Делегация от представители на Службата на ЕС за интелектуална собственост посети „Седмицата на традиционните занаяти“ в Регионалния етнографски музей в Пловдив, която започна на 1 юли и продължава до 5 юли, всеки ден от 9:00 до 19:00 ч.
Гостите бяха посрещнати от кмета на Пловдив Костадин Димитров, заместник-кмета по култура, археология и туризъм Пламен Панов, директора на Етнографския музей – доц. Ангел Янков и Грозделина Георгиева – уредник в музея. Чуждестранните представители бяха придружавани от инж. Оля Димитрова, председател на Патентното ведомство на Република България, д-р Ирена Тодорова – изпълнителен директор на Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа – София, под егидата на ЮНЕСКО и Амелия Гешева – съветник на министъра на туризма Мирослав Боршош.
Визитата е част от програмата на международна конференция на тема „Българските занаяти – традициите срещат бъдещето“ (1и 2 юли, София – Пловдив), организирана от Патентното ведомство на Република България в партньорство с Европейската комисия (ЕК) и Службата на ЕС за интелектуална собственост. Конференцията е част от European Capital Tour на ЕК и информационната кампания на Ведомството по повод новия регистрационен режим на Географските указания за занаятчийските и промишлени продукти, като Троянска, Бусинска или Царска сграфито керамика, Чипровски или Котленски килими и други, чиято регистрация преминава от национално на ниво Европейски съюз.
През тази година географските указания за занаятчийски и промишлени продукти (ГУЗПП) са на фокус за екипа на институцията и ведомството започва поредица от работни срещи с Националната занаятчийска камара, както и с отделните занаятчийски производители, с които се стреми да идентифицира и локализира традиционни български занаяти, с цел тяхното регистриране като ГУЗПП в Европейския съюз.
„Щастлив съм, че тази година 17-тото издание на Седмицата е част от международната конференция „Българските занаяти – традициите срещат бъдещето“. На Пловдив му отива да има събития от подобен род. Наред с изключително богатия културен календар на града, откриването на нови културно-исторически обекти като Небет тепе, нашето нематериално културно наследство ни е от изключителна важност. Благодаря на организаторите – Регионалния етнографски музей в Пловдив! Благодаря на майсторите – занаятчии за чудесата, които сътворяват“, каза в обръщението си кметът Костадин Димитров.
Приветствени думи към гостите и участниците в „Седмицата на традиционните занаяти“ отправиха още инж. Оля Димитрова, д-р Ирена Тодорова и Амелия Гешева. От името на гостите от Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост поздрав поднесе Едита Демби-Сивек, заместник изпълнителен директор на институцията.
В ХVІІ-тото издание на Седмицата са представени редки домашни занаяти като тъкане на вертикален стан, грънчарство, ковачество и ножарство, изработка на плъсти, кене и везба, писане на великденски яйца, свещолеене и бижутерство и много др. Тази година мотото е „знакът“ или символният език, който присъства във всяко майсторско изделие, а в духа на добрата традиция през цялата седмица се провеждат демонстрации и всеки може лично „да опита занаята“.
Регламентът за защита на ГУЗПП е от изключителна важност за гилдията, тъй като пряко засяга възможността за защита на националната идентичност и уникалност на българските занаятчийски изделия. Водещ акцент е значението на занаятите като пазители на културното ни наследство и като двигател за регионалното развитие, предприемачество и създаване на работни места в малките населени места. Новият регистрационен режим на географските указания за занаятчийските и промишлени продукти ще подпомогне опазването и развитието на културното наследство в занаятчийски и промишления сектор на продуктите, съобразно техния географски произход, традиции и специфика на изработка.
Специалната изненада за посетителите на музея бе най-новата придобивка в експозицията – 55 кукли от плъстена вълна. Те са дело на златните ръце на шуменската майсторка Румяна Герчева. Всяка кукла е миниатюрна вселена от багри, шевици и вълнена топлина и представя цялата българска етническа територия. „Тук вие пазите българския дух, затова домът на моите кукли е при вас“, сподели Румяна Герчева, която официално дари колекцията си на музея в Пловдив.
Музикални домакини на събитието бяха талантливите момичета от девическа формация „Евмолпея“ с диригент д-р Алия Хансе и Фолклорния ансамбъл към СУ „Св.св. Кирил и Методий“ Пловдив.
Партньори и съмишленици на ежегодната Седмица на занаятите са: Община Пловдив; Регионалният център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа – София, под егидата на ЮНЕСКО, който подпомага усилията за създаване на устойчива традиционна проява, популяризираща и поддържаща нематериалното културно наследство; Патентното ведомство на Република България; БНТ 2 и БНР – Пловдив.
146 total views, 146 views today