На 24 и 25 април Община Велико Търново бе домакин на заседанието на Постоянната комисия по младежки дейности, спорт и туризъм към НСОРБ. То започна с открита дискусия по актуални за общините теми с участието на министъра на туризма Мирослав Боршош и сътрудничество за рекламиране на местни туристически продукти и културните прояви.
Кметът на Велико Търново инж. д-р Даниел Панов се обърна с приветствие към членовете на комисията, като отчете техния принос за ясно дефиниране на проблемите и формиране на обща позиция на общините. Той направи кратка представяне на туристическия потенциал на старопрестолната ни столица, многобройните събития, приноса на ОП „Царевград Търнов“ и Мултимедийния посетителски център, който показва историята и величието на Втората българска държава.
Като цяло културните инициативи на общините остават непредставени, каза Даниел Панов. Рекламирайте всички събития, които представят Вашия край, местния потенциал, специфика и производство, за да са разпознаваеми, обърна се той към колегите си.
Панов изтъкна, че Министерството на туризма е доказан партньор на местните власти, който споделя тяхната амбиция за надграждане на ползотворното сътрудничество. В света на социалните мрежи и дигиталния маркетинг, адекватната и иновативна реклама е от огромно значение за популяризирането на общините като туристически и културни дестинации.
Господин Панов информира за инициативата на Сдружението да събере събитията от официалните културни календари на общините, автентични местни инициативи и уникални празници в българските населени места. Те ще бъдат популяризирани на сайта и през всички комуникационни канали на НСОРБ. При интерес от Министерство на туризма и за подпомагане на събитийния туризъм, Сдружението има готовност да предостави информацията за по-широкото й разпространение.
Кметът на Велико Търново и председател на УС на НСОРБ пое ангажимент за организиране на среща с участието на Организациите за управление на туристическите райони за обсъждане на тяхната роля за интегриране на усилията на всички заинтересовани страни.
„Аз съм един от вас, знам как функционира местната власт, тя е за динамични и отговорни хора, които на терен всеки ден решават конкретни проблеми на хората“, обърна се към членовете на комисията министърът на туризма Мирослав Боршош.
Той е на мнение, че цялостната концепция за развитие на българския туристически продукт – кой, как и защо го представя, трябва да бъде разработена с общините. Разговорът трябва да се води по местата, за които вие носите отговорност, каза той.
В самото начало следва да се даде отговор на въпроса какво е „Бранд България“. И отговорът трябва да дойде от общините, каза министърът на туризма, защото едно място трябва да е много хубаво за живеене, за да поканим в него туристи.
Устойчивото развитие на туризма изисква съзнателна намеса на всички участници – държава, местна власт и туристическия бранш. На първо място е отговорността на общините да осигурят подходяща инфраструктура, чистота и ред в населените места, за да станат привлекателни за туристите. Следващата стъпка и маркетингът и рекламата, за които трябва да помогне държавата. Министерството дава заявка за активна работа с общините за координиране на местните рекламни и маркетингови стратегии с националите, за да се насочват към аудитории и пазари с потенциал.
Туризмът е бизнес, който създавате за общините си, и който може да задържи хората по места, каза министърът. Неговият екип планира мащабна телевизионна кампания за насърчаване на вътрешния туризъм, участие в международни изложения, използване на нови технологии и изкуствен интелект в планирането и промотирането на туристически дестинации.
В дискусията Даниел Панов и Мирослав Боршош официално обявиха датите на едно от най-значимите събития в страната – Международното туристическо изложение „Културен туризъм“, което тази година ще се проведе от 8 до 10 октомври.
Министърът посочи, че всяко следващо издание на това изложение е доказателство за силата на партньорството между институциите, бизнеса и местните общности в утвърждаването на България като водеща културна туристическа дестинация.
Председателят на комисията Кристиян Иванчов, заместник-кмет на Община Кюстендил, постави темата за дейността на Организациите за управление на туристическите райони (ОУТР), чиято основна функция е маркетинг и развитие на дестинациите. НСОРБ многократно е заявявало необходимостта да бъдат обсъдени и изработени надеждни механизми за координация на дейността им между държавата и общините. Трудно е да се проследи дейността на някои от тези структури. Други имат желание и идеи, но разчитат само на собствени сили поради липса на финансиране, човешки ресурс и обща визия, което кара общините да се отказват от членство. В заседанието бяха представени добрите примери на Старопланинския и Тракийския туристически райони.
