя обменния курс между еврото и българския лев на 1.95583 лева за 1 евро. Това съответства на текущия централен курс на лева във валутния механизъм (ERM II).

По-рано днес с 531 гласа “за”, 69 “против” и 79 “въздържал се” депутатите в Европейския парламент одобриха влизането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г.

“Днешното гласуване изпраща ясен сигнал: България е готова да се присъедини към еврозоната. Всички критерии са изпълнени и тази стъпка е важен етап към пълната европейска интеграция на България – за страната и нейните граждани”, заяви докладчикът по темата – българският евродепутат Ева Майдел.

 

 

Малко по-късно в Брюксел запона и официална церемония по подписването на документите за присъединяване на България към еврозоната от 1 януари догодина. Подпис под документите постави датският министър на икономиката Стефани Лосе от името на Датското председателство на Съвета на ЕС в присъствието на българския министър на финансите Теменужка Петкова, еврокомисаря по икономиката Валдис Домбровскис и председателя на Еврогрупата Паскал Донахю.

“Днешният ден е исторически за България. Днес България постигна една своя стратегическа цел, а именно – членството си в еврозоната. Този успех е резултат от дългогодишната работа на страната ни”, заяви българският финансов министър.

Членове на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) записаха видео обръщения със специални приветствия към България и всички български граждани относно приемането на единната валута в страната ни. В тях те открояват изминатия път от България и увереността си от ползотворното сътрудничество в рамките на еврозоната.

Министърът на финансите Теменужка Петкова бе категорична, че България, както винаги досега, ще бъде стожер по отношение на фискалната дисциплина. “Ще направим всичко възможно, за да оправдаем доверието и подкрепата”, обеща още тя пред европейските ни партньори.

Министър Петкова изтъкна и предимствата от членството ни в еврозоната, като по думите й то е предпоставка за икономическа и финансова стабилност страната, по-добро развитие на бизнес средата и по-добър стандарт за българските граждани. 

__________________________________________________________________________________

Какво ще се случи след приемането на еврото у нас

  • Дата на въвеждане на еврото в Република България е датата, определена в Решение на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от Република България.
  • От датата на въвеждане на еврото в Република България за период от един месец банкнотите и монетите в левове продължават да бъдат законно платежно средство на територията на Република България (период на двойно обращение на лева и еврото).
  • Българската народна банка обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.
  • През първите 6 месеца от датата на въвеждане на еврото в Република България кредитните институции, както и „Български пощи“ ЕАД (в населени места, където няма офиси или клонове на кредитна институция) обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.
  • Периодът на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в евро и в левове започва 1 месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото и приключва 12 месеца след датата на въвеждане на еврото в Република България.
  • За цените в евро се прилагат правилата за превалутиране, заложени в Закона за въвеждането на еврото, както и за закръгляване.
  • Въвеждането на еврото не може да води до увеличение на цените на стоките и услугите, освен когато това е обосновано от обективни икономически фактори, посочват от БНБ.

Кои са органите, които ще контролират процеса по въвеждането на еврото в България:

Националната агенция за приходите – когато нарушенията са свързани с издадени разплащателни документи на граждани, или когато търговец е увеличил цените на предлаганите от него стоки и услуги без това да е обосновано от обективни икономически фактори;

Комисията за защита на потребителите – когато нарушенията са свързани с двойното обозначаване на цените или друго подвеждане на потребителите;

Българската народна банка – при нарушения на поднадзорните на БНБ кредитни институции;

Комисията за финансов надзор – при нарушения на поднадзорните на КФН банки и инвестиционни посредници, изпълняващи функциите на депозитари, лица, управляващи алтернативни инвестиционни фондове, организирани пазари на ценни книжа;

Министърът на електронното управление – когато административните органи, лицата, осъществяващи публични функции, и организациите, предоставящи обществени услуги, не са привели информационните си системи, обработващи финансова информация, в съответствие с изискванията на Закона за въвеждане на еврото в Република България и на Закона за електронното управление.

Повече актуална информация: https://evroto.bg/bg 

/ИИ/