На 1-ви февруари, в к.с. Кранево, се проведе обучителен семинар на Общинските съвети на Силистра, Алфатар, Главиница, Кайнарджа, Ситово и Тутракан. В обучението се включиха и множество експерти с различни компетентности от съответните общински администрации – по устройство на територията, европроекти, юридически и финансови въпроси, звената оказващи подкрепа на ОбС и др. Участваха и кметът на община Тутракан д-р Димитър Стефанов и заместник-кмет на община Силистра.
По покана на председателя на ОбС Силистра Димитър Трендафилов, началникът на отдела по програми и проекти на общините в НСОРБ Веселка Иванова, запозна над 100-те участника в обучението с възможностите за привличане на европейско и национално финансиране на местно ниво и ролята на Съветите в този процес.
Общинските съветници се информираха за трите основни източника за финансиране на европроектите на общините – фондовете по линия на Кохезионната и Общата селскостопанска политики, както и Механизма за възстановяване и устойчивост. Във връзка със заложеното изискване в Споразумението за партньорство на Република България за периода 2021-2027, 50% от средствата по политиката на сближаване да се насочат към по-слабо развитата Северна България, се дискутира от обучаемите, че без наличието на големи и стратегически пътни и железопътни проекти, от които тази част на страната ни има огромна нужда, това трудно би се постигнало.
Веселка Иванова представи на участниците и текущите и предстоящите за обявяване процедури за набиране на европроекти, по които могат да кандидатстват общините от област Силистра. Сред обявените за набиране на проекти процедури, са тези за подкрепа на общините от селските райони по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, както и за интегрираното градско развитие на 40-те общини по Програмата за развитие на регионите, с общ бюджет от над 2.3 млрд. лв. Възможности има и за депозирането на партньорски проекти по Програмата за сътрудничество с Румъния, в т.ч. и по Териториалната й стратегия. По Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури е отворена подкрепата за рибарските пристанища и лодкостоянките, а по Програмата за околна среда за рекултивация на запълнени регионални депа или клетки на регионални депа за битови отпадъци с преустановена експлоатация, които трябва да бъдат закрити.
Предстоящи възможности за привличане на евроресурс са планирани по множеството от Програмите – за развитие на човешките ресурси, образованието, околната среда, развитие на регионите, морското дело и рибарството, Стратегическия земеделски план, както и по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Те ще са насочени към подкрепа за почасови иновативни здравно-социални услуги, субсидирана заетост в социални предприятия, интервенции в зони по Натура 2000, превенция от горски пожари, подкрепа за здравни амбулатории и общински културни календари, както и за реализацията на териториалните подходи – интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) и Водено от общностите местно развитие (ВОМР).
Общините от област Силистра активно работят по териториалните подходи. Община Силистра е водещ партньор в Концепция за ИТИ с община Тутракан и АПИ, като депозирането на общия им проект по Програмата за развитие на регионите, е на финална фаза. Силистра участва и в Местна инициативна рибарска група (МИРГ) със Ситово. В Местната инициативна група (МИГ) Крайдунавска Добруджа си партнират общините Главиница и Ситово. Главиница участва и в отделна МИРГ със Тутракан и Сливо поле. Кайнарджа има собствен МИГ, а Тутракан е в МИГ със Сливо поле.
Гарантираните бюджети по Стратегическия земеделски план са много удачно решение, според общинските съветници, за да може европейската подкрепа да достигне до всяка община от селските райони. За депозирането на проектите се изискват и две важни решения на Общинските съвети, за кандидатстване, както и за потвърждаване на съответствието на планираните инвестиции със стратегическия документ на местно ниво – Плана за интегрирано развитие на общината (ПИРО). При кандидатстването и изпълнението на европроектите, общинските съвети имат и други много съществени функции, които бяха детайлно представени и дискутирани. Те са свързани с одобряването на партньорски споразумения за кандидатстване с проекти, осигуряване на съфинансиране и устойчивост на проектите, за възлагането на Услуги от общ икономически интерес – социални и транспортни услуги и др..
Участниците в обучението споделиха, че предизвикателство е реализирането на проектите по НПВУ за енергоефективното улично осветление, поради липсата на разплащания по тях. Забавяния се констатират и при сключването на договори по успешните проекти за енергийната ефективност на многофамилните жилищни сгради, комуникацията със собствениците при изпълнението им също се очертава да е комплицирана. Много големи забавяния се наблюдават и при плащанията към общините по Инвестиционна програма от Приложение 3 по чл. 107 от ЗДБРБ за 2024 г.
Много добре познати и ползвани от общините от област Силистра са и други национални програми, като проект „Красива България“ и Фонд „Социална закрила“. По текущите им процедури за набирането на проекти, ОбС Алфатар и Силистра са взели вече решенията си за кандидатстването с проекти.
Оказваното от НСОРБ трайно съдействие на общините за привличането и реализацията на проекти с европейско финансиране, също е познато на общинските съвети и администрации от област Силистра. Високо оценена е рубриката на сайта на Сдружението с новини по програми и проекти, както и регулярното предоставяне на информация в социалните мрежи използвани за комуникация от Постоянна ни комисия по европейски и национални фондове, механизми и инструменти. Желание има и за ползването на безплатни консултации по оценката и изменението на стратегически документи на местно ниво, които НСОРБ ще предложи на общините в рамките на Проект „Успех“- https://uspeh.namrb.org/index.php/bg Подкрепа се очаква от НСОРБ и за възвеждането на новия механизъм „замърсителят плаща“ по отношение на такса битови отпадъци, както и за постигането на осезаем ръст на възнагражденията на общинските експерти в преговорите по бюджет 2025.
Оживени дебати на обучението предизвика публикуваното за обществено обсъждане предложение за ново райониране на страната ни- https://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=8865 Съгласно същото, двата настоящи Северозападен и Северен централен райони, се обединяват в един общ голям Северен район, към който се включва и област Търговище. Предложението, по което и Съветите възнамеряват да дискутират и да изкажат мнението си, се оценява като неудачно. Отбеляза се, и че предложеният нов район е много голям по територия, обхваща два от най-бедни в ЕС райони, които вече нямат вътрешен потенциал да догонят по-развитите такива. В допълнение, обединени механично са и най-много области от страната ни, цели 11 на брой, като не са зачетени по подходящ начин историческите, географските, икономическите и културните сходства между тях.
/ВИ/
/МЯ/