Радост Иванова, изпълнителен директор на Организация за управление на Тракийски туристически район и Мария Офицерова, изпълнителен директор на Организацията за управление на Старопланински туристически регион представиха накратко дейността на двете Организации. Те споделиха, че участието в туристически изложения е плод на много усилия от тяхна страна и разчитат на Министерство на туризма за ползване на безплатни щандове.
Разчитат на информация от общините, за да представят в пълнота потенциала и богатствата на туристическите региони.
Радост Иванова представи конкретни идеи към Министерство на туризма, за да бъде дейността на тези структури по-полезна за техните членове:
-
Сформиране на постоянни работни групи на отговорните за районирането от министерството и директорите на организациите за оптимизиране на работата по проекти;
-
ОУТР да се включат в плановете и документите на МТ;
-
Участия с безплатни щандове в туристически изложения, освен на ВАКАНЦИЯ & СПА ЕКСПО и WTM.
-
Да се даде възможност за финансиране на маркетингови дейности на туристически услуги по примера на черноморските общини
-
Да се организират опознавателни пътувания за инфлуенсъри, блогъри, влогъри, медии, информативни турове за представители на българските и чуждестранни туроператори;
-
Включване на ОУТР като бенефициенти в проектите за безвъзмездна финансова помощ на ЕС.
В заседанието на комисията се включи и Мила Тенева, гл. експерт в Министерство на младежта и спорта. Тя представи актуална информация за обявената през 2024 г. процедура за набиране на проектни предложения по Програма за финансово подпомагане на изграждането и обновяването на спортни обекти – държавна и общинска собственост. Тя беше насочена към лицензирани спортни федерации, спортни клубове, ведомства и общини.
На страницата на Министерство на младежта и спорта има обявени оценените положително проекти http://mpes.government.bg/Pages/Programmes/Default.aspx?evntid=sajNC9h5ybw%3d.
За проектите са поискани 24 млн. лева, очаква се Министерство на финансите да даде информация за осигуреното финансиране. За 2025 г. няма открита процедура, но са заложени 11 млн.
Вторият ден от заседанието на комисията бе посветен на опита на Община Велико Търново в областта на спорта и туризма – успешните инициативи, добрите практики и предизвикателствата.
Георги Недев, зам.-кмет „Спорт, младежки дейности, туризъм и демографски политики“ запозна членовете на комисията със спортния календар и дейностите в областта на масовия и спорта за високи постижения, грижата за физическото възпитание в детските и учебни заведения, възможностите за спортни занимания на хора с увреждания. Той съобщи, че Общинският съвет е утвърди предния ден 732 700 лв. за спорт и подпомагане на спортни организации в новия бюджет на Община Велико Търново. В Инвестиционната програма за 2025 г. на Общината е заложена реконструкция и мерки за енергийна ефективност на Двореца на културата и спорта „Васил Левски“, като предстоящият ремонт ще е за близо 9 млн. лв.
Недев представи и работата на създадения по негова инициатива Експертен съвет по спорта. В него влизат доказани спортни деятели, които подпомагат разширяване на сътрудничеството и работата между Община Велико Търново и спортните клубове.
Община Велико Търново изненада членовете на комисията със спектакъла „Звук и светлина“, разходка до Архитектурно-музейният резерват „Царевец”, посещение на Мултимедийния посетителски център “Царевград Търнов“ и Музея на възраждането.
След Постоянната комисия по култура, Комисията по младежки дейности, спорт и туризъм също се запозна с възможността, която ИА “Национален филмов център” предлага за презентиране на подходящи терени в общините за реализация на филмови продукции.
НСОРБ благодари на ръководството на Община Велико Търново за ангажираността с провеждане на заседанието, приноса за провеждане на ползотворни дискусии и атрактивната съпътстваща програма.
/МБ/