Представяне на проекта START на международен форум на INQAAHE

10.06-bukuresht-новина-1

В периода 10-13 юни 2024 г. в град Букурещ, Румъния, се проведе форум на Международната мрежа на агенциите за оценяване на качеството във висшето образование (INQAAHE). Във връзка с изпълнение на задачите по проекта START (Social Inclusion, Tolerance, Acceptance and Realization for all sTudents), в който НАОА е партньор, проф. дпн Сийка Чавдарова-Костова – председател на Постоянната комисия по педагогически науки и социални дейности към НАОА и г-н Дяни Куруленко – младши експерт в специализираната администрация на НАОА, проведоха кръгла маса в съответствие със зададен от INQAAHE формат на тема „Инкорпориране на критерии за социално включване в Европейските стандарти и насоки за оценяване на качеството във висшето образование (ESG)”.

10.06-bukuresht-новина-2

В дискусията участваха представители на агенции за акредитация и университети от Испания, Коста Рика, Чили, Германия, Обединеното кралство на Великобритания и Северна Ирландия, Швеция, Япония, Румъния.

В началото на сесията накратко бяха представени проектът START и въведение в проблематиката на социалното включване на уязвими групи във висшето образование. Беше подчертана спецификата на социалното включване като компонент на социалното измерение на образованието, един от водещите акценти в проблематиката на съвременното висше образование.

Като първа стъпка в тази насока беше посочено осигуряването на достъп за представителите на уязвими групи до висше образование, което разкрива за тях възможности за професионално и личностно развитие.

10.06-bukuresht-новина-3

Участниците бяха разделени на три групи на случаен принцип. Кръглата маса се проведе в три части, като в началото на всяка част бяха зададени въпроси, свързани с целите на проекта START, след което беше отредено време за дискусия в групите. След груповата дискусия всяка група представи своите отговори и разсъждения по въпросите. След третия въпрос се проведе обща дискусия между всички участници за нуждата от включване на критериите за социално включване в рамките на международни стандарти и препоръки при акредитация на висше образование.

Един от основните въпроси беше свързан с дефиницията на термина „уязвими групи”. Въпреки културното и държавно разнообразие на участниците, бяха посочени почти идентични уязвими групи: хора с увреждания, хора с нисък социално-икономически статут, мигранти/бежанци, хора от по-слабо развити географски региони и общества (напр. селски райони, градски покрайнини), хора от семейства без висше образование.

За всяка една от тези групи бяха посочени основни предизвикателства по отношение включването им в системата на висшето образование, напр.:

– за мигрантите – езикови потребности относно овладяването на местния език, повече информация за достъпа до висше образование, културна адаптация, финансово подпомагане;

– за бежанците – важността да имат установен статут съгласно международното и националното законодателство плюс посоченото за мигрантите;

– за живеещите в селски и отдалечени райони – голямо значение има достъпът до необходимата информация за висше образование;

– за тези, които произхождат от семейства с нисък социално-икономически статус и имат ниски доходи – финансова помощ;

– за хора с увреждания – имат нужда от специфична подкрепа в зависимост от увреждането;

– за семейните – по-късното влизане в системата на висшето образование поради семейните си ангажименти;

– за хората от предградията – осигуряване на достъп и различни улеснения, свързани с висшето образование;

– за малцинствата – потребност от повишаване на квалификацията им;

– за слабо представени групи във висшето образование – осигуряване на възможности за предварително образование, за да могат после да продължат във висшето, например стипендии.

По отношение на съществуващи политики и практики за социално включване в системите за висше образование, бяха откроени:

– Езикови курсове;

– Инфраструктура за физическа достъпност за хора с увреждания;

– Административна помощ при кандидатстване/прием;

– Материална помощ/грантове/стипендии;

– Психологическа помощ;

– Осигуряване на транспорт;

– Безплатно образование за всички студенти и др.

10.06-bukuresht-новина-4

В някои от държавите на участниците (Германия, Коста Рика, Чили и др.) университетите са задължени да осигуряват достъп и социално включване, чрез държавна политика или чрез критериите за акредитация на университетите.

По време на дискусията по последния въпрос, някои от участниците споделиха мнение, че към момента няма нужда от включване на допълнителни критерии в Европейските стандартни и препоръки (ESG) поради тяхното настоящо функциониране. Нямаше консенсус сред всички участници за нуждата от институиране на универсални критерии за социално включване. Всички обаче потвърдиха необходимостта от осъществяване на специални политики по отношение на образователното включване в системата на висшето образование, което има своите ефекти и върху социалното включване на разнообразието от уязвими групи.

10.06-bukuresht-новина-5

Снимки: НАОА

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *