На 21 май Парламентарната комисия по въпросите на младежта и спорта прие на първо гласуване Законопроект за безопасността и сигурността по време на спортни мероприятия, внесен от Красен Кралев и група народни представители. На заседанието присъстваха представители на три министерства – на младежта и спорта, на вътрешните работи и на регионалното развитие, Главна дирекция „Национална полиция“, Българския футболен съюз и спортни федерации. Парламентарният секретар на НСОРБ Благой Станчев представи пред народните представители становището на Сдружението по законопроекта.
Хулиганството и насилието по стадионите тревожат обществото от години. Обновената спортна инфраструктура не върна феновете, защото проблемът със сигурността остава на дневен ред, въпреки направените 19 промени в сега действащия Закон за опазване на обществения ред при провеждането на спортни мероприятия.
Вносителите на законопроекта определят като основна негова цел урегулиране на отговорностите и взаимоотношенията между различните институции, разпръснати в различни нормативни документи.
Предлага се създаване на нов орган – Национална координационна комисия по безопасност и сигурност при провеждане на спортни мероприятия, в която да участва и представител на НСОРБ. Тя разработва и прилага интегриран подход за безопасност и сигурност, осъществява контрол за изпълнението му, разработва предложения за конкретни събития и анализи. Предвижда се създаване и на областни координационни комисии, които да решават спецификите по места.
В законопроекта е заложено поддържане на Единен автоматизиран регистър за всички лица, на които са наложени наказания за присъствие на спортни мероприятия или са с влезли в сила присъди. Определени са сериозни глоби и наказания за противообществени прояви.
Важна част от законопроекта е регламентиране на изисквания за стандарти по отношение на инфраструктурата за спортни събития, като се предвижда стадионите и залите да минават оценка за мерките за сигурност. Описани са и техническите изисквания към спортните съоръжения.
Тези текстове коментира основно парламентарният секретар на НСОРБ. Той изрази принципната подкрепа на Сдружението за законовите промени. В изказването си пред народните представители Станчев акцентира върху нуждата от сериозно обмисляне на приложното поле на закона, защото предвидените детайлни изисквания не са приложими за всички спортни мероприятия, за по-малките населени места и аматьорския спорт.
„Общините са собственици на спортни съоръжения и организатори на различни спортни прояви по различни поводи, основно на аматьорско ниво. При тези прояви трудно ще се прилагат детайлните изисквания, например при организиране на един маратон на открито. По същия начин под въпрос е изпълнението на изискванията за продажба на билети и контрола на достъпа с проверка на документи за самоличност, защото значителна част от спортните съоръжения в малките населени места нямат оградни съоръжения и обособени входове“, каза Благой Станчев.
Той призова народните представители да преценят дали поставените изисквания ще повлияят на развитието на аматьорския и на масовия спорт, както и да приложат финансова обосновка на разходите за собствениците на спортни обекти, вкл. за общините, и източниците на тяхното финансиране.
Парламентарният секретар на НСОРБ допълни, че Сдружението работи с МВР по законови промени, които да дадат повече правомощия на общините при осигуряване на обществения ред в населените места.
Вносителите на законопроекта призоваха всички страни да изпратят писмено предложенията си и заявиха, че разчитат на тях за подобряване на текстовете.
Законопроектът предстои да бъде разгледан и в други комисии, преди да влезе за обсъждане в парламентарна зала.
/МБ/
Наши спонсори са:
Български трактори на добри цени при изключително качество